Szyndzielnia i Klimczok wielopokoleniowo

, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dość długo nie było mnie na PSz i mam sporo zaległości. W czytaniu jak również opisywaniu wycieczek. Tym razem – zmotywowana przez Mokunkę – jej wycieczką zimową, postanowiłam opisać moją – letnią wyprawę na Szyndzielnię.


Nietypowa jak dla mnie to była wycieczka. Pojechałam z moją Mamą i Siostrzeńcem. I to nie samochodem, a pociągiem.

Zbiórka na stacji kolejowej PKP Tychy, Danuta
Zbiórka na stacji kolejowej PKP Tychy, Danuta


Zbiórka na stacji kolejowej PKP Tychy- odjazd! Kierunek Bielsko- Biała.
Po dotarciu na miejsce, przechodzimy na przystanek autobusowy i dalej autobusem MZK Bielsko-Biała nr 8 do końcowego przystanku w Olszówce Górnej. Do dolnej stacji kolejki gondolowej wiedzie asfaltowa droga, łagodna, dobrze wytyczona.


W pewnym momencie jednak 2/3 grupy postanawia odwiedzić Dębowiec i znajdujące się tam schronisko. No i dobrze. Do dolnej stacji kolejki docieram sama, kupuję bilety – na przejazd jednokierunkowy i czekam na pozostałych. Zapowiada się całkiem przyjemny dzień, może nie za bardzo słoneczny, ale w sam raz na górską wędrówkę.

Dolna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię, Danuta
Dolna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię, Danuta


Po jakiejś chwili „samo-zorganizowana grupa” znów jest w komplecie. Wsiadamy do wagonika i ruszamy…
Jedziemy jedną z najnowocześniejszych kolei tego typu w Polsce. W dole roztacza się piękna panorama Bielska-Białej i Beskidów.
Trasa ma długość 1810m, a jedzie się około 6 minut. Szybciutko! Raz dwa i jesteśmy na miejscu!


Oczywiście zaraz sesja zdjęciowa- widoczek, budynek górnej stacji kolejki, kramy stojące przy drodze , goryczka kwitnąca na łące… i ruszamy dalej.

, Danuta
Jedziemy jedną z najnowocześniejszych kolei tego typu w Polsce, Danuta
kramy stojące przy drodze i latem i zimą są otwarte, Danuta


Do schroniska tylko 200 m. Powolutku, bez pośpiechu, docieramy do schroniska na Szyndzielni które znajduje się na wysokości 1026m.n.p.m. Jest to jedno z największych i najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim, którego nazwa jest identyczna z nazwą góry, na której jest położone. Zbudowane jest z kamienia, a architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką. W 1907 roku obok schroniska udostępniono dla turystów ogród roślin skalnych, w którym już od początku jego istnienia znajdowało się kilkaset gatunków roślin zarówno polskich jak i alpejskich. Ogród jest trochę zaniedbany, ale na tabliczkach można przeczytać nazwy roślin.


Schronisko Szyndzielnia nie jest celem naszej wędrówki lecz tylko przystankiem na posiłek i odpoczynek. Z Szyndzielni wyruszamy do sąsiedniego schroniska na Klimczoku po drodze podziwiając wspaniałe widoki na okolice. Droga w miarę równa, dobrze oznaczona.

, Danuta
, Danuta


Dalej czerwonym szlakiem decydujemy się wejść na szczyt Klimczoka również dlatego, że ze szczytu Klimczoka roztacza się przepiękny widok, a przy ładnej pogodzie wspaniale widać Tatry. My podziwiamy Babią Górę oraz część Beskidu Małego w okolicach Bielska - Białej. Na szczycie znajduje się kilka drewnianych ławek, na których odpoczywamy.
Przed nami w dole- kopuła Magury ze schroniskiem pod Klimczokiem. Nasz kolejny cel.


Zejście z Klimczoka jest dosyć męczące z uwagi na dużą stromiznę.
To nie są duże odległości, ale nasza grupa idzie powoli i bardzo ostrożnie. Poza tym co chwilę trzeba nasycić oczy widokami przed i za sobą. Docieramy do Siodła pod Klimczokiem gdzie znajduje się węzeł szlaków. Ufff!

goryczka kwitnąca na łące, Danuta
goryczka kwitnąca na łące, Danuta


Siodło pod Klimczokiem to przełęcz pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.) Teraz lekko pod górkę i osiągamy kolejne schronisko. Tutaj odpoczynek przy herbatce i prowiancie niesionym w plecakach. Jeszcze stempel ozdobny na pamiątkę, parę zdjęć, powspominanie… kiedy to tutaj ostatni raz byliśmy… i dalej na szlak.


