Jurajskie szlaki - dzień 2
Ruszamy z Kotowic z gospodarstwa agroturystycznego „Między Zamkami” w kierunku zamku w Mirowie. Idziemy drogą asfaltową aż do Mirowa, cały czas z góry i po około 2 km zza drzew lasu wyłaniają się zabudowania wsi, a za nimi w tle na górze ruiny zamku Mirów, z którym związana jest historia wsi. W samej wsi znajdują się sklepy, punkty gastronomiczne oraz gospodarstwa agroturystyczne.
Po oglądnięciu zamku z każdej strony – był to spacer dookoła jego ruin, udajemy się w dalszą drogę szlakiem czerwonym „Szlakiem Orlich Gniazd” który prowadzi nas grzbietem skalnego wału Mirowskich skał, a z niego roztaczają się ładne widoki na okolicę. Po przejściu około 1 km tracimy z oczu oddalające się ruiny zamku Mirów, aby za chwilkę dostrzec odbudowany zamek Bobolice. Przed Bobolicami szlak prowadzi nas w dół, ponieważ skończył się wał, aby zaraz piąć się w górę na zamkowe wzgórze zamku w Bobolicach.
Po zwiedzeniu okolic zamku ruszamy dalej szlakiem czerwonym, teraz drogą asfaltową w kierunku wsi Zdów, mijając po drodze zabudowania Bobolic. Za przystankiem PKS-u można zrobić sobie postój – jest tam przygotowane odpowiednie miejsce dla turystów. Wychodząc z Bobolic, szlak nasz skręca w drogę leśną i teraz już kierujemy się duktem leśnym do Zdowa.
Przechodząc przez centrum wsi kierujemy się tam gdzie szlak czerwony krzyżuje się że szlakiem żółtym i idziemy dalej leśnym, piaszczystym duktem leśnym mijając po prawej stronie formy skalne i wypływający ze skały strumień. Po kilkudziesięciu minutach dochodzimy do młyna wodnego, a następnie przechodząc pod torami kolejowymi po lewej stronie mijamy wysokie skały malowniczo zatopione w lesie. Nasz szlak pomału zbliża się do Góry Zborów. Wspinamy się pod górę i wchodząc już na teren rezerwatu przyrody „Góra Zborów” musimy uiścić opłatę – bilet wstępu. Przy wejściu do Jaskini Głębokiej robimy krótki odpoczynek.
Teraz nasz szlak prowadzi kilkaset metrów drogą asfaltową, aby później zagłębić się na nowo w lesie i duktem leśnym zielonym szlakiem wędrować w stronę Rzędowic. Dukt leśny wiedzie nas krętymi ścieżkami, a następnie wspina się do góry. Z daleka słychać nawoływania osób wspinających się po Rzędowickich Skałach – znajdują się tutaj szkółki wspinaczkowe dla chętnych osób chcących poznać tą formę wypoczynku.
Rzędkowickie Skały to grupa skał wapiennych, położona niedaleko wsi Rzędowice. Skały są w formie wału podobnie jak Mirowskie skały tylko wyższe od nich, a najbardziej charakterystyczny jest Okiennik Rzędkowicki – skała ze skalnym oknem, rozgałęziającym się na kilka odnóg. W skale tej odnaleziono datowane na ok. 600 r. p.n.e. grociki strzał. W VI-VII w. naszej ery istniała tutaj prymitywna obronna osada ludzka, zwana Pasieką.
Kierując się szlakiem zielonym schodzimy w dół do wsi Żędowice. Po krótkim odpoczynku w cieniu parasola i kilku łykach złocistego płynu ruszamy dalej na nasz szlak, który prowadzi nas kilkaset metrów drogą asfaltową, a następnie skręca w prawo i dalej, początkowo przez las kierujemy się do wsi Góra Wołowska. Po przejściu przez las mijamy tereny dawnych kamieniołomów, później polami dochodzimy do wsi Góra Wołowska, tutaj skręcamy w prawo i kierujemy się już nie szlakiem, tylko drogą asfaltową w kierunku Kotowic. Po około godzinnej wędrówce kończymy nasz szlak w miejscu naszego zakwaterowania.