Szlak Orlich Gniazd - Ogrodzieniec - Mirów

Sanktuaruim M. Bożej Skałkowej w Podzamczu, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień 6. PodzamczeMirów.

Rano wybrałem się do Ogrodzieńca.

Sanktuarium, Tadeusz Walkowicz
Sanktuarium, Tadeusz Walkowicz

Idąc ścieżką przez las docieramy do podnóża Góry Birów. Zalety ukształtowania terenu w tej okolicy ludzie docenili już 30 tysięcy lat temu. W jaskiniach okalających wniesienie znaleziono resztki obozowisk myśliwych, którzy polowali tutaj na renifery, nosorożce włochate, czy niedźwiedzie jaskiniowe. Wśród okolicznych lasów można znaleźć kurhany - miejsca pochówku zamieszkujących te okolice ludzi.W II i III tysiącleciu p.n.e szczyt góry oraz jej podnóże zasiedlali ludzie, którzy w swoich warsztatach potrafili wykonywać proste narzędzia - krzemienne siekiery, strzały i tym podobne. Istniała tu również osada rolnicza. Ludność ta żyła w tym miejscu przez setki lat, aż do zniszczenia okolicznych osad przez Scytów. Na przełomie IV i V wieku n.e osiedliły się tu plemiona germańskie, prawdopodobnie Wandalowie. W VII wieku wróciły na Górę Birów plemiona słowiańskie, oni to właśnie stworzyli u podnóża góry cmentarzysko kurhanowe. Prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku szczyt góry został ufortyfikowany. Warowny gród strzegł granicy ze Śląskiem, który należał wtedy do Czech. Warownia była zbudowana z drewna wzmacnianego kamieniem. Podczas wojen polsko - czeskich w XIV wieku została spalona i już nie została odbudowana. Rolę zamku na Górze Birów przejął zbudowany pod koniec XIV wieku zamek w Podzamczu. Obecnie na Górze Birów trwają prace mające na celu zrekonstruowanie niegdysiejszej warowni. Postawiono palisadę od strony głównego wejścia, od tyłu zaś zamurowano szczelinę w skale i zrobiono tylne wejście, które funkcjonowało również w dawnej warowni. Wewnątrz tworzonego zamku zbudowano budynki gospodarcze oraz wieżyczki obronne.

Karlin - sołectwo przyłączone do miasta Zawiercie, najbardziej na wschód wysunięta dzielnica miasta. Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu Karlina pochodzą z 1320 r. - ze spisu dóbr należących do rodziny Firlejów.

Podzamcze, Tadeusz Walkowicz
Podzamcze, Tadeusz Walkowicz

Żerkowie. Dzielnica miasta Zawiercie o charakterze wiejskim, nie związana urbanistycznie z centrum miasta. Murowana kapliczka przydrożna z XIX w. Górna część kapliczki pokryta d. gontowym obecnie blaszanym, dwuspadowym dachem. Jej szczyt zwieńczony jest czworoboczną wieżyczką. We wnętrzu znajduje się rzeźba ludowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na uwagę zasługuje też figurka przydrożna z XIX w. przypominająca swym kształtem słup. We wnęce znajduje się rzeźba ludowa Chrystusa Frasobliwego. We wsi zachowało się sporo drewnianej starej zabudowy niestety wypieranej przez współczesne "willowe" budownictwo. W Dworskim Lesie położonym miedzy Żerkowicami i Karlinem wzdłuż przechodzącego tamtędy czerwonego pieszego szlaku Orlich Gniazd wije się malowniczy jar zakwitający wiosną przebiśniegami i przylaszczkami.

Okiennik Wielki zwany też Dużym lub Skarżyckim - grupa skał wapiennych, położona około pół kilometra na wschód od Skarżyc, dzielnicy Zawiercia. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grupy jest skała posiadająca "okno" – otwór skalny o wymiarach ok. 7 × 5 metrów. Według historyków ok. XII-XIII wieku u podnóża skał istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej; ślady murów miały być widoczne jeszcze w XIX wieku.. Istnieją podania, które łączą Okiennik z właścicielami zamku w Morsku, czy też z Janosikiem, który miał ukryć tu swoje skarby a także z XIX-wiecznym rozbójnikiem Malarskim, który miał zamieszkiwać znajdująca się poniżej "okna" jaskinię. W 1921 roku w jaskini odkryto narzędzia krzemienne z okresu środkowego paleolitu, które obecnie znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Obecnie Okiennik znany jest przede wszystkim osobom uprawiającym wspinaczkę. Najbardziej znane drogi wspinaczkowe to Komin Kosmonautów (Komandosów), Droga Jungera, Super Akcje, Śląski Filar czy Rysa Fijała.

