Beskid Śląski: Przełęcz Kubalonka 758m - Schronisko Stecówka 760m.

, Vincci
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Beskid Śląski to najdalej na zachód wysunięte pasmo polskich Beskidów, mające charakter długich grzbietów, rozciągniętych głębokimi dolinami. Na zachodzie sięga doliny Olzy i przełęczy Jabłonkowskiej, które oddzielają go od Beskidu Śląsko-Morawskiego. Na południu dolina Skaliczanki, Przełęcz Zwardońska 675m i dolina górnej Soły oddzielają go od Beskidu Żywieckiego. Na wschodzie doliną Soły oddzielony jest od Beskidu Żywieckiego, a Kotliną Żywiecką i Bramą Wilkowicką od Beskidu Małego. Na północy zaś Beskid Śląski opada stromym progiem w stronę Pogórza Śląskiego.

Zostawiwszy samochód na parkingu opuszczamy tłoczną i gwarną przełęcz,szlak kieruje się grzbietową droga na wschód.Po ok 20 minutach docieramy do niewielkiej przełeczy Szarcula skęcając w lewo w dół dojdziemy do Wisły Czarnego (do dawnego zameczka prezydenta Mościckiego)my idziemy prosto szlakiem czerwonym który podąża grzbietem.Trasę przecinają tu znaki żółte prowadzące z Wisły Głębce przez Koznice do Istebnej i Koniakowa.Szlak prowadzi teraz lesistym grzbietem na łagodną kulminację Beskidka (795m n.p.m).Po okolo 25 min dochodzimy do polany Stecówka, na której stoi kilka zabudowań osiedla podchodzącego pod grzbiet od strony Istebnej.

, Vincci
, Vincci

W prywatnym domu po prawej działa bufet i schronisko zwane schroniskiem Legierskiego.Nieco dalej po prawej stronie znajduje sie drewniany kościółek góralski.Turyści często odpoczywają kolo niego,podziwiając roztaczający się stąd widok na Dolinę Olzy,zabudowania Koniakowa oraz Ochodzitą i dalej rejon Wielkiej Raczy.Dalej szlak biegnie w lewo w kierunku doliny Czarnej Wisełki a czarny prosto pod szczyt Karolówki ,my postanawiamy odpocząć przy drewnianych ławach nakarmić pieska i ruszyć w powrotną drogę by zejsć szlakiem spacerowym do Zameczka Prezydenta Mościckiego.Docieramy do rezydencji oglądamy ją zza ogrodzenia (niestety )i ruszamy w powrotną drogę na przełęcz Kubalonka po drodze podziwiając widoki 🙂

KILKA SŁÓW O STECÓWCE...

, Vincci
, Vincci

Stecówka (760 m n.p.m.) – część miejscowości Istebna w Beskidzie Śląskim. Położona jest na rozległej polanie, opadającej ku południowi z grzbietu biegnącego od Karolówki na zachód, w stronę KubalonkiZ polany obok Schroniska można obejrzeć panoramę najładniejszych widoków w Beskidach. Sprzed schroniska rozciąga się na południe ponad doliną Olzy panorama gór z najbardziej atrakcyjnym, bo nie zabudowanym jeszcze, Złotym Groniem w Istebnej oraz na Ochodzitą w Koniakowie.Kilkaset metrów na północ od Stecówki oraz czerwonego szlaku płynie Czarna Wisełka w dolinie całkowicie zalesionej. W górę biegu rzeki prowadzi szlak na Baranią Górę i zarazem znana ścieżka edukacji ekologicznej. Dlatego spacer od prkingu (6zł caly dzień) z Kubalonki urokliwym szlakiem czerwonym na Stecówkę z miejscami widokowymi po drodze, gdzie można przystanąć i odpocząć , pozostawia niezapomniane wrażenia.Okolica obfituje w urokliwe trasy spacerowe oraz trasy narciarskie.

