Karkonosze: Schr."Odrodzenie"-Śląski Grzbiet-Dolina Łomniczki - ostańce skalne "Pielgrzymy" i "Słonecznik".

skalny ostaniec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.[...] Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." - Wojciech Kurtyka : jeden z najwybitniejszych polskich i światowych himalaistów.

Zapowiada się ładny dzień, więc nie warto go zmarnować. Pobudka rano plecaki spakowane, śniadanie zje się gdzieś w górach. Po drodze kupno jakiegoś prowiantu i picia - idziemy. Jak wszystkie nasze wyprawy w Karkonosze rozpoczynają się przy węźle szlaków w Karpacz Biały Jar. Obieramy szlak niebieski, ruszamy przez most na Łomnicy ulicami Linowa, Karkonoska, Saneczkowa znowu Karkonoska, skręt w lewo w drogę na Śnieżkę obok Świątyni Wang (890mnpm). Oczywiście zatrzymujemy się aby odpocząć i ponownie zwiedzić świątynie. W tym miejscu znajduje się wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego więc należy pamiętać, iż obowiązuje pewien regulamin KPN, który trzeba przestrzegać . Ruszamy drogą wyłożoną kamieniami, która powoli pnie się do góry. Odcinek trasy całkowicie zalesiony lasem świerkowym. Mijamy drogowskaz znaków turystycznych na Karpacz-Rówienka (955mnpm). Po ok. 50 minutach docieramy do Polany w Karkonoszach (1067mnpm) - o polanie pisałem w wycieczce na Śnieżkę przez schr. „Samotnia”.

Dolina - Kocioł Łomnicki, Roman Świątkowski
Dolina - Kocioł Łomnicki, Roman Świątkowski

Czas przejścia szlakiem niebieskim Karpacz Biały Jar – Polana w Karkonoszach (1067mnpm)

1 godz. 30 minut ( ok.4 km)

'Pielgrzymy
'Pielgrzymy", Roman Świątkowski

Postanawiamy w tym miejscu zatrzymać się na dłużej aby zjeść śniadanko, a że widoki były piękne to jedzenie bardziej smakowało. Z polany ruszamy za oznakowaniami szlaku żółtego przez polanę po kładce drewnianej. Po prawej stronie widoczna skałka „Kotki”. 20 minut lekkiego podchodzenia i docieramy do węzła szlaków pieszych. W tym miejscu zmieniamy szlak na kolor zielony, ale zanim podążymy za oznakowaniami tego szlaku podchodzimy troszkę wyżej szlakiem żółtym, by zobaczyć piękne granitowe ostańce „Pielgrzymy” (1204mnpm) - to jedna z największych i najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w Karkonoszach. Najwyższa skałka osiąga wysokość 25m. Wracamy do szlaku zielonego. Idziemy iglastym lasem natrafiając na małe prześwity skąd widać piękne widoki na Zbiornik „Sosnówka” , na miejscowość Przesieka, a w oddali Jelenia Góra. Trasa nieraz wiedzie drewnianymi kładkami, licznymi mostkami, wzdłuż strumieni górskich. Po dotarciu w okolice Doliny Podgórnej skąd roztaczają się piękne widoki na Dolinę oraz już widoczne powoli szczyty Tępy Szczyt, Mały Szyszak. Dość ostre podejście szlakiem zielonym. Wychodzimy na prześwit z wieloma rzuconymi kamieniami skąd widać w dole przełęcz Karkonoską (1198mnpm), dawne czeski schronisko „Spindletowa bouda” obecnie hotel. Po lewej stronie widać w koronach drzew dach schroniska „Odrodzenie”- Schronisko PTTK "Odrodzenie" (1238mnpm) zostało wzniesione w latach 1923-1927. W latach trzydziestych został przejęty przez Hitlerjugend i powstało młodzieżowe schronisko Adolf-Baude. Podczas wojny zorganizowano tu miejsce wypoczynku dla nazistowskich oficerów. Schronisko jest jednym z piękniej położonych gościńców turystycznych w Karkonoszach.

Czas przejścia szlakiem żółtym i zielonym Polana w Karkonoszach (1067mnpm) – schronisko PTTK „Odrodzenie” (1238mnpm) :

widok na zbiornik
zejście Doliną Łomniczki, Roman Świątkowski

2godz. (ok. 6km)

widok na przełęcz Karkonoską, Roman Świątkowski
widok na przełęcz Karkonoską, Roman Świątkowski

Po długim odpoczynku i zimnym piwku ruszamy dalej szlakiem czerwonym przez Śląski Grzbiet. Szlak zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzący granicą Karkonoszy od Przełęczy Okraj do Hali Szrenickiej. Na początek idziemy dość stromo, zboczem szczytu Mały Szyszak (1435mnpm), z lewej mijamy Tępy Szczyt (1385mnpm). W miarę nabierania wysokości drzewa lasu zastępują krzewy kosodrzewów. Za Tępym Szczytem ukazuje się nam widok na grupę skalną „Słonecznik”. Na lewo Kocioł Smorgoni, piękna panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Karkonoszy, Zbiornik „Sosnówka”. Po godzinnym marszu w odkrytym terenie i w słoneczku osiągamy grupę skalną „Słonecznik” (1420mnpm) - to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych skałek w polskich Karkonoszach. Wysokość skałki to ok. 12 metrów. Jest bardzo dobrze widoczną skałą w Karkonoszach. Słonecznik to chyba jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy punkt widokowy w polskich Karkonoszach. Widać z niego i Śnieżkę i Szrenicę, a na dole Kotlinę Jeleniogórską w całej okazałości.

