Rabka Zdrój- miasto dzieci świata- miasto na wszystkie pory roku

Rabkoland jest największym w Małopolsce parkiem rozrywki dysponującym bogatą ofertą atrakcji rozrywkowych, typowych dla wesołego miasteczka., Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nazwę po raz pierwszy wymienia Jan Długosz, powołując się na dokument Bolesława Wstydliwego z 1254 roku. Wskazywałoby na to, że już wówczas rabczańskie solanki były znane i prawdopodobnie wykorzystywane dla potrzeb klasztoru cystersów, na terenie dóbr których Rabka leżała.


Rabka-Zdrój to znane w Polsce uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Jego bogactwem są zasoby wód mineralnych, korzystny mikroklimat i walory krajobrazowo-turystyczne. Są tam doskonałe warunki do leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku, a także piękne górskie krajobrazy i tereny umożliwiające aktywne spędzanie czasu wolnego tak latem jak i zimą. Miasto cechuje się łagodnym mikroklimatem, małą ilością słabych wiatrów, niewielką ilością opadów i dużym nasłonecznieniem.
Rabkę- Zdrój znam od dawna, bywałam tam z rodziną wiele razy i nie wyobrażałam sobie, że kiedyś mogę tam sama pojechać. I to do sanatorium!I to we wrześniu!
Jesień w naszym klimacie jest bajecznie kolorową porą roku. Nie bez powodu przecież wzięło się określenie „złota polska jesień”. Spacerując podziwiałam barwy liści, przebarwiających się na żółto, pomarańczowo, czerwono, różowo i fioletowo. Zanim wszystkie opadną z drzew, kolorują nasz świat aż do nadejścia zimy.
Spacery w ciepłe i słoneczne jesienne dni dają ogromną satysfakcję z obserwowania zmian w przyrodzie, szykującej się do zimowego odpoczynku. Korzystałam więc z wolnego czasu w dwójnasób. A jest w Rabce i okolicach mnóstwo ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

, Danuta
, Danuta


Jest …Tężnia. Na obrzeżach Parku Zdrojowego znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Małopolsce. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Oj, naspacerowałam się wokół tego „grzybka” i nawdychałam sporo. Tężnia solankowa znajduje się w urokliwym Parku Zdrojowym.
A Park ten jest w Rabce Zdroju miejscem wyjątkowym. Znajduje się w centrum uzdrowiska i zajmuje sporą powierzchnię. Podzielony jest na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Jest tu ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodne kwiaty i krzewy pośród alejek zachęcają do długich spacerów, a ławki przy ścieżkach w otoczeniu zieleni zachęcają do wypoczynku. W tej części znajdują się również największe atrakcje parku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia gdzie są pyszne ciastka, dobra kawa, puchary lodów... mniam !

No a wokół przepiękne dywany kwiatowe. Cudeńka!!!
W Parku Zdrojowym usytuowany jest dla najmłodszych plac zabaw, bo przecież Rabka Zdrój nazywana jest "Miastem Dzieci Świata". Na skraju parku znajduje się fontanna zwana przez rabczan nerką. Druga fontanna zbudowana została przed niewielkim cmentarzem żołnierzy radzieckich. Obie fontanny są wieczorem pięknie oświetlone.
Przy jednym z krańców deptaku znajduje się kolejna rabczańska atrakcja - fontanna ze słoniami. Fontanna zbudowana została na planie prostokąta, a jej wnętrze wypełniono barwną mozaiką przedstawiającą herb Rabki-Zdroju. W narożnikach fontanny znajduje się siedem, wykonanych z brązu figur słoni. Dodatkową atrakcją fontanny są widowiska „woda-światło-dźwięk”. Wspaniałe spektakle powstają dzięki zsynchronizowanym zmianom strumienia wody, kolorowym światłom i ścieżce dźwiękowej. Często wieczorami wędrowałam aby zobaczyć muzyczną fontannę i wysłuchać niecodziennego koncertu. Pokazy światła i dźwięku są fascynujące i trudno było oderwać się od oglądania i wracać powrotem.
Przed zabytkowym budynkiem dworca kolejowego znajduje się Figura św. Mikołaja. Pomnik tego szczególnie kochanego przez dzieci świętego powstał w Rabce w 2004 roku. W rabczańskim uzdrowisku dzieci powracają do zdrowia i są pod szczególną troską, podobną do tej, jaką otaczał je św.Mikołaj.
Niedaleko zabytkowego już Dworca Kolejowego w Rabce Zdroju znajduje się budynek Państwowego Teatru Lalek Rabcio, a dalej Kościół-muzeum.
Jest on jednym z najcenniejszych zabytków architektury w regionie. Został wzniesiony w 1606 roku na miejscu poprzedniej świątyni, która uległa zniszczeniu z niewyjaśnionych przyczyn. W 1936 roku, utworzono wewnątrz muzeum im. Władysława Orkana ze zbiorami etnograficznymi z okolic Rabki, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest to budowla orientowana, zrębowa o ścianach obitych gontem z wieżą konstrukcji słupowej. Wnętrze świątyni pokryte jest polichromią o motywach ornamentalnych i figuralnych. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku. Do najcenniejszych zabytków należą neobarokowy ołtarz główny, XIX-wieczna ambona, rokokowe ołtarze boczne oraz XVIII-wieczny chór muzyczny i prospekt organowy. W ołtarzu przy północnej stronie kościoła umieszczono XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który stanowił kiedyś część tryptyku.
Kolejną z atrakcji rabczańskich jest Rabkoland. A w nim :
-Dom do góry nogami, czyli odwrócony dom gdzie wszystko stoi na głowie
-Muzeum Rekordów i Osobliwości
-jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu
-Wielki Młyn widokowy, Pałac Strachów, a także mnóstwo innych atrakcji rozrywkowych dla dorosłych i dla dzieci
W Rabce-Zdroju znajduje się baza wyjściowa do turystycznych wycieczek po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Spacery lub wędrówki po bliższej lub dalszej okolicy ułatwiają szlaki turystyczne, mające swój początek w uzdrowisku. Szlaki piesze przeznaczone są zarówno dla wytrawnych wędrowców jak i spacerowiczów.

