Szlak Orlich Gniazd - Złoty Potok - Częstochowa

Jan Kiepura, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień 8. Złoty Potok - Częstochowa.

Zrębice - wieś w gminie Olsztyn. W Zrębicach znajduje się zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Idziego z 1789 roku oraz zabytkowa dzwonnica i kapliczka.

Palac Raczyńskich w Złotym Potoku nad stawem Irydion, Tadeusz Walkowicz
Palac Raczyńskich w Złotym Potoku nad stawem Irydion, Tadeusz Walkowicz

Rezerwat przyrody Sokole Góry - leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na południe od wsi Olsztyn. Rezerwat został utworzony w roku 1953 i zajmuje powierzchnię 215,95 ha i jest drugim po Dolinie Racławki największym rezerwatem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat stanowią wzgórza wapienne (m. in. Góra Pustelnica - najwyższe wzniesienie około 400m n.p.m., Puchacz, Donica, Karzełek, Knieja, Jodłowa, Setki) z bogatymi formami krasowymi (na powierzchni i podziemne – jaskinie: Olsztyńska i Wszystkich Świętych, Komarowa, Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko i inne). Jaskinie są wykorzystywane przez liczne gatunki nietoperzy jako miejsce hibernacji (snu zimowego). W Jaskini Studnisko znajduje się również kolonia rozrodcza (letnia) nocków dużych. Jest to jedna z dwóch w Polsce kolonii rozrodczych nietoperzy zlokalizowanych pod ziemią – na północ od Alp i Karpat kolonie takie formują się zwykle na strychach budynków lub w dziuplach drzew. W Jaskini Pod Sokolą Górą znalazły swoją ostoję dwa gatunki chrząszczy, będące reliktami ostatniego zlodowacenia. Korzystają one z utrzymującej się tam przez cały rok temperatury +3°C. Chronione są też lasy (buczyna sudecka i storczykowa oraz grąd) porastające zbocza wzgórz.

Olsztyn - wieś około 15 km na południowy wschód od Częstochowy. Nazwa Olsztyn jest mutacją wcześniejszej formy Holsztyn i wywodzi się z języka niemieckiego. W pierwotnej postaci brzmiała ona prawdopodobnie Holstein, bądź Hohlenstein i nawiązywała do miejsca pochodzenia osadników zakładających miejscowość. Zabytki: Zamek z XIV wieku, Parafia św. Jana Chrzciciela i Ruchoma szopka autorstwa Jana Wiewióra.

Palac Raczyńskich w Złotym Potoku, Tadeusz Walkowicz
Palac Raczyńskich w Złotym Potoku, Tadeusz Walkowicz

Zabytkowy, drewniany spichlerz galeriowy pochodzący z Borowna, zbudowany został w 1783 roku. Stanowi on cenny przykład staropolskiej, drewnianej architektury ludowej. Do momentu rozbiórki obiekt składał się z XVIII-wiecznej zrębowej konstrukcji o dwóch kondygnacjach, zdobionych galeriami arkadowymi oraz z dwuspadowego dachu, krytego dachówką, wykonanego najprawdopodobniej w 1945 roku. Dolna cześć spichlerza obejmowała trzy pomieszczenia: Górna, bez podziałów dostępna była schodami z zewnątrz. Okna rozmieszczone były w dwóch strefach, w kształcie leżących prostokątów, w szerokich obramieniach. Spichlerz z Borowna, budowla niezwykle cenna, został rozebrany i przeniesiony do Olsztyna. Tu, pod ruinami zamku został ponownie złożony i zrekonstruowany w 2007 roku. Obecnie obiekt ten doskonale wpisuje się w krajobraz ruin zamku olsztyńskiego i uatrakcyjnia jednocześnie jego otoczenie. Należy on bowiem do najcenniejszych budowli drewnianych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Góry Towarne leżą 3 km na północ od Olsztyna. Ich najwyższy szczyt to Lisica (349 m n.p.m.). Choć w przeciwieństwie do Sokolich Gór są bezleśne, to oba kompleksy wzniesień łączy jedna cecha wspólna - jaskinie. Jaskinie Towarna i Dzwonnica tworzą system o łącznej długości 170 m. Trudniej się dostać do Dzwonnicy, do której prowadzą bardzo ciasne otwory, dzięki temu jest ona lepiej zachowana. Jaskinia Towarna bywa nazywana także Jaskinią Niedźwiedzią. To tu bowiem odnaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze środkowego paleolitu. Warto wspomnieć, że w czasie II wojny światowej grota owa stanowiła kryjówkę partyzancką. W Górach Towarnych znajduje się ponadto Jaskinia Cabanowa. Ma ona długość 47 m, jej początkowy odcinek wije się 30-metrowym wąskim korytarzem, który doprowadza do dużej komory. Grota słynie z dobrze zachowanych nacieków - stalaktytów i stalagmitów.

Staw Irydion, Tadeusz Walkowicz
Kaczki nad stawem, Tadeusz Walkowicz
Kaczka nad stawem, Tadeusz Walkowicz

Rezerwat przyrody Zielona Góra - rezerwat przyrody położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w pobliżu wsi Kusięta w gminie Olsztyn. Chroniona jest ciepłolubna roślinność murawowo-zaroślowa i leśna (buczyna, grąd). Postał utworzony w roku 1953. Jego powierzchnia wynosi 19,66 ha. Stanowi go wzgórze wapienne o wysokości 342 m n.p.m.. Na terenie rezerwatu występują formy krasowe oraz jaskinia. Jaskinia w Zielonej Górze ma 150 m długości, deniwelacja wynosi 9 m. Charakterystyczne dla jaskini jest unikatowe nagromadzenie kolumn naciekowych.

Szlak Orlich Gniazd kończy się w Częstochowie przy kościele św. Zygmunta.

Kaczki w stawie, Tadeusz Walkowicz
Kaczki w stawie, Tadeusz Walkowicz

Przeszedłem 232 km.

Czas spędzony na szlaku to 68 godzin.

Tablica, Tadeusz Walkowicz
Tablica, Tadeusz Walkowicz
Aleja Klonów, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Zrębic, Tadeusz Walkowicz
Kościół modrzewiowy św. Idziego w Zrębicach, Tadeusz Walkowicz
Wnętrza, Tadeusz Walkowicz
Św. Idzi, Tadeusz Walkowicz
Rośliny wodne i żaby, Tadeusz Walkowicz
Piekne, Tadeusz Walkowicz
Kaplica św. Idziego, Tadeusz Walkowicz
Rezerwat Sokole Góry, Tadeusz Walkowicz
Rezerwat Sokole Góry, Tadeusz Walkowicz
Już Olsztyn, Tadeusz Walkowicz
Zamek w Olsztynie, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku, Tadeusz Walkowicz
Aleja do zamku, Tadeusz Walkowicz
Ruiny zamku, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana Chrzciciela, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana Chrzciciela - fundator kościoła, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jana Chrzciciela - dobrodziej kościoła, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy spichlerz, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy spichlerz, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy spichlerz, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - wejście do sali różanej, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu , Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - jedna z sal, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - wejście, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - schody do sali ceglanej, Tadeusz Walkowicz
Sala Ceglana, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - schody, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu - posadzka, Tadeusz Walkowicz
W spichlerzu, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy spichlerz, Tadeusz Walkowicz
Na moście na rzece Warta w Częstochowie, Tadeusz Walkowicz
Stary Rynek w Częstochowie, Tadeusz Walkowicz
Koniec lub początek Szlaku Orlich Gniazd, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Zygmunta, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2012-06-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024