Czas przejścia szlakiem czerwonym Schronisko PTTK „Odrodzenie” (1238mnpm) – Słonecznik (1420mnpm) :

widok na Śnieżkę, Roman Świątkowski
widok na Śnieżkę, Roman Świątkowski

1 godz. (ok. 3,5 km)

Spod Słonecznika idziemy dalej prosto w kierunku Snieżki za szlakiem czerwonym wzdłuż Śląskiego Grzbietu. Po jakimś krótkim czasie, wędrujemy nad krawędzią Kotła Wielkiego Stawu. Ściany kotła, strome wznoszą się na wysokość ok. 270 metrów. Na dnie na wysokości 1225mnpm widać największe jeziorko polodowcowe Karkonoszy. Wędrując dalej dochodzimy do najpiękniejszego odcinka trasy nad krawędź Kotła Małego Stawu. Jest to chyba najbardziej malownicze miejsce na dzisiejszej naszej trasie. Na dnie kotła widać jeziorko Mały Staw, a nad brzegiem schronisko „Samotnia” , nieco wyżej na polanie Złotówka schronisko „Strzecha Akademicka” . Piękne miejsce, w którym zatrzymujemy się na dłużej. Idziemy dalej, dochodzimy na płaski teren jest to Równia pod Śnieżką. Mijamy choinkę szlaków pieszych, przy której odchodzi szlak żółty, prowadzący do czeskiego schroniska „Luční Bouda”, pięć minut dalej do szlaku, którym wędrujemy przy Spalonej Strażnicy (1430mnpm) dołącza brukowana droga prowadząca ze schroniska „Strzecha Akademicka” . Idziemy dalej wspomnianą drogą w kierunku Śnieżki, powoli teren obniża się i dochodzimy na Przełęcz pod Śnieżką, na której znajduje się schronisko „Dom Śląski” (1395mnpm) (Równia pod Śnieżką, na której znajdują się torfowiska oraz schronisko opisane w wcześniejszych wyprawach po Karkonoszach). Główny szlak Sudecki skręca w lewo za budynkiem schroniska, którym wędrujemy. Szlak prowadzi przez Dolinę Łomniczki, jedna z ładniejszych dolin . Ale najpierw mała przerwa przy schronisku. Warto zobaczyć to miejsce, jak i wcześniejsze Kotły tak i ten jest piękny, warto było tu przyjechać i połazić. Kocioł Łomniczki - to największy z karkonoskich kotłów polodowcowych. Znajdują się w nim piękne wodospady , kaskady i Symboliczny Cmentarzyk upamiętniający ludzi zasłużonych dla rozwoju turystyki w Karkonoszach oraz tych, którzy w górach zginęli. Zagrożenia lawinowe powodują, iż szlak przez dolinę jest zamknięty zwykle od października do maja.

miejsce symbolicznego cmentarza ofiar gór, Roman Świątkowski
szlak zielony w kierunku przełęczy Karkonoska, Roman Świątkowski
za plecami

Czas przejścia, szlak czerwony Słonecznik (1420mnpm) – schronisko PTTK „Dom Śląski”(1395mnpm) :

1 godz. 40 minut (Ok.5km

Dolina Łomniczki, Roman Świątkowski
Dolina Łomniczki, Roman Świątkowski

Powoli i ostrożnie schodzimy w dół, dość krętą ścieżką. Dolina wynagradza nam pięknymi widokami. Mijamy Symboliczny Cmentarzyk ofiar gór, przy którym choć na chwile się zatrzymujemy. Ruszamy dalej w dół, mijamy piękną kaskadę na Łomnicy, mostek. Teren troszkę się wypłaszcza. Kierujemy się ścieżką za oznakowaniami szlaku czerwonego, które doprowadzają nas do schroniska PTTK „ Nad Łomniczką” . Schronisko położone na wysokości 1002mnpm. Obecny budynek wzniesiono w miejscu szałasu myśliwskiego w końcu XIX wieku. Najbardziej tajemnicze schronisko w Karkonoszach z przemiłą obsługą, bez prądu ale z pysznym żurkiem.

Czas przejścia, szlakiem czerwonym schronisko „Dom Śląski” (1395mnpm) – schronisko „Nad Łomnicką” (1002mnpm) :

Kotlina Jeleniogórska i zbiornik
Kotlina Jeleniogórska i zbiornik "Sosnówka", Roman Świątkowski

50 minut (ok.2 km).