, Danuta
, Danuta

Będąc w Rabce Zdroju powędrowałam też takimi szlakami. Ale to już temat na kolejną relację.

Największy damski bucik świata (długość 1,84 m, wysokość 1,12 m). , Danuta
muzeum im. Władysława Orkana , Danuta
strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową, Danuta
, Danuta
Gastronomia Pod Krówką, Danuta
zabytkowa willa uzdrowiskowa, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
rzeźby w Parku Zdrojowym, Danuta
Krowy są nieodłącznym elementem krajobrazu parku., Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
dawne kino w Rabce Zdroju, Danuta
Na skraju parku znajduje się fontanna zwana przez rabczan nerką., Danuta
, Danuta
, Danuta
Rabka dywany kwiatowe, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
XVIII-wieczny chór muzyczny i prospekt organowy, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Rabka, Danuta
fontanna zbudowana została przed niewielkim cmentarzem żołnierzy radzieckich. , Danuta
, Danuta
, Danuta
Solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. , Danuta
Plac Zabaw w Parku Zdrojowym, Danuta
, Danuta
deptak w centrum Rabki, Danuta
, Danuta
zabytkowy dworzec kolejowy, Danuta
neobarokowy ołtarz główny, Danuta
Park Zdrojowy Rabka , Danuta
wypożyczalnia
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Figura św. Mikołaja przed zabytkowym dworcem kolejowym, Danuta
, Danuta
, Danuta
Rabka pomnik Jana Pawła II przy głównej promenadzie Parku, Danuta
Komentarze 8
2012-09-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
08 czerwiec 2013 07:00

Pięknie, a nas Rabka wciąż czeka...

Danuta
07 czerwiec 2013 21:02

Witaj Elu! Tobie również dziękuję za wizytę i komentarz. Wymieniłaś wszystkie moje ulubione Rabczańskie miejsca.  Z każdym z nich mam masę wspomnień. Tam doskonale wypoczywam i ładuję akumulatory. Jestem rozkochana w Gorcach, a Luboń zdobywałam chyba ze sto razy. Za każdym razem mnie zachwycał.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Danuta
07 czerwiec 2013 20:48

Witaj Kasiu! Dziękuję za komentarz i prześledzenie mojej relacji. Ja znam Rabkę od wielu lat- kiedy widziałam ją po raz pierwszy, nie było tam placów zabaw ani pięknego parku. Pamietam tylko miasteczko rowerowe i kręgielnię którą - szukając w ubiegłym roku uparcie- znalazłam.

Teraz w Rabce jest po prostu cudownie! Kolorowe klomby, place zabaw dla dzieci, ławeczki, fontanny. Koniecznie odwiedź Rabkę latem- polecam! Pozdrawiam :-)

Katarzyna Jamrozik
06 czerwiec 2013 17:44

My byliśmy w rabce pierwszy raz jakieś 9 lat temu i park nie wyglądał tak pięknie, a place zabaw wołały o pomste do nieba. Zobaczyliśmy że jest lepiej w zimie gdy byliśmy w Rabce pod Maciejową na feriach. Park zimą ciekawie wyglądał, ale widzę że w lecie mieni się kolorami i aż zachęca do spacerów.

A tak jest zimą

Ela Grabocz
06 czerwiec 2013 17:21

Danusiu ja też bywam często w Rabce! Też uważam, że to niesamowite miejsce w którym jest dużo spokoju i można znależć chwilę refleksji dla siebie. Tężnie ładne, prawda, że to nie Ciechocinek gdzie jest ich bez liku - przynajmniej tyle bylo gdy byłam przed 10 laty 🙂 Rabka, Ponice, Turbacz, Maciejowa, Stare Wierchy, Luboń - kocham każde miejsce!

Danuta
08 listopad 2012 19:44

Toju! Mokunko!~Pięknie dziekuję za miłe komentarze . Mokunko! Byłam w sanatorium Szebesty- dawny Pstrowski. Tam wszystkie zabiegi wykonywane były na miejscu. Rabka pięknieje z roku na rok dlatego z przyjemnością przedstawiłam to urokliwe miejsce.Teraz pora na opis okolic Rabki. Zapraszam do dalszej lektury i pozdrawiam :-)

mokunka
08 listopad 2012 19:21

Danusiu, Rabka jest bardzo pięknym i malowiczym miejscem. Gorski mikroklimat oraz sporo jodu w powietrzu,co jest ewenementem w tym regionie kraju! Bylam tam przed 3 laty. Wrzucam fotke z budynkiem zdrojowym, pewnie też tam chodzilas na zabiegi🙂

pozdrawiam🙂))

toja1358
08 listopad 2012 15:30

Danusiu! Pięknie pokazałaś Rabkę, ciekawe to wszystko. Domy "na głowie" rosną już wszędzie, jak widzę. Pierwszy był u nas - na Kaszubach. Fontanna rewelacyjna i te wszystkie osobliwości też fajne. Z takiego elementarza uczyłam się, oj, łezka się w oku zakręciła...

Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg sanatoryjnych fotoreportaży 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024