Katowice i Chorzów- architektura drewniana Górnego Śląska

Kościół św. Michała w Katowicach , Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Niedziela i nareszcie pogoda za oknem. Rzecz nieczęsto tej wiosny spotykana więc nie tracąc czasu wybieramy się na wyprawę. Tym razem celem naszym będzie architektura drewniana Górnego Śląska, a dokładniej drewniany Kościół św. Michała w Katowicach i Skansen w Chorzowie.

Trafiliśmy do Kościoła bez problemu. Kłopotem jedynie było znalezienie miejsca parkingowego, ale w końcu udało się! Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, położona w Parku Kościuszki w dzielnicy Katowic- Brynowie, na Wzgórzu Beaty.

w samym centrum przemysłowej aglomeracji, znajduje się to szczególne miejsce, Danuta
w samym centrum przemysłowej aglomeracji, znajduje się to szczególne miejsce, Danuta

Zabytkowy, z 1510 z wolno stojącą drewnianą wieżą z XVII wieku, okolony drewnianym parkanem, został przeniesiony w 1938 z Syryni i ustawiony w najwyższym punkcie Parku Kościuszki.

Nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem krytym gontem, ze smukłą wieżyczką sygnaturki na kalenicy, a otoczony jest sobotami. We wnętrzu kościoła znajduje się korpus XVII-wiecznej, drewnianej ambony i od 1970 drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, późnogotycka, z początku XVI wieku, przeniesiona z Dębieńska (powiat rybnicki). W kruchcie znajduje się: XV-wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIX w.

... figura w jej wnętrzu, Danuta
... figura w jej wnętrzu, Danuta

Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami. Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1679 roku. Aby zobaczyć dokładnie oświetlone wnętrze kościoła – wybraliśmy się na niedzielną mszę o godzinie 12,00. Po nabożeństwie bez pośpiechu pooglądaliśmy zabytkowy kościół z zewnątrz robiąc trochę zdjęć.

Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy koło niego, nie wstępując do środka bo otwarty jest jedynie w czasie nabożeństw.

Nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem krytym gontem, ze smukłą wieżyczką , Danuta
kuźnia, Danuta
urokliwa chatka zielarki, Danuta

To był piękny początek pogodnej niedzieli …

Dalej jadąc przez Katowice – ulicą Chorzowską i mijając Śląskie Wesołe Miasteczko oraz przystanek chorzowskiego ZOO z rzeźbą żyrafy- dojeżdżamy w okolice Skansenu.

na terenie placu kościelnego, Danuta
na terenie placu kościelnego, Danuta

Nieopodal Stadionu Śląskiego, w samym centrum przemysłowej aglomeracji, znajduje się to szczególne miejsce. W krajobrazie pól i łąk rozsiadła sie wiejska osada. Na powierzchni 20 ha prezentowane są zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, (kapliczki, kościół) użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklepik), rzemieślniczo-przemysłowe (garbarnia., kuźnie, młyny). Spacerując alejkami podziwialiśmy obiekty z regionów Beskidu Śląskiego, podregionu podgórskiego, Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Czas jakby stanął w miejscu. Z głową w chmurach oglądaliśmy poszczególne obiekty napawając się ciszą i śpiewem ptaków.

19 maja, odbywały się w Skansenie imprezy folklorystyczne w związku z Dniem Rzemiosła. Prezentowane były tradycyjne rzemiosła wiejskie: kowalstwo, bednarstwo, tkactwo, wikliniarstwo i garncarstwo.

, Danuta
, Danuta

Przyglądaliśmy się pracy dawnych rzemieślników. Słuchaliśmy opowieści bartników i muzealników – pań ubranych w regionalne stroje.

W Skansenie doskonale naładowaliśmy akumulatory, zregenerowaliśmy siły i wypoczęliśmy. Pogoda nam dopisała i tylko szkoda, że czas tak szybko biegnie i trzeba wracać do obowiązków. Bo przecież tam w Skansenie czas stanął miejscu .

