Szlak Orlich Gniazd - Ojców - Olkusz

Młyn Tarnówki, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień 3. OjcówOlkusz.

Poranek godz 7.30 ruszam do Olkusza przez Pieskową Skałę.

Młyn Mosura , Tadeusz Walkowicz
Młyn Mosura , Tadeusz Walkowicz

Po drodze Grodzisko. Grodzisko nadał Bolesław Wstydliwy, wraz ze Skałą i okolicznymi wioskami swojej siostrze, która w 1252 r. wstąpiła do zakonu klarysek przeniesionego w roku 1262 z Zawichostu do Skały lub w jej okolice, a następnie w 1320 do Krakowa. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei stojący dziś na Długiej Skale, zwanej "Kamieniem" został wybudowany w latach 1677-91 w stylu barokowym przez x. Sebastiana Piskorskiego w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym Salomei (1211-68) - przełożonej klasztoru.
Ołtarz główny, przeniesiony tu z innego kościoła, wykonany jest z marmuru, sklepienie kolebkowe w stiuku. Do zachodniej ściany kościoła przylega "Grota Ogrodu Getsemańskiego". Przed kościołem stoi wybudowany w XVII w. dom prebendarza oraz kolumna z zegarem cieniowym i posągiem św. Klary. Całość zespołu otoczona jest ceglanym murem z posągami św. Jadwigi, Henryka Brodatego (obecnie wewnątrz kościoła), Bolesława Wstydliwego, św. Kingi oraz Kolomana (króla węgierskiego - męża Salomei). Za kościołem znajduje się granitowy obelisk na grzbiecie słonia (z 1686 r.), dawniej fontanna (z trąby słonia tryskała woda), wzorowany na rzymskim, stojącym przed kościołem Santa Maria Sopra Minerwa i grotki modlitewne (domki modlitwy - św. Marii Magdaleny, Zaśnięcia NMP i św. Jana Chrzciciela). Niżej możemy zobaczyć pustelnię bł. Salomei z zachowanym ołtarzykiem i kamiennym łóżkiem bł. Salomei.

Pieskowa Skała – osada na terenie wsi Sułoszowa. Zamek Pieskowa Skała. Ta średniowieczna fortalicja z XIV w. położona jest w środkowej części Doliny Kluczwody na skale zwanej Zamczysko lub Zamkowej Skale. Na początku XIV w. wg obecnej wiedzy przypuszcza się, że powstał zamek należący do rycerskiego rodu Syrokomlów. Główną funkcja tego obiektu była funkcja obronna. W celu umocnienia fortalicji wykorzystane zostały naturalne warunki obronne terenu. Na szczycie wysokiej wapiennej skały wybudowano kamienny mur obronny o grubości 1,2-1,3 metra zamykający murowane założenie na nieregularnym planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20x15 metrów. W północno-wschodniej części tak powstałego zamku górnego wznosiła się prostokątna wieża o szacowanej wysokości sięgającej 3 kondygnacji. Kamienna zabudowa mieszkalna stykała się z murem biegnącym wschodnią krawędzią skały. Ze względu na niewielką ilość miejsca otoczonego murem skrzydło mieszkalne było stosunkowo wąskie. Pozostałe zabudowania istniejące tu prawdopodobnie były wykonane z drewna w związku z czym nie pozostał po nich żaden ślad. Wierzchołek skały na której wzniesiono zamek był nierówny w wyniku czego dziedziniec znajdujący się na zachód od skrzydła mieszkalnego był naturalnie podzielony na część wyższą - północną i niższą - południową, pomiędzy którymi przemieszczano się po wykutych w skale schodach. Wjazd do zamku górnego znajdował się po stronie wschodniej przy skrzydle mieszkalnym i wprowadzał wprost na południowy dziedziniec. Ze względu na duże walory obronne miejsca lokalizacji zamku górnego jedynie na wschód od skały z zamkiem wykonano dodatkowe umocnienia w postaci ziemnego wału i suchej fosy, które otaczały obszar majdanu gospodarczego zwanego również zamkiem dolnym. Obecnie w wyniku prowadzonych prac archeologicznych z lat 1993-94 można obejrzeć pozostałości murów przyziemia pokazujące całe założenie. Do zamku przylega park krajobrazowy. W pobliżu stoi wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa, Czarcią Skałą lub Sokolicą. Zamek był tłem do zdjęć filmów:

