Szlak Orlich Gniazd - Kraków - Ojców

Początek szlaku Orlich Gniazd, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Ma długość 163,9 km. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Szlak ten został opisany i utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego. Widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta pozycja wynika z ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych, jaskiń oraz zabytków. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Ruszam….do zobaczenia w …Częstochowie.

Dzień 1. KrakówOjców.

Czerwony Most, Tadeusz Walkowicz
Czerwony Most, Tadeusz Walkowicz

Godz. 8.15 Kraków Łobzów. Idę w kierunku Pękowic, po drodze Czerwony Most.

Fort Pękowice – jeden z fortów Twierdzy Kraków, fort pancerny. Powstał w latach 1895-1897. Obiekt należał do IV sektora obronnego. Wspomagał prawe skrzydło fortu 44 Tonie oraz osłonę doliny Prądnika i Garlinki. Dostępu do Fortu od strony szyi strzegł ostróg bramny. Elementy pancerne fortu zezłomowano po 1940 roku. Fort stopniowo popadał w ruinę, lecz w 2006 roku rozpoczęto remont.

W kierunku Pękowic, Tadeusz Walkowicz
W kierunku Pękowic, Tadeusz Walkowicz

Fort pancerny główny Tonie – fort opancerzony Twierdzy Kraków. Znajduje się przy ul. Jurajskiej w Krakowie. Powstał w 1878 roku jako tzw. dzieło prowizoryczne, w formie ziemno - drewnianego szańca. W latach 1883-1885 został przebudowany na stały fort artyleryjski, reprezentatywny dla ówczesnej austriackiej szkoły fortyfikacyjnej. Po drugiej wojnie światowej przez wiele lat użytkowany był przez wojsko, mieścił magazyny amunicji i materiałów wybuchowych. Wojsko opuściło go na początku lat 90 i aż do roku 2008 fort pozostawał nieużytkowany, choć był całodobowo strzeżony. Wiosną roku 2008 fort objęła w dzierżawę Fundacja Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego Janus. Fort obecnie przechodzi prace konserwatorskie i remontowe, jest okresowo udostępniany do zwiedzania grupom zorganizowanym.

Giebułtów - wieś w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś. Giebułtów położony jest w odległości około 2 km na północny zachód od Krakowa.. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie obecnego Giebułtowa pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Inne liczne wykopaliska na terenie dzisiejszego Giebułtowa pochodzą z przełomu I i II w. n.e, a także z IV i XI w. Na przestrzeni wieków właścicielami Giebułtowa byli cystersi z Mogiły, klaryski z Krakowa, a w XVI i XVII wieku - ród Giebułtowskich. Z tego okresu pochodzi późnorenesansowy, nawiązujący do gotyku, murowany kościół św. Idziego.

Fort Tonie, Tadeusz Walkowicz
Fort Tonie, Tadeusz Walkowicz
Giebułtów, Tadeusz Walkowicz

Hamernia - zakład istniejący w XVII i XVIII wieku, służyła do przerobu miedzi. Manufaktura ta należała do Lubomirskich, Sanguszków i Ponińskich. Hamernia w Bronowicach była jednym z największych zakładów tego rodzaju w owych wiekach. Założył ją wojewoda krakowski Michał Aleksander Lubomirski, a pierwsza o niej wzmianka w zachowanych dokumentach pochodzi z roku 1658. Wiadomości o tym zakładzie przemysłowym pojawiają się aż do roku 1752. Urządzenia hamerni składały się z pieca szmelcowego z miechami, młota wałowego czyli hamru oraz z kowadła. Miechy oraz młot wałowy poruszane były siłą wodną z rzeczki odpowiednio spiętrzonej, stanowiącej dopływ Rudawy. W hamerni produkowano naczynia miedzianie do użytku domowego jak i browarów, jak kotły, garnce, durszlaki, sagany, alembiki, dzbanki, patelnie, kufle, itp.

