Beskid Śląski: Orłowa 813m - Trzy Kopce Wiślańskie 810m

, Vincci
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Beskid Śląski to najdalej na zachód wysunięte pasmo polskich Beskidów, mające charakter długich grzbietów, rozciągniętych głębokimi dolinami. Na zachodzie sięga doliny Olzy i przełęczy Jabłonkowskiej, które oddzielają go od Beskidu Śląsko-Morawskiego. Na południu dolina Skaliczanki, Przełęcz Zwardońska 675m i dolina górnej Soły oddzielają go od Beskidu Żywieckiego. Na wschodzie doliną Soły oddzielony jest od Beskidu Żywieckiego, a Kotliną Żywiecką i Bramą Wilkowicką od Beskidu Małego. Na północy zaś Beskid Śląski opada stromym progiem w stronę Pogórza Śląskiego.

Ustroń Polana - Stacyjka PKP, Vincci
Ustroń Polana - Stacyjka PKP, Vincci

Opisana wycieczka znajduje się w Paśmie Równicy.

Zaczyna się na Przełęczy Salmopolskiej 934 m i przez Jaworzynę 802 m , Smerekowiec 853 m i Gościejów 812 m ciągnie się w stronę Trzech Kopców Wiślańskich 810 m. Następnie grzbiet skręca na północ i biegnie przez Świniarkę 700 m i Orłową 813 m, by opaść ku przełęczy Beskidek 668 m. Potem wznosi się kulminując w najwyższej w całym paśmie Równicy 885m i przez Lipowski Groń 745 m i Żar 688 m stromo opada ku Pogórzu Śląskiemu. Na Równicę prowadzi asfaltowa szosa znajdują się tutaj liczne atrakcje turystyczne.

Ustroń Polana - Stacyjka PKP, Vincci
Ustroń Polana - Stacyjka PKP, Vincci

Zielony szlak prowadzący na Orłową rozpoczyna się przy przystanku PKS i stacji PKP Ustroń Polana. Przechodzimy przez tory kolejowe i od razu kierujemy się w prawo, Szlak biegnie dalej wąską drogą asfaltową wśród zabudowań, a następnie prowadzi przez most na Wiśle. Tuż za mostem skręcamy w prawo i podążamy chodnikiem aż do budynku szkoły i przystanku PKS Ustroń Polana Szkoła.
W tym miejscu szlak odbija w lewo i wchodzi pomiędzy zabudowania. Po kilku minutach marszu kończy się asfalt i zaczyna się droga gruntowa. Dalej podążamy polną drogą wiodącą w górę, wzdłuż łąki i pastwiska. Za naszymi plecami roztacza się piękny widok na Wielką Czantorię.

Nasyciwszy oczy widokami, podążamy dalej i po chwili wchodzimy w las. Droga staje się tutaj nieco bardziej stroma i kamienista, ale jej pokonanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Po kilkunastu minutach marszu wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń i mijamy zabudowania.Czeka nas teraz bardzo przyjemny odcinek szlaku, gdyż trasa w tym miejscu jest praktycznie płaska, a po prawej stronie podziwiać możemy wspaniałe górskie stoki. Po chwili docieramy do malowniczej polany, rozciągającej się na przełęczy pomiędzy Palenicą (672 m n.p.m.) a Orłową (813 m n.p.m.).

Panorama oglądana z tego miejsca jest imponująca. Mamy stąd piękny widok nie tylko na Wielką Czantorię i okolice, ale także na masyw Równicy.Czeka nas teraz dosyć męczący odcinek trasy. Droga wchodzi bowiem w las i staje się coraz bardziej stroma. Docieramy do miejsca, w którym szlak zielony łączy się z niebieskim, a następnie odbijamy w prawo z szerokiej drogi i wkraczamy na stromą, wąską ścieżkę prowadzącą w górę.(zimą wskazane jest iść drogą)
Po kilku minutach bardzo wyczerpującego podejścia naszym oczom ukazuje się Chata Na Orłowej, która znajduje się tuż pod grzbietem masywu Orłowej (punkt widokowy).
Na grzbiecie znajduje się drogowskaz, kierujący niebieskim szlakiem na Równicę (1 h 15 min), niebieskim szlakiem na Trzy Kopce Wiślańskie (1 h 15 min) i do Wisły (2 h 30 min) oraz żółtym szlakiem na Stary Groń (2 h 45 min).Warto skierować się w prawo, w stronę zabudowań i przejść kilkaset metrów polną drogą, z której roztacza się piękna panorama.

UWAGA !!!! Drogą tą prowadził kiedyś zielony szlak turystyczny do Ustronia Dobki i Wisły Obłaziec, ale został zlikwidowany.

