Na Baranią Górę

Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz

Drugi dzień to wycieczka na Baranią Górę.

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Nazwę Kaskady Rodła otrzymały z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły p. Jana Kropa, 19 września 1987r. w 65 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech. Była to organizacja utworzona przez ludność polską walczącą o zapewnienie Polakom praw mniejszości narodowej. Nie mogli oni posługiwać się znakiem godła polskiego, w związku z czym w 1933r. wprowadzili symbol rodła w stylizowanej formie odtwarzający bieg Wisły z zaznaczeniem Krakowa, symbol łączności z macierzą oraz zjednoczenia ziem polskich. Autorem znaku była Janina Kłopocka z Olesna, natomiast nazwę wymyślił Edmund Omańczyk z Opola, który z 15 Polakami spod znaku Rodła uczestniczył w uroczystości 65-lecia ZPwN, zorganizowanych w Wiśle przez Towarzystwo Miłośników Wisły, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Opolskie Towarzystwo Kulturalno - Oświatowe, PTTK o/Wisła. Wysokość wodospadów na Białej Wisełce waha się od 0,5 - 5 m. Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich. Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka.

Potok Wisła, Tadeusz Walkowicz
Potok Wisła, Tadeusz Walkowicz

Barania Góra(1220 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Wiśle, a drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego (po Skrzycznem 1257m n.p.m). Grzbiet znajduje się na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego, na terenie miasta Wisła. Jest najwyższym szczytem w polskiej części Śląska Cieszyńskiego. W masywie Baraniej Góry wyróżnia się szereg górskich grzbietów bocznych, które oddzielone są od siebie malowniczymi dolinami. Barania Góra jest największym węzłem szlaków turystycznych prowadzących na okoliczne szczyty i do pobliskich miejscowości. Posiada ona właściwie dwa wierzchołki, oba leżące w głównym grzbiecie pasma: wyższy wierzchołek góry (1220 m n.p.m.) z wieżą widokową wybudowaną z incjatywy Koła Przewodników Beskidzkich PTTK w 1991 roku o wysokości 15 m z której można podziwiać wspaniałe panoramiczne widoki na Beskidy i Małą Fatrę , a przy dobrej pogodzie Tatry, oraz niepozorny wierzchołek południowy, nieco niższy odległy od głównego ok. 400 m tzw. Wyrch Wisełka - (1190 m n.p.m). Masyw zbudowany jest z piaskowców i zlepieńców, których wychodnie można zobaczyć w okolicach szczytu głównego i Skałki nad Doliną Białej Wisełki.

Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od człowieka o nazwisku Baran, do którego mogła należeć góra lub od kształtu kojarzącego się z baranem. Według literata Apoloniusza Tomkowicza, który w 1837 roku odbył wyprawę do źródeł Wisły i spisał relację z niej to wg "(...)wieści stąd pochodzi nazwa góry, iż na niej niegdyś las, a w nim 300 zgorzało Baranów".

Potok Wisła, Tadeusz Walkowicz
Potok Wisła, Tadeusz Walkowicz

A teraz do Schroniska Przysłop.

W schronisku znajdują się 60 miejsca noclegowe, w pokojach 2,3,4 i wieloosobowych. Większość pokoi posiada umywalki, toalety oraz balkony. Obiekt dysponuje bufetem, salą konsumpcyjną oraz dużym tarasem, na którym można spożywać posiłki. Do dyspozycji gości jest świetlica, stoły do ping - ponga oraz bilard. Przygotowano też miejsce na grilla i ognisko. Schronisko chętnie przyjmuje kolonie, zielone szkoły i inne grupy zogranizowane, dla których istnieje możliwość negocjacji cen. W pobliżu schroniska znajduje się wyciąg narciarski "Przysłop" oraz Muzeum Turystyki.

Potok Wisła, Tadeusz Walkowicz
Blisko szczytu, Tadeusz Walkowicz
Na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Widoki, Tadeusz Walkowicz
Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Przed muzeum, Tadeusz Walkowicz
Czekam na kolegów, Tadeusz Walkowicz
Chwila przerwy w Schronisku, Tadeusz Walkowicz
Wracamy do Wisły, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Żródła Wisły, Tadeusz Walkowicz
, Tadeusz Walkowicz
Żródła Wisły, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Żródła Wisły, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2011-09-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
29 kwiecień 2013 09:47

A mnie się ta wycieczka nie podoba!

Mam wrażenie że piszesz dla pisania. Tytułujesz Babia Góra, a piszesz o Baraniej Górze. Ściągasz z http://www.wisla.pl/Turystyka,4/Kaskady_Rodla,52 część tekstu tak, jakby jedynie Doliną Białej Wisełki wiódł szlak na Baranią. Ni stąd ni zowąd wskakujesz w "kaskady Rodła"...

Nie daję oceny, bo dla zasady nie oceniam poniżej "5"

Danuta

Avatar użytkownika biedronka01
biedronka01
28 kwiecień 2013 20:43

Ciekawe skąd się wzięła nazwa Barania Góra... pewnie i od nazwiska Baran, i od kształtu jaki ma. To przyjemna trasa, z szumem wodospadów w tle

Zwiedzone atrakcje

Barania Góra

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024