Skręcam ze szlaku idę do Zamku w Korzkwi.

Dzwonnica, Tadeusz Walkowicz
Dzwonnica, Tadeusz Walkowicz

Korzkiewski zamek - warownia rycerska z XIV w. powraca powoli do swojej świetności. W znacznym stopniu już odbudowany mieścić będzie mini muzeum - rekonstrukcję dworskiej kuchni, restaurację, hotel, sale wielofunkcyjne. Leżący u stóp zamku XIX w. zespół parkowy z dobrze zachowanymi stanowiskami starodrzewia coraz pełniej służy okolicznym mieszkańcom jak i gościom, którzy licznie tu przyjeżdżają. Jeszcze przed II wojną światową w korzkiewskim parku stał dwór. Dziś zostały po nim zaledwie zarysy fundamentów. Obecny właściciel zamierza zrekonstruować ten budynek. W planach jest także odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii oraz uratowanie starych, nielicznych już, chałup i stworzenie miniskansenu na tyłach parku - obok pozostałości po kamieniołomie. Tam też będzie zbudowana letnia scena wykorzystywana do różnorodnych spotkań artystycznych. Po wschodniej stronie zamku były kiedyś stawy. Zachowały się tylko wgłębienia w terenie i stare fotografie. W przyszłości stawy również będą zrekonstruowane.

Powrót przez Grębynice na szlak do Ojcowa. Po zakwaterowaniu, zwiedzam Zamek w Ojcowie, Jaskinię Łokietka i Dolinę Sąspowską. Zamek w Ojcowie - położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono renowację wieży, w której urządzono ekspozycję poświęconą historii zamku

Kościół z XVIIw , Tadeusz Walkowicz
Kościół z XVIIw , Tadeusz Walkowicz

Kapliczka przy kościele, Tadeusz Walkowicz
W kierunku Hamerni , Tadeusz Walkowicz
Wąwóz Kwietniowe Doły, Tadeusz Walkowicz

Hamernia zabudowania kuźni, Tadeusz Walkowicz
Zamek Korzkiew, Tadeusz Walkowicz
Zamek Korzkiew - będzie wesele, Tadeusz Walkowicz
Zamek Korzkiew , Tadeusz Walkowicz
Zamek Korzkiew , Tadeusz Walkowicz
Ośrodek harcerski, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Korzkwi , Tadeusz Walkowicz
Pierwsze skałki, Tadeusz Walkowicz
Księża Zmartwywstańcy, Tadeusz Walkowicz
Wokół kaplicy, Tadeusz Walkowicz
Wokół kaplicy, Tadeusz Walkowicz
Dolina Prądnika , Tadeusz Walkowicz
Dolina Prądnika , Tadeusz Walkowicz
Na szlaku zielonym do Jaskini Ciemnej, Tadeusz Walkowicz
Widok z góry , Tadeusz Walkowicz
Widok z góry , Tadeusz Walkowicz
Z góry Koronnej, Tadeusz Walkowicz
Rękawica, Tadeusz Walkowicz
Figura Matki Boskiej Niepokajanej, Tadeusz Walkowicz
Kaplica Na Wodzie - były budynek łazienek zdrojowych, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Zamku w Ojcowie, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców - mury, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców i ja, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców - studnia, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ojców - mury, Tadeusz Walkowicz
Widok na Ojców , Tadeusz Walkowicz
Idę do Jaskini Łokietka, Tadeusz Walkowicz
Wejście do Jaskini, Tadeusz Walkowicz
W jaskini, Tadeusz Walkowicz
W jaskini, Tadeusz Walkowicz
Do Doliny Sąspowskiej , Tadeusz Walkowicz
Dolina Sąspowska, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 1
2012-06-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2013 11:48

Byliśmy tam niedawno w pełnym śniegu 🙂 A mam nadzieję, w zielonosci też pojedziemy 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024