Pogórze Cieszyńskie: Rezerwat Kopce

, Vincci
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rezerwat KOPCE
Rezerwat utworzony został w 1953 roku. Obejmuje kompleks leśny o pow. 14,76 ha, położony na zboczu i wierzchowinie prawego brzegu doliny Olzy, w północnej części Cieszyna.
W rezerwacie występują dwa zbiorowiska leśne: grąd subkontynentalny i buczyna karpacka. W drzewostanie grądu dominuje grab i dąb szypułkowy, nieco mniej licznie występuje lipa drobnolistna, klon polny, jawor, modrzew europejski, wiąz górski. W podszyciu rosną: czeremcha zwyczajna, głóg jedno- i dwuszyjkowy i leszczyna. W bogatym runie uwagę zwraca licznie występująca cieszynianka wiosenna, a także liczne gatunki typowo grądowe: gwiazdnica wielkokwiatowa, przylaszczka pospolita, gajowiec żółty, miodunka ćma, żywokost bulwiasty. W drzewostanie buczyny karpackiej dominuje buk pospolity (niektóre okazy o rozmiarach pomników przyrody) z domieszką jaworu, klonu zwyczajnego, jesionu i świerka. Podszyt tworzy przede wszystkim bez czarny, w runie występują gatunki charakterystyczne dla buczyny, m.in. żywiec gruczołowaty, a także licznie rosnący tu czosnek niedźwiedzi.
Spośród ponad 100 gatunków roślin naczyniowych występujących w rezerwacie, kilka podlega ochronie prawnej, są to m.in.: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, kalina koralowa, storczyk trójzębny, gnieźnik leśny, marzanka wonna, pierwiosnka wyniosła, konwalia majowa, kopytnik zwyczajny, śnieżyczka przebiśnieg.

, Vincci
, Vincci

Prawdę mówiąc spodziewałem się więcej czytając opisy w internecie na temat tego rezerwatu.Moim zdaniem jest troszkę zaniedbany i nie mozna nazwać go ostoją ciszy z uwagi na to że przy samej jego granicy reaktywowano tor gdzie glośne motocykle i quady zakłócają notorycznie tę ciszę.Ale można spotkać na swojej drodze dziką zwierzyne ,osobiście widzialem jelonka błąkającego sie w parowie🙂Zapewne w czasie wiosny kiedy kwitną rośliny rezerwat wygląda zupełnie inaczej,bardziej kolorowo.Niestety nie spotkalem salamandry plamistej na którą polowalem z aparatem ale udało mi się zrobic zdjęcie innej jaszczurce.Mimo to jeśli ktoś bedzie mial okazję zwiedzić to miejsce zapraszam.A ocenę tego miejsca pozostawiam Państwu.

, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Komentarze 3
2012-09-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
17 październik 2012 21:46

Z tego co piszesz widać, że wiele gatunków ciekawych roslin można napotkać w rezerwacie. Może rzeczywiście wiosna bardziej obfituje w różne kwitnące roślinki, niemniej teraz też jest ciekawie. A już te kanie (czy jak kto woli - sowy) to są bajecznie piękne i aż mi ślinka cieknie. Wrzucić by tak na patelenkę, na rozgrzane masełko...mniam, mniam. Czy w rezerwacie to ich nie można zbierać? Hmmm....jak to jest z grzybami?

A zdjęcia jak zawsze cudne🙂

Roman Świątkowski
17 październik 2012 18:02

Tak jak Mokunko pisze zdjęcia duży plus albo kilka plusów. Zauważyłem ze lubisz często odwiedzać Cieszyn i okolice.  

mokunka
15 październik 2012 10:36

Vincci, jak zawsze foto-art. Cóż mogę dodać więcej?

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2012-10-17 19:30

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rezerwat Kopce

Rezerwat Kopce

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024