Czerna

W malowniczej Dolinie Eliaszówki w południowej części Jury podziwiać można założony w XVII wieku barokowy erem czyli pustelniczy klasztor Karmelitów w Czernej. Ufundowała go Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Kompleks tworzy barokowy kościół Św. Eliasza oraz czworoboczny klasztor, w zdobieniach którego wyróżnia się czarny marmur wydobyty w pobliskim Dębniku.
W ołtarzu głównym kościoła będącego sanktuarium uwagę przykuwa zabytkowy obraz patrona - Św. Eliasza, zaś ołtarz boczny kryje słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Śnieżnej), która w dłoni dzierży szkaplerz.

Cudowny wizerunek MB Szkaplerznej od wieków słynie cudami, a jego szczególnym orędownikiem był ojciec Józef Kalinowski, przeor tutejszego eremu, kanonizowany w 1991 roku jako Św. Rafał. Jego relikwie znajdują się w kaplicy klasztornej, w sarkofagu będącym jednocześnie ołtarzem.
Co to jest Szkaplerz?
Szkaplerz karmelitański dla świeckich to dwa prostokątne kawałki brązowego sukna, połączone tasiemkami. Opadają one na piersi i plecy. Materiał zdobią wizerunki MB Szkaplerznej i Chrystusa. Szkaplerz w pewnym sensie jest habitem, to znak macierzyńskiej miłości Maryi, a noszenie go mobilizuje do naśladowania Jej stylu życia. Powstał też medalik szkaplerzny. Pierwotnie szkaplerzem nazywano szatę wierzchnią, którą mnisi ubierali na habit w celach ochronnych, a później również jako symbol więzi z Maryją.
