Góry Bystrzyckie

Wnętrze Schroniska Jagodna, Tadeusz Walkowicz

Bystrzyca KłodzkaJagodnaDługopole Zdrój.

Autobusem wyjeżdżam do Bystrzycy Kłodzkiej.

Długopole Zdrój - park, Tadeusz Walkowicz
Długopole Zdrój - park, Tadeusz Walkowicz

Teresowa panorama średniowiecznej Bystrzycy Kłodzkiej, mię­dzy Górami Bystrzyckimi a Masywem Śnieżnika, jest porównywana z miasteczkami Pi­renejów i Włoch. Na tym jednak analogie się kończą, bo to piękne i zadziwiające miej­sce, poza rynkiem, jest dość zaniedbane.

Miasto założono na surowym korzeniu w pobliżu starszej osady być może już w Xli w. Dokumenty potwierdzają, że w 1319 r. Bystrzyca zajmowała 5 ha, była oto­czona 1200-metrowym kamiennym murem z kwadratowymi wieżami, miała straż miej­ską, łaźnie, pierwszy w okolicy gotycki kościół parafialny, a wkrótce także ratusz. W 1469 r. Bystrzyca została spalona przez wojska wrocławskich mieszczan, wspieranych przez oddziały biskupa wrocławskiego. W XV i XVI w. miasteczko stało się kolebką żarliwych ludowych kaznodziejów - anabaptystów. W 1545 r. do ich gminy należeli niemal wszyscy mieszkańcy, dlatego katolicki proboszcz poczuł się niepotrzebny i wyjechał do Kłodzka, gdzie się ożenił. Mieszkańcy Bystrzycy żyli z handlu oraz rzemiosła, głównie piwowarstwa oraz tkactwa, ,i ich ulubioną rozrywką były spektakle teatralne wystawiane przez mieszczan. Wojna trzydziestoletnia przerwała pasmo pomyślności, miasto przechodziło z rąk do rąk, pod­paliła je austriacka armia, a potem splądrowali Szwedzi, Bystrzyca nigdy nie powróciła do dawnej świetności, a na początku XIX w. strawiły ją ogromne pożary. W 1800 r. przejeżdżał tędy późniejszy prezydent USA John Quincy Adams, który zglisz­cza opisał w listach. Koniec XIX w. to okres ożywienia, powstały wtedy browary, drukarnie oraz fabryki zapa­łek i opakowań drewnianych - od tamtych czasów Bystrzyca jest sudecką stolicą prze­mysłu zapałczanego. W czasie II wojny światowej miasto nie ucierpiało. Niestety, w latach 50. XX w. wyburzono ca­łą pierzeję renesansowych kamienic w rynku i wiele zabytkowych budynków w śródmie­ściu, mimo to Bystrzyca zachowała jeden z najciekawszych i najkompletniej szych zespo­łów zabytkowych Dolnego Śląska. Obecnie dużym problemem są zabytkowe lochy pod starówką, które w wyniku wilgoci z przestarzałej kanalizacji mogą osiadać i zagrażać za­budowie. W 2002 r. część podziemi udostępniono do zwie­dzania. Miejska Trasa Turystyczna, pozwala poznać można bliżej najważniejsze zabytki miasta.

Schronisko Jagodna, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Jagodna, Tadeusz Walkowicz

Idę do Schroniska Jagodna.

Schronisko Jagodna na Przełęczy Spa­lonej mieści się w pięknym starym drewnianym budynku. Dojechać można efektownymi serpentynami z Bystrzycy przez Storą Bystrzycę. W pobliżu schroniska są wyciągi. Jest też węzeł wszystkich okolicznych szlaków. Teraz w dość dzikim lesie świerkowym szlak wspina się, na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodną (977 rn n.p.m.]. Na wierzchołku stoi betonowy trójnóg. Potem trasa schodzi łagodnie do Przełęczy Spalonej (811 m n.p.m.].

Długopole Zdrój, Tadeusz Walkowicz
Przed schroniskiem, Tadeusz Walkowicz
Długopole Zdrój - park, Tadeusz Walkowicz

Chwila na zdjęcia i dalej szlakiem kieruje się na Przełęcz nad Porębą – 680m.

Potem drogą do Długopola Zdroju, i po obiedzie autobusem do Kłodzka.

Na Górze Jagodna, Tadeusz Walkowicz
Na Górze Jagodna, Tadeusz Walkowicz

Długopole Zdrój. Miejscowość po raz pierwszy wymieniono w dokumentach z 1338 r. Wody mineralne trysnęły w kopalni ałunu w wyniku zawału już w 1563 r., ale uzdrowisko rozwinęło się dopiero po 1839 r., gdy wieś wykupił wrocławski doktor, Juliusz Hankę. Budynki młodego kurortu są skromne, a miejscowość wciąż ma status wsi i jest najmniejszym uzdrowiskiem ziemi kłodzkiej. Jednak Długopole wciśnięte w dolinę Nysy Kłodzkiej między dwa zalesione wzgórza ma swój czar. Jego główną ozdobą jest stary park Zdrojowy z fontanną i sztuczną sadzawką, ogólnodostępnym ujęciem wody mineralnej i stylową kawiarnią. Leczy się tu choroby wątroby, układu pokarmowego i zwyrodnieniowe serca. Roz­ważane są także możliwości leczenia nerwic.

Długopole Zdrój - stacja i tunel, Tadeusz Walkowicz
Szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodna, Tadeusz Walkowicz
Długopole Zdrój - stacja i tunel, Tadeusz Walkowicz
Zimno i mglisto, Tadeusz Walkowicz
Przy piwie, Tadeusz Walkowicz
W kierunku na Jagodną, Tadeusz Walkowicz
Droga w kierunku Długopola Zdroju, Tadeusz Walkowicz
Chwila odpoczynku, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Porębie, Tadeusz Walkowicz
Krzyż pokutny, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Porębie, Tadeusz Walkowicz
Widok Jagodnej z drogi do Długopla Zdroju a, Tadeusz Walkowicz
Wnętrze Schroniska Jagodna, Tadeusz Walkowicz
Widok Jagodnej z drogi do Długopla Zdroju a, Tadeusz Walkowicz
Wnętrze Schroniska Jagodna, Tadeusz Walkowicz
Długopole Zdrój - park, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 1
2008-11-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
27 kwiecień 2013 23:32

Bystrzyca Kłodzka piękne miasteczko.Do tej pory nie wstawiłam wycieczki z Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy, ehhh.Na wszystko brak mi czasu🙂

Dzieki twojej wyprawie, musze sie zmobiloizować.

popzdrawiam🙂

Zwiedzone atrakcje

Długopole Zdrój

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024