Nakło Śląskie- dawna rezydencja Donnersmarcków

na polach już wiosna:-), Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Niedziela- za oknem nareszcie błękitne niebo i zapowiada się wyśmienita pogoda. Długo nie trzeba się było zastanawiać. Wyjeżdżamy!
Kierunek Tarnowskie Góry, a dokładniej Nakło Śląskie i Świerklaniec.
Nie byłam jeszcze dotąd w Nakle Śląskim, a Świerklaniec odwiedziłam ostatni i jedyny raz jakieś 15 lat temu.


Jadąc od strony Piekar Śląskich wjeżdżamy do Nakła Śląskiego. W samym centrum- po lewej stronie drogi, w parku – widzimy go. Bajkowy pałac w Nakle przyciąga wzrok z daleka. A to za sprawą urokliwej wieży zdobionej wieżyczkami, choć niestety mocno zniszczonej. Prawdopodobnie zabrakło pieniędzy na jej remont. Szkoda …

Nakło Śląskie- pałac, Danuta
Nakło Śląskie- pałac, Danuta


Budowę neogotyckiego pałacu w Nakle Śląskim zapoczątkował w 1856 roku Hugon von Donnersmarck prawdopodobnie w miejscu dawnego dworu. Prace nad pałacem ukończył jego syn Łazarz IV, który wprowadził się do pałacu jeszcze za życia swojego ojca. W takiej postaci pałac przetrwał do dziś. Według pierwotnych zamierzeń rodu, miał pełnić funkcję letniej rezydencji bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków, ale później aż do 1945 roku stał się ich główną siedzibą.

Pałac jest: dwukondygnacyjny ze szczytami schodkowymi i wieżą czworoboczną. Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa, nad wejściem od strony północno - zachodniej kartusz herbowy oraz narożny ryzalit z hełmem ostrosłupowym. Łazarz IV - Lazarus von Donnersmarck pochowany jest w mauzoleum obok nakielskiego kościoła, który zresztą ufundował w 90% - resztę środków zebrali mieszkańcy.

, Danuta
, Danuta

Losy pałacu to swoista mieszanka. Szczęściem obiektu był fakt, iż ominęła go wojenna zawierucha i los pobliskiego Małego Wersalu w Świerklańcu. Pechem możemy nazwać zamknięcie obiektu dla odwiedzających na długie lata oraz widoczne i postępujące popadanie w ruinę. Po wojnie mieściła się tutaj szkoła rolnicza, która w niedługim czasie przeniosła się do własnych budynków położonych już poza murami pałacu.

Neogotycka budowla zachwyca swoją lekkością i pięknem. Zwłaszcza teraz – kiedy jest już po solidnym remoncie. Pałac uratowała dotacja unijna. Przywrócono układ dawnych pałacowych sal, odnowiony został dach i cała stolarka. Zachwycałam się kominkami, pięknym łukowym sklepieniem w kaplicy i urokliwymi witrażami w oknach i drzwiach. Wnętrza pachnące świeżością są na razie puste. Na początku kwietnia będą wypełniane eksponatami, a oprócz części wystawienniczej znajdą się tam sale konferencyjne.
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim będzie pełnić funkcje kulturalne w odniesieniu do całego regionu. Będzie także stanowić o atrakcyjności walorów turystycznych Powiatu jako przykład architektury rezydencjonalnej znajdującej się w Regionie w ramach zespołu pałaców i Zamków.

urokliwa wieża zdobiona wieżyczkami - niestety mocno zniszczona, Danuta
Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa, Danuta
Nakło Śląskie- budynki stanowiące zaplecze pałacu, Danuta

Nakielski pałac znalazł się wśród obiektów oferowanych do sprzedaży amerykańskiemu gwiazdorowi - Michaelowi Jacksonowi. Dobrze się stało, że jednak do transakcji nie doszło.

Budynek otacza park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym drzewostanem, trzema bramami i budynkami gospodarczymi. Park przypałacowy ma powierzchnię 3 ha, otoczony jest zabytkowym murem oraz oryginalną ostrołukową bramą w stylu neogotyku angielskiego, z kreneleżem (inaczej blanki – zwieńczenie murów obronnych i baszt, w kształcie szeregu zębatych prostokątnych sterczyn z prześwitami). Tuż obok bramy wjazdowej znajduje się kordegarda, w której obecnie znajdują się mieszkania prywatne. We wschodniej części parku znajduje się pałac i budynki stanowiące w przeszłości jego zaplecze.