przed chatką uprawiany ogródek, Danuta
wjeżdża, Danuta
, Danuta

a we wnętrzu suszące się zioła, Danuta
, Danuta
kuchnia jak u mojej Babci, Danuta
sikorka znalazła sobie miejsce na gniazdko!, Danuta
przed nami Katowice Załęże szyb kop.Kleofas, Danuta
wkspozycja w Skansenie jest naprawdę żywa!, Danuta
prezentacja strachów polnych, Danuta
mijamy Śląskie Wesołe Miasteczko, Danuta
magiel ręczny !, Danuta
, Danuta
przystanek chorzowskiego ZOO z rzeźbą żyrafy, Danuta
, Danuta
przecież tam w Skansenie czas stanął miejscu , Danuta
w Parku Śląskim trwa budowa nowej Elki- kolejki linowej. Słupy już stoją!, Danuta
, Danuta
, Danuta
Stadion Śląski w Chorzowie, Danuta
zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, Danuta
Wejście do Skansenu w Chorzowie, Danuta
kościół św.Józefa w Skansenie, Danuta
W krajobrazie pól i łąk rozsiadła sie wiejska osada, Danuta
wnętrze kościółka św.Józefa, Danuta
, Danuta
, Danuta
Kościół św. Michała w Katowicach , Danuta
Muzealnik - pani ubrana w strój ludowy, Danuta
, Danuta
Kościół św. Michała w Katowicach - wnętrze, Danuta
dawna klasa w Skansenie, Danuta
zabytkowe kapliczki jakich w skansenie wiele ..., Danuta
Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z 1679 roku. , Danuta
Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami, Danuta
, Danuta
kolejna kapliczka ..., Danuta
Komentarze 12
2013-05-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
02 czerwiec 2013 23:26

i to w środku aglomeracji

pozdrawiam

 

Danuta
27 maj 2013 17:43

Dziękuję Wszystkim za miłe słowa, komentarze i oceny. Zachęcam do odwiedzania Skansenów, bo w nich jest niezpomniany klimat i znakomicie  oddają atmosferę dawnych wsi. Chorzowskim Skansenem wkomponowanym w Aglomerację miejską jestem zauroczona i cieszę się, że zachęciłam wielu z Was do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Pozdrawiam :-)

mokunka
27 maj 2013 13:23

Dawno nie byłam w skansenie w Chorzowie. Dzieki Twoim zjęciom Danusiu, mogę go ponownie obejrzeć.

pozdrawiam🙂

łane sa te drewniane  koscioly ,  ciekawe skanseny .

 

Pozdrawiam Karol 

Dominik Dobros
25 maj 2013 09:56

Bardzo ciekawa relacja i zdjęcia... ukierunkowane, na pewno przy jakiejś okazji zawitam w te miejsca,
pozdrawiam,

Ela
25 maj 2013 07:20

Super Danusiu wyprawa.Śliczne zdjęcia,niesamowite miejsce.Dobrze że są ludzie którzy dbają żeby nie zagineła dawna kulturai dzielą się swoim doświadczeniem.Pozdrawiam

marian
24 maj 2013 20:57

Bardzo fajny  zabytkowy kościółek . Skanseny mają swoje uroki. Dzięki ich możemy sobie wyobrażić jak dawniej ludzie żyli. Szkoda że nie możemy świat  zobaczyć w czasie przyszłym.

Anna Piernikarczyk
24 maj 2013 20:32

A pod tym drewnianym kościółkiem w Katowicach też kiedyś byliśmy ale wieki temu, chętnie wybierzemy się jeszcze raz dzięki za pomysł 🙂

Krzysztof Dorota
24 maj 2013 19:40

Nie byliśmy nigdy w skansenie ale ogólnie to nam się podoba pozdrawiamy

Roman Świątkowski
24 maj 2013 19:06

No tak może się podobać i wyprawa  i sam skansen jeden z większych w regionie. Często odwiedzam i odwiedzałem to miejsce dawno temu będąć nieraz w Ośrodku Harcerskim który znajduje sie obok. Fajne i bardzo ciekawe miejsce dla całej rodzinki. Zawsze jest jakaś okazja by tam wrócić (najpierw z wycieczka szkolna , później przypadek, spacer z przyszłą żoną, nastepnie pokazać dziecią jak kiedyś wszystko wyglądało, fajna pogoda nie ma co robić może Chorzów i skansen itd. ) i takim to sposobem człowiek staje sie stałym bywalcem. I wcale tego nieżałuję. 

Pozdrawiam

Danuta
24 maj 2013 18:12

Wyobraź sobie Aniu, że byłam w Skansenie w Chorzowie po raz pierwszy. To niesamowite, że oglądałam dotąd wiele Skansenów - nieraz bardzo odległych, a tutaj tak blisko nie dotarłam. Jestem tym Skansenem zachwycona, szczególnie że znajduje się w samym centrum aglomeracji śląskiej. To taka oaza wśród wieżowców, zakładów przemysłowych i dróg szybkiego ruchu. Coś pięknego. Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
24 maj 2013 18:07

Piękna wycieczka, byliśmy zok temu w tym Skansenie, bardzo fajne miejsce, polecam !

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024