Spokojne i Łamańce, Tadeusz Walkowicz
Spokojne i Łamańce, Tadeusz Walkowicz

"Zacne grzechy",

"Stawka większa niż życie" ,

Młyn Katarzyńskich, Tadeusz Walkowicz
A ty gdzie idziesz, Tadeusz Walkowicz
Kościół z XVIIw, Tadeusz Walkowicz

"Liść Dębu",

"Janosik",

Kościół z XVIIw, Tadeusz Walkowicz
Kościół z XVIIw, Tadeusz Walkowicz

"Pierścień i róża",

"Ogniem i mieczem",

Na dziedzińcu , Tadeusz Walkowicz
Na dziedzińcu , Tadeusz Walkowicz

W poniedziałki można zwiedzać tylko dziedziniec Zamku.

Sułoszowa – wieś w gminie Sułoszowa. Sułoszowa jest jedną z najdłuższych w Polsce ulicówek – rozciąga się na długości ok. 9 km. Do dziś zachowało się w niej kilka starych zagród.. Kościół parafialny pierwotnie wzmiankowany w 1325-1327. Obecny murowany w latach 1933-1939, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół filialny pw. NMP Królowej Polski w Sułoszowej III, zbudowany w latach 1984-1989.

Na dziedzińcu, Tadeusz Walkowicz
Na dziedzińcu , Tadeusz Walkowicz
Na dziedzińcu , Tadeusz Walkowicz

Olkusz - miasto położone na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą. Jeden z ośrodków górnictwa rud cynkowo-ołowiowych w Polsce (kopalnia Olkusz – Pomorzany, nieopodal w Bukownie Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław"😉, fabryka naczyń Emalia SA, fabryka wentylatorów OWENT. Zabytki: Bazylika św. Andrzeja – kościół halowy z malowidłami ściennymi i organami renesansowymi z lat 1612-1623 (jedne z najstarszych w Europie organów, zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu), Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum Wody, które mieści w budynku Stacji Uzdatniania Wody, Muzeum Afrykanistyczne - jedyne tego typu w Polsce, baszta wraz z odrestaurowanym fragmentem muru obronnego.

Wdowy, Tadeusz Walkowicz
Skały Wernyhory, Tadeusz Walkowicz
Skały Wernyhory, Tadeusz Walkowicz
Kaczki z Prądnika, Tadeusz Walkowicz
Maczuga Herkulesa, Tadeusz Walkowicz
Maczuga Herkulesa, Tadeusz Walkowicz
Skała Mickiewicza i Chopina, Tadeusz Walkowicz
Pieskowa Skała - zamek, Tadeusz Walkowicz
Pieskowa Skała - zamek, Tadeusz Walkowicz
Staw, Tadeusz Walkowicz
Pieskowa Skała - zamek, Tadeusz Walkowicz
Już zamek - brama wejściowa, Tadeusz Walkowicz
Dziedziniec zamku, Tadeusz Walkowicz
Dziedziniec zamku, Tadeusz Walkowicz
Dziedziniec zamku - zegar, Tadeusz Walkowicz
Ogrody, Tadeusz Walkowicz
Ogrody, Tadeusz Walkowicz
Park, Tadeusz Walkowicz
Ostatnie zdjęcia zamku, Tadeusz Walkowicz
Staw w Sułoszowej, Tadeusz Walkowicz
Ciekawa zabudowa 4, Tadeusz Walkowicz
Ciekawa zabudowa, Tadeusz Walkowicz
Sułoszowa, Tadeusz Walkowicz
Kościół z 1933r, Tadeusz Walkowicz
Kościół z 1933r - wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Dzwonnica, Tadeusz Walkowicz
Przez pola do Kosmolowa, Tadeusz Walkowicz
Wąwozy, Tadeusz Walkowicz
Kosmolów - łaki, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Kosmolowie, Tadeusz Walkowicz
Dzwonnica , Tadeusz Walkowicz
Teraz przez Olewin do Olkusza, Tadeusz Walkowicz
Olkusz , Tadeusz Walkowicz
Olkusz , Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2012-06-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2013 12:37

Prośba też do wszystkich, o własne wrażenia z wycieczek i jak najmniejsze kopiowanie w wikipedii i innych portali. Dzięki 🙂

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2013 12:36

Bardzo ciekawa wyprawa, tzn. cała po Jurze, podzielona na poszczególne wycieczki, pisząc o róznych miejscach, prosze podpisuj zdjęcia, bo plany innych mogą się opierac własnie na ciekawych obiektach na zdjęciach, a nie zawsze wiadomo co to jest.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024