Ustroń Polana - skuta lodem rzeka Wisła, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci

Idziemy za znakami żółtego i niebieskiego szlaku, by po kilkunastu minutach lekkiego marszu zdobyć sam szczyt Orłowej - 813 m n.p.m. Sam szczyt jest jednak zalesiony.

Garść informacji:

widok na górną stację kolejki na Polanę Stokłosicę, Vincci
widok na górną stację kolejki na Polanę Stokłosicę, Vincci

Orłowa (813m n.p.m)

Szczyt w środkowej części pasma Równicy,leżący pomiędzy Ustroniem a Brenną Leśnicą.Na południu Orłowa przez Świniorkę (700m) sąsiaduje z Trzema Kopcami Wiślańskimi (810m),na północy zaś przełęcz Beskidek (668m) oddziela ją od Beskidka (700m) i Równicy (885m),na pólnocnym zachodzie odchodzi krótki grzbiecik Palenicy (672m),który dominuje nad Ustroniem Jaszowcem.Na wschodzie Orłowa opada do doliny Leśnicy,dopływu Brennicy,na południu zaś do doliny Dobki,dopływu Wisły.Przez szczyt przebiega granica Ustronia i Brennej.

górna stacja kolejki na Polanę Stokłosicę, Vincci
górna stacja kolejki na Polanę Stokłosicę, Vincci

Mijamy Orłową i podążamy dalej szlakiem niebieskim w stronę Trzech Kopców Wiślańskich 810 m n.p.m.Szlak prowadzi teraz w dół, w kierunku południowo – wschodnim. Mijając hale, z których rozciągają się szerokie widoki m.in. na Pasmo Błatniej i ramię Starego Gronia docieramy do szczytu Świniorki (700 m n.p.m.), za którym wśród niewielkich osiedli schodzimy do przełęczy i rozpoczynamy podejście na Trzy Kopce Wiślańskie. Na terenie Zakrzoska – jednego z osiedli odbija w prawo czarny szlak pieszy do Dobki – jednej z dzielnic Ustronia. Opisywany szlak kończy się na szczycie Trzech Kopców Wiślańskich (813 m n.p.m.), gdzie łączą się granice trzech gmin – Ustronia, Brennej i Wisły. Tuż przed nim z lewej strony dołączają do szlaku zielone znaki prowadzące z Brennej. Ze szczytu możemy udać się żółtym szlakiem pieszym do Wisły lub w drugą stronę - na Przełęcz Salmopolską i do Szczyrku. Na przyszczytowej polanie, nieco w kierunku Przełęczy Salmopolskiej znajduje się niewielkie prywatne schronisko – „Telesforówka”.

Garść informacji :

widok na Gronik 720 m i Czantorię Małą 865 m, Vincci
widok na Wisłę Obłaziec, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci

Trzy Kopce Wiślańskie (810m n.p.m)

Szczyt w paśmie Równicy,położony pomiędzy Przełęczą Salmopolską i Orłową.Na wschodzie Trzy Kopce Wiślańskie przez Gościejów(812m),Smerekowiec (853m) i Jaworzynę (802m)sąsiadują z Przełęczą Salmopolską (934m),na północy zaś grzbiet ciągnie się przez Świniorkę (700m) i Orłową (813m) w stronę Równicy (885m).Szczyt Trzech Kopców Wiślańskich stanowi punkt węzłowy dla ciągnącego się na zachód bocznego grzbietu Kamiennego (791m),Cyrhli (701m) i Bukowej (713m) oraz krótkiego grzbieciku Gronika (662m) na pólnocy.Od sąsiedniego Smerekowca odchodzi grzbiet Czupla (882m) z charakterystyczną sylwetką szczytu.Pod szczytem Trzech Kopców Wiślańskich maja swoje źródła potoki: Goleszowski,dopływ Leśnicy na pólnocy.Gosciejów,dopływ Wisły na południu i Ślepa Dobka,dopływ Dobki na północy.

zielony szlak na Orłową, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci

My udajemy się szlakiem żółtym do Wisły Uzdrowisko. Od szczytu Trzech Kopców Wiślańskich schodzimy w dół i po ok. 15 minutach dochodzimy do Kamiennego 790m dalej szlak biegnie nieco ostrzej i dochodzi do osiedla Jarzębata wychodzimy na mały bezleśny grzbiet skad rozpościera się wspaniały widok na Kobyłę 802m a za nią Stożek Wielki 978m.Idąc dalej po lewej stronie zobaczymy znak z wykrzyknikiem od tego momentu musimy uważać,w końcu dostrzegamy szlak który skręca w prawo schodzimy w dół po prawej stronie widać wyciąg na Parteczniku i domy wczasowe z lat 60-tych i 70-tych mijamy wyciąg by po kilkunastu metrach skręcić w lewo gdzie biegnie asfaltówka dość oblodzona na szczęście z boku są schodki po których można bezpiecznie zejść.Skręcamy w prawo a potem w lewo w ul.Olimpijską mijając po drodze Ośrodek Przygotowań Olimpijskich podążając za znakami mijamy most na Wiśle i skręcając w prawo po kilkuset metrach dochodzimy do pl.Hoffa(Rynku w Wiśle)mijamy go i idziemy w stronę dworca PKP gdzie jest kres naszej wędrówki żółtym szlakiem.