Ze Stecówki można się wybrać na wycieczkę szlakiem czerwonym, albo doliną Czarnej Wisełki, na Przysłop czujący się na siłach mogą zdobyć szczyt Baraniej Góry u źródeł tej rzeki. Lub wybrać się do miejsca, gdzie Wisełki Biała i Czarna zlewają się w Wisłę. Polecam także wypad urokliwą, ale bardziej zabudowaną, doliną Olzy do Koniakowa lub Istebnej, gdzie można się zapoznać z kulturą regionu. Na przykład odwiedzić kilkusetletnią kurną chatę góralską, zabytek im. Jana Kawuloka oraz pobliskie muzea: Konarzewskich i Jana Wałacha, znanego artysty, malarza i tworcy niezwykłych drzeworytów, a po drodze obejrzeć Ośrodek Edukacji Ekologicznej na Dzielcu w Istebnej.

, Vincci
, Vincci
, Vincci

Jak wspomniałem wcześniej godny uwagi jest Zameczek, leżący od Stecówki zaledwie 3 kilometry jest to międzywojenna siedziba prezydenta Ignacego Mościckiego powstała na miejscu leśniczówki z okresu zaborów, skąd Habsburgowie wyruszali na polowania.jesli ktoś nie chce wybrać się piechotą ,może pojechać samochodem, przed bramą wjazdową na teren zamku znajduje się niewielki parking na którym można zostawić auto.

HISTORIA O STECÓWCE i JEJ ZAŁOŻYCIELU:

, Vincci
, Vincci

W 1934 roku Marta i Michał Legierscy wybudowali na Stecówce prywatne schronisko.Ładny, drewniany budynek usytuowany został w widokowym miejscu, na skraju polany pod lasem. Nieopodal schroniska przebiegał szlak prowadzący z przełęczy Kubalonka w kierunku schroniska pod Baranią Górą, a dalej na szczyt Baraniej Góry. Po wybuchu II wojny światowej obiekt działał do 1942 roku, kiedy to niemieckie władze nakazały jego zamknięcie.W czasie wojny gospodarz schroniska pomagał partyzantom. W lipcu 1943 roku gestapo przeprowadziło rewizję budynku w poszukiwaniu dowodów świadczących o współdziałaniu z ruchem oporu, a Michał Legierski został aresztowany pod zarzutem współpracy z partyzantami. W areszcie Legierski przeszedł wiele tortur i przesłuchań, nie przyznał się jednak do zarzucanych mu czynów i trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przed wyzwoleniem obozu został wywieziony do Niemiec, tam udało mu się doczekać końca wojny i we wrześniu 1945 roku powrócił do domu.

, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Avatar użytkownika Vincci
Vincci
Komentarze 4
2012-08-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
06 listopad 2012 10:57

Świetna relacja, bardzo ładne zdjęcia :-) Schronisko na Stecówce niestety bardzo często zamknięte, może nie miałam szczęścia... W Zameczku Prezydenta byłam- warto go zobaczyć, miejsce ciekawe, "z duszą". Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
28 sierpień 2012 14:44

Super opis przyda się przy planowaniu wypadu. Zdjęcia - nic dodać nic ująć. Piękne tereny. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
27 sierpień 2012 21:48

Fajnie i pięknie obfocone! W Zameczku bylam zimą; pieknie! pozdrawiam🙂))

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
27 sierpień 2012 18:14

Do Zameczku trzeba się "zapisywać" kilka dni wcześniej. Ja zbyt późno się zorientowałam i też nie byłam wewnątrz. Trasa do Stecówki ładna - i  tak jak piszesz, Vincci, warto pójść dalej. Polecam Chatę Kawuloków w Istebnej - cudo!

Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Przełęcz Kubalonka

Przełęcz Kubalonka

Przełęcz Szarcula

Przełęcz Szarcula

Zameczek Prezydenta RP

Zameczek Prezydenta RP

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024