Szukam wiosny - trasa 714

Pilnują pałacu, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wybrałem się do Janowa szukać wiosny. Po krótkim spacerze jestem w Złotym Potoku.

Złoty Potok to jedna z najbardziej znanych, najciekawszych i najładniej położonych jurajskich osad. Pierwotnie miejscowość nazywała się Po­tok, zapewne od przepływającej rzeki Wiercicy, a drugi człon nazwy został doda­ny dopiero w XIX w. przez Zygmunta Krasińskiego. Dla Zygmunta Kra­sińskiego Złoty Potok okazał się miej­scem inspirującym, ale również tra­gicznym - podczas letniego pobytu w 1857 r. zmarła tu jego najmłodsza córka, 4-letnia Elżbieta. Po tym dramacie poeta wyjechał ze Złotego Potoku i nigdy już tutaj nie zawitał. Za panowania Raczyńskich w Złotym Potoku powstał piękny park i nowy pałac, zbudowano drogę do Żarek, uruchomiono wiele zakładów (m.in. młyn, tartak i przetwórnia ziemniaków), nad Wiercicą powstał najprawdopodobniej pierwszy i największy w Europie kompleks stawów i hodowla pstrągów. Do ochronki prowadzonej przez hrabinę Stefanię Raczyńską uczęszczał m.in. Jan Kiepura, co upamiętnia obelisk w parku. Po wojnie zaniedbane zabytki Złotego Potoku uniknęły - pewnie dzięki związkom z wieszczem Krasińskim - całkowitej ruiny, zostały odremontowane i dziś stanowią jedną z większych atrakcji północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W Złotym Potoku od kilku lat w połowie lipca odbywa się ciekawa impreza, Jurajskie Lato Filmowe. Na błoniach w pobliżu hotelu Kmicic są organizowane projekcje filmów, widzowie spotykają się z gwiazdami polskiego kina, a wszyst­kiemu towarzyszą koncerty i atrakcje sportowe.

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, Tadeusz Walkowicz
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, Tadeusz Walkowicz

Teraz do doliny Wiercicy.

Wiercica wypływa z krasowych wywierzysk Źródeł Zygmunta i Źródła Elżbiety. Niedaleko od źródeł rzeczka tworzy zespół malowniczych stawów rybnych, założonych w 1881 r. jako pionierska w skali Europy pstrągarnia. Tradycja hodowli ryb przetrwała tutaj do dzisiaj, a oprócz pstrą­gów odławia się również karpie. Poza wła­ściwą pstrągarnia są tu wspaniałe stawy rekreacyjno-hodowlane, m.in. Sen Nocy Letniej, Irydion, Amerykan. Najpopularniejszy jest staw Amerykan u stóp hotelu Kmicic. Na razie w dolinie Wiercicy utworzono dwa rezerwaty przyrody: „Parkowe" i „Ostrężnik". Kolejnym godnym uwagi elementem krajobrazu są liczne ostańce, wznoszące się w cienistych lasach. Skały nie osiągają gigantycznych rozmiarów, tym nie­mniej są bardzo ciekawe. Najbardziej znane to: skała z figurą Najświętszej Ma­rii Panny - pod grodziskiem Osiedle Wały, skałka z krzy­żem i płaskorzeźbą herbu Krasińskich, Diabelskie Mosty oraz Brama Twardowskiego.

Złoty Potok, Tadeusz Walkowicz
Złoty Potok, Tadeusz Walkowicz

Przez Siedlec.

Siedlec to malowniczo położona stara wieś, oddalona 8 km na południowy za­chód od Złotego Potoku. W skałach wzgórza o wdzięcznej nazwie Dupka (371 m n.p.m.) można zwiedzić niedużą Jaskinię na Dupce. Na zachodnich krań­cach wsi rozciąga się jednak dużo ciekawsza atrakcja - Pustynia Siedlecka o powierzchni ponad 20 ha. Ze wzgórza rozciągają się przepiękne widoki na wydmy i bujne lasy okolic Złotego Potoku.

Złoty Potok, Tadeusz Walkowicz
Złoty Potok, Tadeusz Walkowicz
Kaczki na stawie, Tadeusz Walkowicz

Dalej do Olsztyna i do domu.

Staw Amerykan, Tadeusz Walkowicz
Hotel Kmicic w Złotym Potoku, Tadeusz Walkowicz
Staw Amerykan, Tadeusz Walkowicz
Wiewiórka, Tadeusz Walkowicz
Wiosna na biało, Tadeusz Walkowicz
Pstrągarnia, Tadeusz Walkowicz
Wiercica, Tadeusz Walkowicz
Wiosna na biało, Tadeusz Walkowicz
Do Siedlca, Tadeusz Walkowicz
Brama Twardowskiego, Tadeusz Walkowicz
Brama Twardowskiego, Tadeusz Walkowicz
Na niebiesko, Tadeusz Walkowicz
Pustynia Siedlecka, Tadeusz Walkowicz
Słoneczko wyszło, Tadeusz Walkowicz
Biało i zielono, Tadeusz Walkowicz
Na niebiesko, Tadeusz Walkowicz
Sarenki, Tadeusz Walkowicz
Gdzie ta wiosna, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Olsztyna, Tadeusz Walkowicz
Motylek, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Częstochowy, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2013-04-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024