Rodzinny wyjazd do Rabki - trasa 722

Zielono i biało, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rodzinny wyjazd do Rabki. Moje dwa smyki – Nina i Nadia. Mieszkamy 20 m od parku. Pogoda w kratkę, ale atrakcji mnóstwo, polecam zawsze.

Znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 30 ha. Należy do największych parków na terenie Małopolski. Zaczął powstawać 112 lat temu. Początkowo dominowały w nim drzewa charakterystyczne dla flory miejscowej; górskiej; podgórskiej – świerki, sosny, modrzewie, buki. Z tego okresu pochodzi grupa 9 modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Bogactwo gatunków sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza latem – różnorodnymi olejkami eterycznymi i zapachami. Interesujące jest również poszycie parku, na którym występują m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek. Stare drzewa są schronieniem dla wielu ptaków: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek i wszelkiego drobiazgu, zwłaszcza sikorek i rudzików. Dużo radości spacerowiczom, szczególnie dzieciom, dostarczają czarne wiewiórki. Niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Oprócz nich późnym wieczorem i w nocy można w parku spotkać jeże i kuny. Park Zdrojowy rozpoczyna się za wschodnim murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla Dorosłych obsadzona kasztanowcami aleja dr Jordana. W tej części znajdują się: Kawiarnia Parkowa wraz z tarasem i placem zabaw dla dzieci, a nieco głębiej tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena z zabytkową pompą – kiwajką wewnątrz pawilonu.

Fontanna, Tadeusz Walkowicz
Fontanna, Tadeusz Walkowicz

Ludzie chodzą wokół pawilonu wdychając solankę, nawet z psami….. .

Północną krawędź parku ogranicza ul. Orkana. Po jej drugiej stronie częściowo w bocznych uliczkach znajdują się sanatoria. Tu na skraju parku znajduje się fontanna zwana przez rabczan nerką. Druga fontanna zbudowana została przed cmentarzem żołnierzy radzieckich usytuowanym za styku ulic Orkana i Parkowej.

W parku, Tadeusz Walkowicz
W parku, Tadeusz Walkowicz

Od wschodniej strony granicę parku wyznacza ul. Nowy Świat, a od południa potok Poniczanka z kilkoma kaskadami i biegnącą wzdłuż ścieżką spacerową. Centralną część parku stanowi szeroka, widokowa, dwupasmowa aleja z trawnikami po środku obsadzonymi krzewami i drzewkami ozdobnymi. Jest to strefa słoneczna, więc na znajdujących się tam ławkach można spotkać wielu opalających się ludzi. Aleja rozpoczyna się za kawiarnią „Parkowa” i prowadzi do placyku, przy którym w 2002 roku ustawiono pomnik Jana Pawła II, papieża – turysty. Znajdująca się obok tablica przedstawia szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, który tam się rozpoczyna.

Dużą popularnością wśród spacerowiczów cieszy się tzw. „czarna aleja”, najdłuższa, biegnąca równolegle do ul. Orkana od szpitala kardiologicznego do ul. Nowy Świat na wysokości kina „Śnieżka”. W jej wschodniej części usytuowane są dwa place zabaw. Pierwszy czynny od wiosny do jesieni posiada boisko do siatkówki plażowej, kręgielnię, nadmuchiwaną zjeżdżalnię, wypożyczalnię samochodzików dla dzieci. Za nim znajduje się tzw. miasteczko komunikacyjne, a po drugiej stronie alei korty tenisowe. Korzystanie z drugiego placu zabaw jest bezpłatne, znajdują się w nim huśtawki, drabinki do wspinania dla maluchów, piaskownice i karuzela. Pomiędzy oboma placami zabaw biegnie alejka prowadząca nad Poniczankę. Na jej początku często stoją górale proponujący dzieciom przejażdżkę kucykami. Dalej zbudowana została ścieżka zdrowia. Ostatnią atrakcją jest tzw. „Grzybek”. Latem w soboty i niedziele wieczorem odbywają się tam zabawy taneczne. To także miejsce spotkań zakochanych.

Inna fontanna, Tadeusz Walkowicz
W stronę PKP Rabka, Tadeusz Walkowicz
Rabka, Tadeusz Walkowicz

Ma rabczański Park Zdrojowy strefy słońca i strefy cienia, część urządzoną i słabo zagospodarowaną (skarpa nad Poniczanką porośnięta wiekowymi sosnami i bujnym poszyciem). Część starych drzew dożywa już kresu. Park zasilany jest tlenem także przez sąsiednie tereny zielone i las na górze Krzywoń od południa, otaczające go ogrody i parki sanatoryjne. W 2010 roku rozpoczęła się kompleksowa rewitalizacja parku, w którym powstanie m.in. Ogród Bajek i Baśni oraz ogrody kwiatowe. Przewidziano także w najbliższych latach budowę bulwarów nad Poniczanką.

Mile spędziliśmy …..długi ….majowy…wekend…wracamy.

Fontanna przy restauracji, Tadeusz Walkowicz
Fontanna przy restauracji, Tadeusz Walkowicz
Słonie, Tadeusz Walkowicz
Wyścigi w parku, Tadeusz Walkowicz
Pomnik w parku, Tadeusz Walkowicz
W Parku, Tadeusz Walkowicz
Nadia i Nina, Tadeusz Walkowicz
Wokół tężni, Tadeusz Walkowicz
Rzeźba w parku, Tadeusz Walkowicz
W parku, Tadeusz Walkowicz
Zwierzęta na kółkach, Tadeusz Walkowicz
Biegam tam i tu, Tadeusz Walkowicz
Na którym...jechać, Tadeusz Walkowicz
Mam dość.., Tadeusz Walkowicz
Zielono i żółto, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2013-05-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
08 maj 2013 20:56

Ech, Tadeuszu! Świetna relacja i ładne zdjęcia, ale chyba nie powinnam czytać za dokładnie Twoich opisów ... /zresztą w znacznej części skopiowanych/ Piszesz, że w 2010 zacznie sie kompleksowa rewitalizacja Parku. Hola! Mamy 2013!

Znam Rabkę dość dobrze, bywam tam co roku i gwarantuję, że piękne ogrody kwiatowe już tam są!

Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
07 maj 2013 20:23

Super Majówka, słodkie dzieciaki 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024