Szlakiem na Wielką Ryczerzową

Mgły, Tadeusz Walkowicz

Idę czerwonym szlakiem przez Chyż U Bacy do Przełęczy Pod Rycerzową.

Bacówka PTTK na Rycerzowej – schronisko turystyczne, wybudowane wg projektu Stanisława Karpiela, otwarte 14 września1975 roku. Schronisko otacza panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Bacówka należy do "Klubu Bacówkarza" wraz z trzema innymi beskidzkimi bacówkami: Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu (Beskid Żywiecki), Bacówką PTTK na Maciejowej (Gorce) oraz Bacówką PTTK nad Wierchomlą (Beskid Sądecki).W okolicy bacówki znajdują się trzy rezerwaty przyrody, do których można dotrzeć szlakami turystycznymi. Bacówka organizuje imprezy tematyczne, np. "Noc Kupały", Otwarta Scena Piosenki Amatorskiej, "Gitarą i Grulem".

Słupki do siedzenia, Tadeusz Walkowicz
Słupki do siedzenia, Tadeusz Walkowicz

Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora) - szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega dział wodny (zlewisko Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Masyw Rycerzowej posiada dwa szczyty: pierwszy to Rycerzowa, zwana czasem Małą Rycerzową (1207 m n.p.m.), a drugi graniczny z Słowacją Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.) zwany był kiedyś Bukowiną. Szczyty te rozdziela głęboka przełęcz Halna, z której roztaczają się najszersze widoki: można oglądać panoramę Beskidu Śląskiego, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie pasmo Babiej Góry. Poniżej znajduje się Sporków Stawek, a na hali wytryskują aż trzy źródła. Historia powstania tej hali sięga 1608 roku, kiedy to Mikołaj Komorowski, właściciel tzw. Państwa Żywieckiego, założył tam filię folwarku z Węgierskiej Górki. Pasterze wołoscy wypasali na niej owce. Z samego szczytu, który jest częściowo zalesiony, można dostrzec Wielką Raczę i Przegibek wraz z Rycerką Kolonią (przysiółkiem Rycerki Górnej) oraz niektóre szczyty Małej Fatry, takie jak Wielki Rozsutec.

Teraz czarnym szlakiem do Soblówki.

W drodze do Ujsoł, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Ujsoł, Tadeusz Walkowicz

Soblówka -wieś w powiecie żywieckim, w gminie Ujsoły. Graniczy ze Słowacją, w dolinie potoku Cicha. Położona jest u podnóża góry Wielka Rycerzowa i Muńcuł. Ożywiony ruch turystyczny w Soblówce rozpoczął się dopiero w 1975 roku po wybudowaniu schroniska na Rycerzowej. We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, które oferują gościom m.in. jazdę konną, degustacje potraw regionalnych, a zimą kuligi. Odwiedzający mogą także znaleźć noclegi w kwaterach prywatnych i polach namiotowych. Turyści mogą też wędrować śladami papieża Jana Pawła II tzw. Szlakiem Papieskim, wytyczonym wzdłuż istniejącej już trasy turystycznej.

Skręcam na niebieski do Przełęczy Kotarz. Teraz na zielony przez Kotarz, Munczoł do Ujsoł.

Młada Hora we mgle , Tadeusz Walkowicz
Do Soblówki, Tadeusz Walkowicz
Mgły, Tadeusz Walkowicz

Gmina Ujsoły położona jest w południowej części województwa śląskiego, w Beskidzie Żywieckim, tuż przy granicy ze Słowacją. Gmina ma charakter typowo górski, zajmuje obszar prawie 11 tysięcy ha podzielony na cztery sołectwa: Ujsoły, Glinka, Złatna, Soblówka zamieszkiwane przez prawie 5 tysięcy osób. Ujsoły to jeden z najbardziej dziewiczych zakątków Polski. Największym bogactwem tej ziemi są lasy zajmujące ponad 70% powierzchni całej gminy. W celu ochrony tego cennego przyrodniczo terenu włączono cały obszar gminy w obręb Żywieckiego Parku Krajobrazowego i utworzono 3 rezerwaty przyrody: Oszast, Muńcuł, Dziobaki chroniące pozostałości prastarej puszczy karpackiej. Na tym terenie występuje ponad 50 gatunków roślin objętych ścisłą ochroną oraz ponad 150 gatunków ptaków, ssaków i gadów. Początki gospodarowania na tym terenie sięgają wieku XV. Pierwszymi osadnikami byli pasterze napływający z terenu Karpat Wschodnich, którzy wykorzystywali dobre warunki do wypasu bydła i osiedlali się na okolicznych halach. Początkowo osadnicy byli ludźmi wolnymi, później wraz z wprowadzaniem gospodarki folwarcznej oraz zmuszaniem do odrabiania pańszczyzny ich swoboda była ograniczana, wobec czego okazywali swój sprzeciw w zbójnictwie. Najbardziej znanym zbójnikiem był Marcin Portasz i to być może właśnie on wraz z kamratami nocował w piwnicach na Muńcole.

Soblówka, Tadeusz Walkowicz
Soblówka, Tadeusz Walkowicz

Drogą do Rajczy.

W drodze na Małą Rycerzową, Tadeusz Walkowicz
Soblówka, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Małą Rycerzową, Tadeusz Walkowicz
Soblówka, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Małą Rycerzową, Tadeusz Walkowicz
Owce w lesie, Tadeusz Walkowicz
Trochę historii, Tadeusz Walkowicz
Soblówka - kościół, Tadeusz Walkowicz
Mała Rycerzowa, Tadeusz Walkowicz
Soblówka - kościół, Tadeusz Walkowicz
Kapliczka na moście, Tadeusz Walkowicz
Widoki, Tadeusz Walkowicz
Soblówka - kościół, Tadeusz Walkowicz
Kapliczka na moście rzeki Cichej, Tadeusz Walkowicz
Widoki, Tadeusz Walkowicz
Soblówka - dzwonnica, Tadeusz Walkowicz
Na czerwonym szlaku, Tadeusz Walkowicz
Bacówka na Rycerzowej, Tadeusz Walkowicz
Na Przełęcz Kotarz, Tadeusz Walkowicz
Kapliczka, Tadeusz Walkowicz
Wielka Rycerzowa, Tadeusz Walkowicz
Na Przełęcz Kotarz, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Po słowacku Rycierova Hora, Tadeusz Walkowicz
Na Przełęcz Kotarz, Tadeusz Walkowicz
Grzyb, Tadeusz Walkowicz
, Tadeusz Walkowicz
Kotarz - 1108 m, Tadeusz Walkowicz
Mgły, Tadeusz Walkowicz
Do Soblówki, Tadeusz Walkowicz
Munczoł - 1165 m, Tadeusz Walkowicz
Mgły, Tadeusz Walkowicz
Na słupku, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Ujsoł, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2012-08-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
23 kwiecień 2013 09:30

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Fajnie ci wyszły te foty słońca i drzew super 🙂 [/cytuj]

Niesamowite refleksy. Urocze! Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
14 kwiecień 2013 11:49

Fajnie ci wyszły te foty słońca i drzew super 🙂

Zwiedzone atrakcje

Wielka Rycerzowa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024