zielony szlak na Orłową, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci

zima na szlaku, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci
zielony szlak na Orłową, Vincci
szlak zielony na Orłową - polana, Vincci
szlak zielony na Orłową - polana, Vincci
Chata pod Palenicą, Vincci
Chata pod Palenicą, Vincci
szlak zielony na Orłową, Vincci
zimowy szlak zielony na Orłową, Vincci
szlak zielony na Orłową widok na Wielką Czantorię 995 m, Vincci
widok na pasmo Czantorii , Vincci
Widok na pasmo Czantorii, Vincci
widok na pasmo Czantorii i Stożka, Vincci
widok na pasmo Czantorii i Stożka, Vincci
szlak zielony między Palenicą a Orłową, Vincci
szlak zielony między Palenicą a Orłową, Vincci
szlak zielony miedzy Palenicą a Orłową, Vincci
widok na Palenicę, Vincci
przełęcz między Palenicą a Orłową, Vincci
widok na Beskidek 700m, Vincci
podejście pod Chatę na Orłowej, Vincci
Chata na Orłowej, Vincci
Chata na Orłowej 753 m n.p.m, Vincci
prywatne schr.Chata na Orłowej (nieczynne), Vincci
Chata na Orłowej 753 m n.p.m, Vincci
zielony szlak w stronę Ustronia Polany z Orłowej, Vincci
Chata na Orłowej, Vincci
polana na Orłowej, Vincci
polana na Orłowej, Vincci
punkt widokowy na Orłowej widok na pasmo Stożka, Vincci
widok na szczyt Równicy z polany na Orłowej, Vincci
koniec szlaku zielonego na Orłową/początek do Ustronia Polany, Vincci
szlak niebieski w stronę Trzech Kopców Wiślańskich, Vincci
szlak niebieski w stronę Trzech Kopców Wiślańskich, Vincci
szlak niebieski widok na Wielką Czantorię, Vincci
widok Wlk.Czantorii z Orłowej panorama Beskidu Śląsko - Morawskiego, Vincci
mrozem malowane..., Vincci
na szlaku niebieskim w strone szczytu Orłowej, Vincci
szlak niebieski na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
szlak niebieski na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
szlak niebieski na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
szlak niebieski na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
szlak niebieski kulminacja Orłowej 813 m n.p.m, Vincci
szlak niebieski szczyt Orłowej 813 m n.p.m, Vincci
, Vincci
, Vincci
na szlaku niebieskim na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
, Vincci
widok na Skrzyczne 1257 m z okolic Orłowej, Vincci
widok na skrzyczne 1257 m z okolic Orłowej, Vincci
na szlaku niebieskim na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
na szlaku niebieskim na Trzy Kopce Wiślańskie, Vincci
widok na Skrzyczne 1257 m, Vincci
widok na Skrzyczne 1257 m na pierwszym planie Beskid 860 m, Vincci
Komentarze 3
2012-12-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
16 grudzień 2012 21:58

A to zapowiedziane z tamtego tygodnia🙂  Piekne  klimaty i przyjemność wielka w ogladaniu galerii.  Ze zdjecia 125 zerkamy na Twoje Trzy Kopce. Pozdrowienia

mokunka
14 grudzień 2012 21:01

Noo, Vincci foty jak zawsze warte obejrzenia !

pozdrawiam🙂

kasia ejsmont
12 grudzień 2012 23:18

Piękne zdjęcia, pogoda do pstrykania wymarzona - zazdroszczę widoków...

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ustroń Polana

Ustroń Polana

Jarzębata

Jarzębata

Wisła Uzdrowisko

Wisła Uzdrowisko

Goleszów

Goleszów

Palenica 672 m n.p.m

Palenica 672 m n.p.m

Chata na Orłowej

Chata na Orłowej

Orłowa 813 m n.p.m

Orłowa 813 m n.p.m

Świniorka 700 m n.p.m

Świniorka 700 m n.p.m

Zakrzosek 696 m n.p.m

Zakrzosek 696 m n.p.m

Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m

Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m

Schronisko Telesforówka

Schronisko Telesforówka

Kamienny 790 m n.p.m

Kamienny 790 m n.p.m

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024