Tym razem niebieskim szlakiem który prowadzi drogą gruntową przez las. Pokonawszy kilkaset metrów napotykamy drogowskaz stojący przy dużym "skrzyżowaniu" leśnych dróg.
Docieramy do skraju lasu i kolejnego punktu widokowego. Zobaczyć stąd można m.in. Skrzyczne (łatwo go rozpoznać po wieży widokowej na szczycie) oraz liczne odległe pasma górskie. Panorama jest naprawdę wspaniała i miejsce to doskonale nadaje się na dłuższy postój.
Przy drodze napotykamy ogromny głaz oznaczający jakiś grób. Prawdopodobnie ktoś zginął rażony piorunem, ale nie znam dokładnej historii.

, Danuta
schronisko na Szyndzielni zbudowane jest z kamienia, Danuta
ogród roślin skalnych, Danuta


Dochodzimy do kolejnego rozstaju szlaków i dalej docieramy do drogi asfaltowej. Teraz już blisko do Sanktuarium na Górce, czyli pochodzącego z 1894 roku Kościółka Matki Boskiej Królowej Polski, znajdującego się na południowym stoku Magury, na tzw. Górce. Pod koniec XIX wieku ukazywała się tutaj Matka Boska. Z okolic kościoła roztacza się piękny widok na Skrzyczne. Robimy sobie tutaj postój i odpoczywamy przez chwilę.
Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy Ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie.


Dość stromą drogą asfaltową docieramy do Szczyrku nieopodal Domu Wycieczkowego PTTK. Jeszcze tylko obiecane sobie lody- jako nagroda za poniesione trudy i wytrwałość i czas na powrót. Autobusem PKS do Bielska Białej, a dalej pociągiem do Tychów.

, Danuta
, Danuta


Wielopokoleniowa grupa samo- zorganizowana zmęczona ale szczęśliwa dotarła do celu.

, Danuta
, Danuta
, Danuta
wnętrze- sala jadalna w schronisku na Szyndzielni, Danuta
Droga w miarę równa, dobrze oznaczona, Danuta
idziemy po drodze podziwiając wspaniałe widoki na okolice, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
ze szczytu Klimczoka roztacza się przepiękny widok, Danuta
Przed nami w dole- kopuła Magury ze schroniskiem pod Klimczokiem, Danuta
Siodło pod Klimczokiem , Danuta
Zejście z Klimczoka jest dosyć męczące z uwagi na dużą stromiznę, Danuta
schronisko pod Klimczokiem, Danuta
, Danuta
niebieskim szlakiem który prowadzi drogą gruntową przez las, Danuta
Docieramy do skraju lasu i kolejnego punktu widokowego, Danuta
Skrzyczne (łatwo go rozpoznać po wieży widokowej na szczycie) , Danuta
Dochodzimy do kolejnego rozstaju szlaków , Danuta
ogromny głaz oznaczający jakiś grób, Danuta
, Danuta
, Danuta
Sanktuarium na Górce, Danuta
wnętrze Sanktuarium na Górce, Danuta
, Danuta
przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, Danuta
, Danuta
kaplica gdzie jest fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie., Danuta
fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie., Danuta
, Danuta
, Danuta
centrum Szczyrku, Danuta
Komentarze 6
2012-08-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

swerd
22 maj 2013 14:01

Wycieczka do powielenia. Super!

 

Danuta
26 marzec 2013 11:01

Witajcie Toju i Romku! Dziękuję za prześledzenie mojej wyprawy, miłe komentarze i oceny. Romku! Twoje rodzinne wyprawy które tak ciekawie przedstawiasz na Psz zachęciły mnie do opisania  "samo-zorganizowanej" mojej rodzinnej wycieczki. Toju! Zima jeszcze u nas dość mocno trzyma, ale mam nadzieję, że to już niedługo, a wtedy nareszcie będzie jak w piosence "weź plecak na ramię ...". Bo strasznie mi już tęskno za wiosną, ciepełkiem, a przede wszystkim błękitnym niebem, którego coś bardzo mało.  Pozdrawiam :-)

toja1358
23 marzec 2013 19:41

Świetna wędrówka w "samo-zorganizowanej" grupie 🙂. Zatęskniłam za latem, a tu wciąż mróz trzyma, niestety...

 

Roman Świątkowski
23 marzec 2013 07:48

Bardzo lubię chodzić po górach o czym wiesz Danusiu więc Twoja wędrówka czy mogła mi sie nie podabać. Gratuluję a sam już nie mogę sie doczekać łazikowania.

mokunka
20 marzec 2013 22:05

Danusiu ty opisałaś Szyndzielnię w ciepłej porze roku i jeszcze schronisko było czynne.Ja w lutym 2012 ,mimo zimna zastałam schronisko zamknięte.Niestety.Szkoda, że teraz niszczeje i stoi puste.

Fajna, rodzinna wycieczka🙂 pozdrawiam🙂

Robert B
20 marzec 2013 20:10

Świetna wycieczka

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Bielsko Biała

Olszówka Górna

Olszówka Górna

Tychy

Tychy

Bielsko Biała

Bielsko Biała

Bielsko Biała

Olszówka Górna

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024