Beskid Mały - trasa 662

Łodygowice, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jadę pociągiem do Łodygowiec. Teraz szlakiem na Czupel, potem do Bielska - Białej.

Łodygowice - wieś w powiecie żywieckim, siedziba gminy Łodygowice. Łodygowice to teren turystyczno-rekreacyjny. Od północnego wschodu otaczają ją masywy Beskidu Małego ze szczytami: Magurką i Czuplem, od zachodu graniczy z gminami Buczkowice i Lipowa, za którą wznosi się pasmo Beskidu Śląskiego z najwyższym szczytem - Skrzyczne; od południa z miastem Żywiec, za którym rozciągają się wzniesienia Beskidu Żywieckiego, zaś od południowego wschodu, na długości 4,5 km z Jeziorem Żywieckim. Założycielem Łodygowic był sołtys Ludwik o nazwisku Lisko. Zabytki:

Tam idę, Tadeusz Walkowicz
Tam idę, Tadeusz Walkowicz

- Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Łodygowicach zbudowany został prawdopodobnie przez opata cystersów Wilka. Na obecne miejsce został przeniesiony z okolicy dworu w Łodygowicach. Prawdopodobnie stał on tuż za okopami dworu od strony południowej i stanowił kościółek przyklasztorny cystersów. Kościół należy do największych w Beskidach kościołów drewnianych i zalicza go do kościołów grupy śląsko-małopolskich.

- Murowany dwór, tzw. zamek z XVII wieku

Łodygowice, Tadeusz Walkowicz
Łodygowice, Tadeusz Walkowicz

- Przydrożne kapliczki, stare chaty

Beskid Mały - pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10-15 km. Na terenie Beskidu Małego znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Małego oraz trzy rezerwaty przyrody: Madohora, Szeroka i Zasolnica. Zagrożeniem dla regionu są zanieczyszczone masy powietrza przynoszone przez zachodnie wiatry z uprzemysłowiuonego Górnego Sląska.

Bocian, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Czupel, Tadeusz Walkowicz
W drodze, Tadeusz Walkowicz

Czupel (933 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły), w jej południowej części (na południe od Przełęczy Przegibek), zwanej pasmem Magurki Wilkowickiej. Cały masyw Czupla jest zalesiony. W lasach, zaliczanych do piętra regla dolnego, dominuje buk z domieszką świerka. Ostatnio wiatrołomy i wycinka drzew spowodowały wylesienie szczytu, co umożliwia oglądanie dość rozległych widoków. Czupel należy do Korony Gór Polski.

Doliny Beskidu Małego są zajęte pod uprawę roli i dość silnie zurbanizowane. Do większych miejscowości regionu należą: Wadowice, Andrychów, Bielsko-Biała, Kęty, Kozy, Międzybrodzie Bialskie, Porąbka, Wilkowice. W rejonie przełomu Soły wybudowano trzy zapory wodne: w Czańcu, Tresnej i Porąbce, tworzące tzw. Kaskadę Soły. Grzbiety górskie jednak przeważnie porasta las i są na nich liczne łąki, dawniej użytkowane pastersko. Ogólnie Beskid Mały, mimo dość dużego zaludnienia zalicza się do regionów w niedużym stopniu zmienionych w wyniku działalności człowieka. Zagospodarowanie turystyczne regionu jest dość słabe, jednakże przez mieszkańców pobliskich miast jest często wykorzystywany na weekendowy wypoczynek. Duża liczba szlaków turystycznych.

Ale upał, Tadeusz Walkowicz
Ale upał, Tadeusz Walkowicz

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej położone jest na wysokości 909 m n.p.m. w paśmie magurskim Beskidu Małego. Jest to jedno z dwóch tego typu schronisk w tej części Beskidu.

Chwila odpoczynku, Tadeusz Walkowicz
Jezioro Żywieckie z góry, Tadeusz Walkowicz
Widok Góry Żar i jeziora, Tadeusz Walkowicz
Tresna i Jezioro Międzybrodzkie, Tadeusz Walkowicz
Jezioro z góry, Tadeusz Walkowicz
Czupel i Ja, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Magurka, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Magurka, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Magurka, Tadeusz Walkowicz
Idę w kierunku Bielska, Tadeusz Walkowicz
W kierunku Bielska, Tadeusz Walkowicz
Międzybrodzie Bialskie , jezioro i Góra Żar, Tadeusz Walkowicz
Góra Łysa, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku , Tadeusz Walkowicz
Na szlaku , Tadeusz Walkowicz
Na różowo, Tadeusz Walkowicz
Na niebiesko, Tadeusz Walkowicz
Przełecz Łysa, Tadeusz Walkowicz
Przełecz Łysa, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2012-08-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024