Listopad w Beskidzie Śląskim - Wisła - trasa 675

Wisła w Wiśle Głębcach, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pociągiem bezpośrednio z Częstochowy do Wisły Głębce. Po przyjeździe, idę zwiedzać Wisłę. Mieszkam w Wiśle Głębce.

Wisła miasto i rozległa gmina rozciągająca się bezpośrednio na południe od Ustronia i obejmująca cały obszar źródłowy największej z polskich rzek wraz z okolicznymi stokami pasm Beskidu Śląskiego. Wzdłuż górnej Wisły i jej dopływów, rozsiadły się liczne części i przysiółki tej miejscowości - m.in,: Obłoziec, Centrum, Dziechcinka, Łabajów, Głębce, Nowa Osada, Malinka i Czarne. Wisła to drugie obok Ustronia beskidzkie uzdrowisko, centrum wczasowo-turystyczne i letniskowe. Jest obok Koniakowa głównym ośrodkiem śląskiej góralszczyzny, o także centrum ekumenicznym. Znaczna część mieszkańców to ewangelicy. Także wyznawcy innych religii protestanckich upodobali sobie Wisłę. Początki Wisły to przełom XVI i XVII w., kiedy w okolicy pojawili się wolni pasterze wołoscy szukający nowych pastwisk, a także osadnicy z innych rejonów Śląska Cieszyńskiego, uchodzący przed prześladowaniami religijnymi. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1615 r. Mieszkańcy trudnili się pasterstwem, uprawą roli oraz pracą w książęcych lasach W okresie mię-dzywojennym wybudowano kilka willi letniskowych i pensjonatów oraz dom zdrojowy. Wyremontowano też drogę i uruchomiono pierwszą linię autobusową z Cieszyna. W 1932 r. przedłużono linię kolejową z Ustronia do Wisły Glębców. Te inwestycje komunikacyjne miały też związek z budową w Wiśle Czarnym zameczku, górskiej rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej - Ignacego Mościckiego. Okres II wojny zaznaczył się działalnością oddziałów partyzanckich, szczególnie w rejonie Orlowej oraz terrorem okupanta. Okres powojenny to przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę sanatoryjno-wczasową, ale także budowa zapory w Czarnym, doprowadzenie asfaltowych dróg do wszystkich osad w dolinach, budowa wyciągów narciarskich itp. W 19ó2 r. Wisła otrzymała prawa miejskie. Najciekawsze obiekty znajdują się w centrum.
- Koło dworca PKS - kościół katolicki pw. Wniebowzięcia N.M.P. - niewielka świątynia z 1863 r. Współcześnie dobudowano z boków przeszklone pomieszczenia, by móc pomieścić więcej wiernych, zwłaszcza w sezonie letnim,
- W pobliżu stylowy drewniany budynek, piętrowy, kryty gontem, z biegnącą dookoła galerią. To przeniesiony w 1985 r. z polany Przysłop pod Baronią Górą dawny „zameczek myśliwski" Habsburgów (później schronisko). Obecnie mieści Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK,
- Rolę rynku pełni w Wiśle pl. B. Hoffa, przy którym m.in. przedwojenny dom zdrojowy oraz drewniany budynek dawnej karczmy z początku XIX w, - obecnie Muzeum Beskidzkie. Od południe nad placem góruje kościół ewangelicki. Świątynia pochodzi z 1838 r, (wieża z 1803 r.). Wnętrze halowe, o w prezbiterium skromny ołtarz klasycystyczny na tle witrażu z postaciami patronów kościoła śś. Piotra i Pawła.
Ciekawymi obiektami w południowych częściach Wisły są:
- w Dziechcince - nowe centrum ekumeniczne i okazały wiadukt kolejowy z 1933 r.,
- w Głębcach - stylowy, drewniany kościółek góralski - l985 r.,
- w Nowej Osadzie - zapora na Wiśle spiętrzająca zbiornik retencyjny i Dom Wycieczkowy PTTK „Nad Zaporą",
- w Czarnem - „zameczek prezydencki" (pod Zadnim Groniem), wybudowany jako górska rezydencja dla prezydenta Mościckiego w miejscu dawnego pałacu myśliwskiego Habsburgów. Wyremontowany w 2005 r. z inicjatywy Prezydenta Kwaśniewskiego (obecnie w gestii kancelarii Prezydenta RP - okazjonalnie udostępniany do zwiedzenia zbiorowym wycieczkom).

Dom Małysza, Tadeusz Walkowicz
Dom Małysza, Tadeusz Walkowicz

Pomnik poległych w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Pomnik poległych w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Nieczynna fontanna, Tadeusz Walkowicz
W parku, Tadeusz Walkowicz
Anfiteatr w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Ja i Hadyna, Tadeusz Walkowicz
Wisła, Tadeusz Walkowicz
Wisła, Tadeusz Walkowicz
Wisła, Tadeusz Walkowicz
Pałacyk myśliwski Habsburgów , Tadeusz Walkowicz
Pałacyk myśliwski Habsburgów, Tadeusz Walkowicz
Pałacyk myśliwski Habsburgów , Tadeusz Walkowicz
Hotel Gołębiewski, Tadeusz Walkowicz
Wisła w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Jesień w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Jesień w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Jesień w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Jesień w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Jesień w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Słynny Bar, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Wiśle Kopydłów, Tadeusz Walkowicz
Kościół, Tadeusz Walkowicz
Wiadukt kolejowy dlugość 122m, Tadeusz Walkowicz
Wiadukt kolejowy w Wiśle Głębcach, Tadeusz Walkowicz
Widoki Wisły z pociągu , Tadeusz Walkowicz
Widoki Wisły z pociągu , Tadeusz Walkowicz
Widoki Wisły z pociągu , Tadeusz Walkowicz
, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 4
2012-11-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
06 listopad 2012 13:28

ojjj plany Tadziu dalekosiężne  plany dosłownie! Powodzenia!

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
06 listopad 2012 06:50

Dziękuję za miłe słowa. Planując tą wycieczkę liczyłem na śnieg, mróz i trochę wiatru. Lubię gdy coś się dzieje w przyrodzie. Był to ostatni wyjazd po kraju / brak urlopu / w tymk roku. Napewno będą jescze zimowe spacery po okolicy. Czękam na wyjazd na przełomie roku do Azji / Wietnam, Kambodża i Laos.

Pozdrawiam Tadek

   

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
05 listopad 2012 18:40

Tadeusz, ja byłam 2 tygodnie temu w Beskidach ...ależ się od tej pory zmieniło .Drzewa potraciły liście, jest bardziej szaro-buro i tak juz poźnojesiennie. Nie miej jednak widzę, że cie to nieodstrasza od wędrówek 🙂

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Vincci
Vincci
05 listopad 2012 16:47

Witaj.Dobrze ze trzeciego dnia mialeś juz ładną pogode bo gdy pada deszcz  jest mokro i chłodno to nie cieszą nawet najladniejsze widoki.Ciekawie zrelacjonowana wycieczka i okraszona fajnymi fotkami.Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024