PSZCZYNA.

Pszczyna – miasto w woj. śląskim, siedziba powiatu pszczyńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Pszczyna. Miasto leży w Kotlinie Oświęcimskiej, nad rzeką Pszczynką, a historycznie na Górnym Śląsku. Co warto obejrzeć w Pszczynie;

- Na rynku: Kościół Ewangelicki, Ratusz i Pałac
- Kamienice znajdujące się na rynku
- Brama Chińska
- Zamek Pszczyński, dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless
- Ratusz
- Brama Wybrańców
- Frykówka
- Ulica Piastowska
- Dzielnica willowa
- Dworzec kolejowy w Pszczynie
- Budynek Starostwa Powiatowego
- Sąd Grodzki
- Urząd Pocztowy
- Dawne więzienie
- Dawna siedziba administracji książęcej "Palais"
- Barokowy dom z XVII wieku
- Kamienica Pod Okiem Opatrzności
- Kamienica Pod Murzynkiem
- Dom Pod Baranem
- Willa Richter
- Muzeum Zamkowe w Pszczynie
- Obiekty związane z zamkiem
- Oficyna zamkowa
- Ujeżdżalnia
- Stajnie
- Powozownia
- Oficyna przy ulicy Dunikowskiego
- Kościół ewangelicki
- Kapliczka "Bądź Wola Twoja"
- Kapliczka przy ul. Katowickiej w Pszczynie
- Cmentarz Żydowski z zachowanym domem przedpogrzebowym i 250 macewami
- Zabytki budownictwa drewnianego
- Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej"
My zdecydowaliśmy się pospacerować po rynku zobaczyć pałac i park. Zwiedzanie pałacu w środku postanowiliśmy odłożyć na następną wizytę i poświęcić na to więcej czasu.

Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.



Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
