Szlak Orlich Gniazd - Domaniewice - Ogrodzieniec

Wracam na szlak - kapliczka, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień 5. Domaniewice - Ogrodzieniec.

Rano wracam na szlak.

Ruiny zamku Smoleń, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku Smoleń, Tadeusz Walkowicz

Zegarowe Skały - grupa skał wapiennych, pomiędzy wsiami Smoleń a Złożeniec w gminie Pilica. Najwyższa ze skał - Grodzisko Pańskie - ma wysokość ok. 480 m n.p.m. Na jej wierzchołku znajduje się platforma widokowa. W obrębie skał znajdują się jaskinie: Jaskinia Zegarowa (Zegar), Jaskinia Jasna oraz Jaskinia na Biśniku. Według historyków ok. XIII-XIV wieku w obrębie skał istniał gród, którego mieszkańcy trudnili się metalurgią, kowalnictwem i rogownictwem, co potwierdzają znaleziska; gród ten miał zostać zniszczony w wyniku pożaru. Natomiast w XVII wieku działała tu nielegalna mennica. Nazwa Skał ma pochodzić od zegara lub dzwonu, którego bicie słychać w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Noc Świętojańską w Jaskini Zegarowej.

Smoleń - wieś w gminie Pilica. W miejscowości na terenie rezerwatu przyrody Smoleń znajdują się ruiny gotyckiego zamku Pileckich z XIV w. Zamek został zniszczony w XVII w. przez Szwedów. Współcześnie zachowały się mury obronne zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz wieża zamku górnego do wysokości 16 m. Ze znajdujących się dolnych zamkach domów zachowały się wyłącznie elementy przyziemia.

Ruiny zamku Smoleń, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku Smoleń, Tadeusz Walkowicz

Pilica. Od początków swojego istnienia Pilica należała do Małopolski. Prawdopodobna data otrzymania praw miejskich to 1393 r. Rezydencja właścicieli Pilicy - średniowieczny, a potem renesansowy zamek Pilica - pierwotnie znajdowała się w pobliskim Smoleniu. W początku XVII wieku powstała nowsza warowna siedziba położona w pobliżu miasta, rozbudowana następnie do potężnej nizinnej twierdzy bastionowej. Została ona stosunkowo łatwo zajęta przez Szwedów, którzy jednak rychło zostali zmuszeni do jej opuszczenia. Wycofując się, Szwedzi spalili miasto oraz stary zamek, który od tego momentu zaczął obracać się w ruinę. Drugi raz - na znacznie dłużej - Szwedzi zajęli zamek pilicki w czasie Wojny Północnej. Zabytki: Zabytkowy XVII-wieczny zamek z parkiem i murami obronnymi, Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Opiekunki Rodzin, Klasztor oo. Augustianów – obecnie w ruinie, Kościół szpitalny św. Jerzego. Historyczny drewniany kościół św. apostołów Piotra i Pawła na wzgórzu św. Piotra spalony przez niemieckich narodowych socjalistów pod koniec II. wojny światowej w 1945 roku. Obecny kościół stanowią wykonane z drewna ołtarz, ogrodzenie i dzwonnica oraz murowana zakrystia, która jako jedyna ocalała z pożaru w 1945 roku. Tylko raz w roku – w święto patronów kościoła 29 czerwca – odprawiane są tu pod gołym niebem Msze Święte. Również raz do roku – w Wielki Piątek – ma tutaj swój początek nabożeństwo drogi krzyżowej, które kończy się w kościele św. Jana Chrzciciela.

Góra Janowskiego lub Góra Zamkowa - najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej o wysokości 516 m n.p.m. Ze szczytu roztacza się widok na okoliczny Zamek Ogrodzieniec. Nazwa góry związana jest z osobą Aleksandra Janowskiego, jednego z założycieli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. On to uratował w 1905 roku od kompletnego zniszczenia, znajdujące się na północnych stokach góry ruiny zamku Ogrodzieniec.

Ruiny zamku Smoleń, Tadeusz Walkowicz
Rynek w Pilicy, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana - pęknięte dzwony, Tadeusz Walkowicz

Zamek Ogrodzieniec - ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd", są udostępnione do zwiedzania. Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

W okolicy Podzamcza znajdują się liczne skałki wapienne, cieszące się dużą popularnością wśród wspinaczy. W sąsiedztwie zamku znajduje się rejon skalny nazywany Prawym Podzamczem, gromadzący kilkanaście imponujących ostańców z dużym nagromadzeniem dróg o wysokim stopniu trudności. Skały znajdujące się po przeciwnej stronie drogi bywają nazywane Lewym Podzamczem. Znajduje się tu niewielka skała o nazwie Suchy Połeć oraz oferujący kilkadziesiąt dróg na kilku ostańcach i wysokim na 30 metrów murze skalnym rejon Góry Birów. Podzamcze słynie również z innych atrakcji turystycznych, w tym corocznego turnieju rycerskiego. Na terenie wsi znajduje się także sanktuarium Matki Bożej Skałkowej.

Kościół św. Jana - zdobienia, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana - zdobienia, Tadeusz Walkowicz
Park pałacowy, Tadeusz Walkowicz
Pałac , Tadeusz Walkowicz
Fontanna, Tadeusz Walkowicz
Rzeźba w parku, Tadeusz Walkowicz
Bastiony Pałacu w Pilicy , Tadeusz Walkowicz
Bastiony Pałacu w Pilicy , Tadeusz Walkowicz
Miejsce staceń przy bastionach, Tadeusz Walkowicz
Kocikowa, Tadeusz Walkowicz
Kocikowa i ja, Tadeusz Walkowicz
Szlaki rowerowe w gminie Pilica, Tadeusz Walkowicz
Ryczów, Tadeusz Walkowicz
W centrum wsi, Tadeusz Walkowicz
Strażnica Ryczów, Tadeusz Walkowicz
Strażnica Ryczów, Tadeusz Walkowicz
Strażnica Ryczów i ja, Tadeusz Walkowicz
W stronę Podzamcza, Tadeusz Walkowicz
Tron, Tadeusz Walkowicz
Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec, Tadeusz Walkowicz
Zamek Ogrodzieniec, Tadeusz Walkowicz
Na dziedzińcu, Tadeusz Walkowicz
Na dziedzińcu, Tadeusz Walkowicz
Stragany, Tadeusz Walkowicz
Sypialnia, Tadeusz Walkowicz
Biblioteka, Tadeusz Walkowicz
Wieża, Tadeusz Walkowicz
Mur kurtynowy, Tadeusz Walkowicz
Prochownia, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku, Tadeusz Walkowicz
Wystawa, Tadeusz Walkowicz
Kuchnia, Tadeusz Walkowicz
Kuchnia Kurna, Tadeusz Walkowicz
Wejście do karczmy, Tadeusz Walkowicz
Karczma, Tadeusz Walkowicz
Sala tiortur, Tadeusz Walkowicz
Narzędzia tortur , Tadeusz Walkowicz
Kat, Tadeusz Walkowicz
Stanowisko karabinów za murami zamku, Tadeusz Walkowicz
Park Miniatur, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2012-06-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024