, Danuta
, Danuta

Mimo przejmującego zimna, pospacerowaliśmy po parku. Jest tu wiele ciekawych zakątków i zagajników przyrodniczych, a przebywając w nim można się doskonale zrelaksować. Wrócimy tu wiosną, kiedy zakwitną tulipanowce i Pałac w Nakle Śląskim otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.


od strony północno - zachodniej kartusz herbowy , Danuta
od strony północno - zachodniej kartusz herbowy , Danuta
Neogotycka budowla zachwyca swoją lekkością i pięknem, Danuta
odnowiony został dach , Danuta
, Danuta
, Danuta
otoczony jest zabytkowym murem oraz oryginalną ostrołukową bramą w stylu neogotyku , Danuta
, Danuta
Tuż obok bramy wjazdowej znajduje się kordegarda, Danuta
, Danuta
, Danuta
We wschodniej części parku znajduje się pałac, Danuta
Avatar użytkownika Danuta
Danuta
Komentarze 10
2013-03-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
06 kwiecień 2013 22:08

Romku, Swerd! Dziekuję za  zainteresowanie moją wycieczką,miłe  komentarze i oceny. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika swerd
swerd
06 kwiecień 2013 12:47

bardzo ciekawa wycieczka, ładne zdjęcia, solidnie opisane. z przyjemnościa sie to ogląda

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
23 marzec 2013 07:26

Fajna wycieczka, super opisana i zdjęcia również. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
18 marzec 2013 23:18

Witajcie Moi Mili! Mokunko- Pałac w Nakle jest naprawdę urokliwy, może nawet bardziej niż oddają to zdjęcia. Polecam wycieczkę z końcem kwietnia- jak Pałac będzie już otwarty. Karolu- wiosna zamiast do nas przyjść, zdajsie się oddala. Aktualnie w Tychach sporo śniegu napadało i ciągle jeszcze sypie. Chyba Twoje prognozy, że będziemy mieli zimę wiosną- mają szanse się sprawdzić. Dorotko i Krzysiu- jeszcze niedawno podziwiałam pałace Dolnego Śląska. Tymczasem Górny Śląsk też ma sporo pięknych rezydencji w ładnym otoczeniu. Zapraszam :-)Toju- Tobie również dziękuję za ocenę i komentarz. Wycieczki prezentowane na PSz pozwalają poznać różne zakątki naszego kraju. Pewnie wszystkich tych miejsc nie da się zobaczyć, ale od czego są marzenia? Pozdrawiam wszystkich serdecznie i cieplutko :-)

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
18 marzec 2013 22:30

Piękny pałac i ciekawie opisana wycieczka. Szkoda, że daleko ode mnie. Już tyle ciekawych miejsc poznałam na Polskich Szlakach, że z pewnością nie dam rady wszystkich odwiedzić, a szkoda 🙂.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
18 marzec 2013 20:17

Fajna wycieczka pałac super

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

witam Danke -

oj dawno Ciebie nie bylo na pszl.

ladna wyprawa -ciekawy ten folwark z  palacem .

trafilas na wisne zima,

a teraz ( po 21.03)  bedziemy mieli zime  wiosną.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
18 marzec 2013 18:05

 Danusiu, fajnie, ze znowu jestes na PSz🙂 fajna ciekawa relacja, klimatyczne miejsce. musze sie tam wybrac, bo niestety nie bylam w nakle (choć to relatywnie blisko )

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
18 marzec 2013 13:44

Witaj Aniu!

W Nakle byłam po raz pierwszy, ale nie ostatni. Uzyskałam tam informację, że w kwietniu ma być otwarta wystawa "porcelany śląskiej". Potem sporo imprez plenerowych. Plany ambitne, trzymam kciuki żeby się udało, bo roboty tam jest jeszcze sporo. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
18 marzec 2013 12:39

Dawno Cię nie było 🙂

Pięknie pięknie, też czekamy na otwarcie, byliśmy tam całkiem niedawno, ale w jakże innej scenerii, pod kołderką śniegu 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Piekar Śląskie

Nakło Śląskie

Nakło Śląskie

Tychy

Tychy

Piekary Śląskie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024