Idę do Ogrodzieńca, Tadeusz Walkowicz
Maki...maki, Tadeusz Walkowicz
Ogrodzieniec, Tadeusz Walkowicz

Morsko - wieś w gminie Włodowice. Między Morskiem a Podlesicami na skalistym wzgórzu znajdują się ruiny zamku określanego w literaturze jako Morsko. Zamek, zwany w średniowieczu Bąkowcem, wzmiankują źródła po raz pierwszy w 1389 roku. Zamek wzniesiono z łamanego, miejscowego wapienia. Zajmował on wydłużony wierzchołek skalistego wzgórza. Do obecnych czasów zachowały się fragmenty murów. Do południowego zbocza wzgórza zamkowego przytyka budynek mieszkalny, wzniesiony w latach 1923-1933 przez arch. Witolda Czeczotta. Poniżej są współczesne budynki ośrodka wypoczynkowego.

Góra Birów - grodzisko, Tadeusz Walkowicz
Góra Birów - grodzisko, Tadeusz Walkowicz

Rezerwat przyrody Góra Zborów - rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej położony nieopodal wsi Podlesice. W granicach rezerwatu, o powierzchni 45 ha, leżą dwa wzgórza: Góra Zborów i Wzgórze Kołoczek, oba gęsto pokryte wapiennymi ostańcami o wysokości do 30 metrów, na ścianach których znajdują się liczne drogi wspinaczkowe. Zjawiska krasowe ukształtowały jaskinie (m.in. Jaskinia Głęboka - udostępniona dla ruchu turystycznego) i leje krasowe.

Bobolice - wieś w gminie Niegowa. Aktualnie wieś ta przekształca się w ośrodek wypoczynkowy. Największą atrakcją turystyczną wsi jest położony na Szlaku Orlich Gniazd Zamek Bobolice.

Skały grodziska , Tadeusz Walkowicz
Skały grodziska , Tadeusz Walkowicz

Mirów - wieś w gminie Niegowa. Miejscowość położona jest na Szlaku Orlich Gniazd, w obrębie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Znajdują się w niej pozostałości XIV-wiecznego zamku. Obecnie zamek jest własnością prywatną w rękach rodziny Laseckich i prowadzone są prace wykopaliskowe oraz zabezpieczeniowe murów. Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na XIII wiek. W tymże wieku Mirów jako osada obronna został zniszczony przez Tatarów. W późniejszym okresie zbudowany został w niej murowany zamek przez Kazimierza Wielkiego. Został on rozbudowany przez rodzinę Myszkowskich, którzy otrzymali go od Kazimierza Jagiellończyka pod koniec XV wieku.

Między zamkiem w Mirowie a zamkiem w Bobolicach znajduje się pasmo skał wapiennych, stanowiące atrakcyjny rejon wspinaczki sportowej. Znajduje się tu ponad 150 dróg wspinaczkowych, w większości ubezpieczonych ringami, o różnych trudnościach. Wysokość skał waha się od 5 do 30 metrów. Ponieważ skały znajdują się na terenie prywatnym, wspinać się można tylko pod warunkiem akceptacji regulaminu, poświadczonej podpisem złożonym w "książce wyjść" dostępnej na terenie posesji sołtysa wsi Mirów.

Strażnica, Tadeusz Walkowicz
Widok z palisady, Tadeusz Walkowicz
W chacie, Tadeusz Walkowicz
Gospodarz, Tadeusz Walkowicz
Gospodyni, Tadeusz Walkowicz
Rycerze , Tadeusz Walkowicz
Para, Tadeusz Walkowicz
Widok grodziska, Tadeusz Walkowicz
Pomnik ofiar II w. światowej, Tadeusz Walkowicz
Do Żerkowic, Tadeusz Walkowicz
Bunkry z II w. światowej, Tadeusz Walkowicz
Wielki Okiennik, Tadeusz Walkowicz
Wielki Okiennik, Tadeusz Walkowicz
Wielki Okiennik - przyklejony, Tadeusz Walkowicz
Zamek Bąkowiec w Morsku, Tadeusz Walkowicz
Zamek Bąkowiec, Tadeusz Walkowicz
Do Podlesic, Tadeusz Walkowicz
Michałowa Karczma, Tadeusz Walkowicz
Podlesice, Tadeusz Walkowicz
W oddali Góra Zborów, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowa kapliczka, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowa kapliczka, Tadeusz Walkowicz
Skały Kroczyckie , Tadeusz Walkowicz
Chatka Studencka, Tadeusz Walkowicz
Źródełko, Tadeusz Walkowicz
Zamek w Bobolicach, Tadeusz Walkowicz
Zamek w Bobolicach, Tadeusz Walkowicz
Zamek w Bobolicach, Tadeusz Walkowicz
Zamek w Bobolicach, Tadeusz Walkowicz
Zamek Bobolice - wieczorem, Tadeusz Walkowicz
Do ruin Mirowa, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Mirowa , Tadeusz Walkowicz
Ruiny Mirowa , Tadeusz Walkowicz
Ciekawy budynek, Tadeusz Walkowicz
Ciekawy budynek, Tadeusz Walkowicz
Piknik, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2012-06-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024