Przez Wysoką do Prehyby - trasa 743

Widoki na szlaku na Wysoką, Tadeusz Walkowicz

Rano wyruszamy na długi szlak około 11 godz. wg mapy.

Kierujemy się szlakiem zielonym.

Wodospad Zaskalnik, Tadeusz Walkowicz
Wodospad Zaskalnik, Tadeusz Walkowicz

W miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic SzczawnicyWąwóz Homole. Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia. Miejsce to fascynowało ludzi już w średniowieczu. Jan długosz podaje, że szukano tu złota. Z kolei po jego wschodniej ścianie znajduje się niewielka kulminacja Wapiennika, gdzie znajdowały się piece do wypalania wapna. Wąwóz robi ogromne wrażeni wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi niekiedy kamiennymi kręgami. Jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem.

Teraz ostre podejście na Wysoką.

Widoki na szlaku na Wysoką, Tadeusz Walkowicz
Widoki na szlaku na Wysoką, Tadeusz Walkowicz

Wysoka - 1050 m n.p.m. - szczyt w Małych Pieninach, położony na granicy polsko-słowackiej, najwyższy szczyt całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego. Dawniej szczyt ten miał również inne, lokalne nazwy: Pamiarky, Kiczera. Używana przez tutejszą ludność (Łemków) nazwa Pamiarky pochodzi prawdopodobnie od istniejącej tu niegdyś wieży triangulacyjnej, nazwa "Kiczera" od Połoniny Kiczera znajdującej się pod szczytem, na południowo-zachodniej stronie góry. Góra zaliczana do Korony Gór Polski.

Następnie niebieskim szlakiem przez Przełęcz Rozdziela i Gromadzką dochodzimy do Wielkiego Rogacza i szlaku czerwonego. Czerwonym kierujemy się na Radziejową.

Wysoka widoki, Tadeusz Walkowicz
Wysoka widoki, Tadeusz Walkowicz
Przełęcz Rozdziela, Tadeusz Walkowicz

Leży w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, pomiędzy Wielkim Rogaczem, od którego oddziela ją przełęcz Żłobki, a masywem Złomistego Wierchu, położonego za Przełęczą Długą. Radziejowa zbudowana jest z piaskowców. Zarówno wierzchołek, jak i stoki Radziejowej są niemal całkowicie porośnięte lasem. W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony. Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.

Mijając licznych turystów dochodzimy do Prehyby.

Przełęcz Rozdziela, Tadeusz Walkowicz
Przełęcz Rozdziela, Tadeusz Walkowicz

Prehyba - szczyt w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Nazwa Prehyba (początkowo Perehyba) jest to zruszczona przez Rusinów dawniej zamieszkujących pobliską Ruś Szlachtowską nazwa słowacka i oznacza przełęcz. Najpierw dotyczyła tylko hali, dopiero później przeniesiona została na szczyt. Krzyżują się tu szlaki turystyczne prowadzące do Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Rytra, Jazowska i Piwnicznej-Zdroju. Na zachodnim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne oraz Radiowo-Telewizjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Z pokrywającej grzbiet Hali Przehyba roztacza się wyjątkowy widok na południe w kierunku Pienin i Tatr oraz na północ ku Kotlinie Sądeckiej. Z uwagi na łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów.

Po posiłku kierujemy się do Szczawnicy przez Sewerynówkę niebieskim szlakiem. Cały szlak zajął nam blisko 8 godz.

Przełęcz Rozdziela, Tadeusz Walkowicz
Przełęcz Rozdziela, Tadeusz Walkowicz
Obidza - piwko, Tadeusz Walkowicz
W drodze na Wielki Rogacz, Tadeusz Walkowicz
Widok na Tatry, Tadeusz Walkowicz
Wysokość 2 m, Tadeusz Walkowicz
Wielki Rogacz, Tadeusz Walkowicz
Wąwóz Homole, Tadeusz Walkowicz
Radziejowa, Tadeusz Walkowicz
Wąwóz Homole, Tadeusz Walkowicz
Prehyba, Tadeusz Walkowicz
Wąwóz Homole, Tadeusz Walkowicz
Schronisko na Prehybie, Tadeusz Walkowicz
Kamienne księgi, Tadeusz Walkowicz
W Schronisku - Jaki to ślad, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2013-07-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
28 lipiec 2013 11:42

Bardzo fajna trasa, długa ale warta tego spaceru. Super. Fajne zdjęcia.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
28 lipiec 2013 09:41

Ciekwy szlak,fajna wycieczka. Wypraw tego typu mam bardzo mało na swoim krajtroterskim koncie. Gratuluję kondycji.

Zwiedzone atrakcje

Homole

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024