Spod schroniska obieramy szlak żółty. Tak idziemy wzdłuż Łomniczki powoli schodzą po kamienistej ścieżce. Docieramy do Betonowy Most (674mnpm), schodzimy trzymając się szlaku żółtego do Karpacz – Wilcza Poręba.

jeziorko Kotała Wielkiego Stawu, Roman Świątkowski
zejscie doliną Łomniczki, Roman Świątkowski
Karkonoski Padół Śródgórski, Roman Świątkowski

Czas przejścia szlakiem żółtym schronisko „Nad Łomniczką” (1002mnpm) – Karpacz :

1 godz 20 minut.

widok na zbocze Kotała Wielkiego Stawu, Roman Świątkowski
widok na zbocze Kotała Wielkiego Stawu, Roman Świątkowski

Przebyta trasa : Karpacz Biały Jar – Świątynia Wang – Rówienka – Polana w Karkonoszach – Pielgrzymy – schronisko PTTK „Odrodzenie” – Słonecznik – Kocioł Wielkiego i Małego Stawu – Równia pod Śnieżką - Spalona Strażnica – Schronisko „Dom Śląski” – schronisko PTTK „Nad Łomniczką) – Betonowy most – Karpacz.

Czas przejścia (bez przerw na odpoczynek) : 8 godz. (ok. 25 km).

kaskada na Łomnicy, Roman Świątkowski
kaskada na Łomnicy, Roman Świątkowski
Kozacka Dolina, Roman Świątkowski
górskie jeziorko polodowcowe Kocioł Wielkiego Stawu, Roman Świątkowski
Karpacz ul. Saneczkowa, Roman Świątkowski
mostek przez Łomnicę, Roman Świątkowski
schronisko PTTK
widok z góry na Kocioł Małego Stawu i schr. Samotnia i Stzrecha Akademicka, Roman Świątkowski
Brama na teren KPN przy Świątyni Wang, Roman Świątkowski
w drodze do schroniska Nad Łomniczką, Roman Świątkowski
przełecz Karkonoska, Roman Świątkowski
schronisko i jeziorko Kotała Małego Stawu, Roman Świątkowski
droga prowadząca w kierunku Polany Karkonoskiej, Roman Świątkowski
schronisko Nad Łomiczką, Roman Świątkowski
szlak czerwony na Ślaskim Grzbiecie, Roman Świątkowski
nad Kotłem Małego Stawu, Roman Świątkowski
Kocioł Wielkiego stawu a na dole Polana w karkonoszach, Roman Świątkowski
szlak żólty, Roman Świątkowski
panorama na Pogórze Karkonoszy, Roman Świątkowski
nad zboczem Kotła, Roman Świątkowski
miejsce odpoczynku na Polanie, Roman Świątkowski
Łomniczka, Roman Świątkowski
Ślaski Grzbiet, Roman Świątkowski
panorama dwa schroniska, Roman Świątkowski
z Polany w kierunku
Betonowy Most, Roman Świątkowski
juzniedaleko karpacz, Roman Świątkowski
widoczek po trasie, Roman Świątkowski
widok na Śnieżkę, Roman Świątkowski
widok na Łąke na polanie, Roman Świątkowski
po lewej szczyt Mały Szyszak, Roman Świątkowski
po prawej
podejście pod
widoczny ostaniec
Kocioł i Równia pod Śnieżką, Roman Świątkowski
skałka granitowa
panorama na Karkonosze, Roman Świątkowski
Śnieżka, Roman Świątkowski
ostaniec skalny
Komentarze 10
2013-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
03 wrzesień 2013 14:39

Panie Adamie zdjęć dodałem 55 i tyle opisałem. Zdjęcie 56 jest ustawione jako zdjęcie główne wycieczki i podpis nazwy tej wycieczki wyskoczył automatycznie.

ADAM'S
02 wrzesień 2013 19:26

56 zdjęcie ma zły opis. To widok na Samotnię i Strzechę Akademicką. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-09-02 19:28

Roman Świątkowski
30 sierpień 2013 13:22

Dziękuje Wszystkim za tak miłe wpisy. Fajnie że wam się podobało. To fakt będąc w Karpaczu staraliśmy się troszkę połazić po okolicznych szlakach. Nie wszędzie udało nam sie podreptać poprostu zabrakło czasu.

marian
30 sierpień 2013 00:24

Bardzo mi się podoba Twoja wędrówka z rodzinką.Tak bardzo chciało  by się tam ponownie  być.

Krzysztof Dorota
29 sierpień 2013 23:26

Romek widzimy że nie marnowałes czasu podczas pobytu w Karkonoszach super spędzony czas

mokunka
29 sierpień 2013 23:06

[cytuj autor=' Danusia']Kolejna wspaniała wycieczka w twoim wydaniu Romku. Przy okazji takich relacji zawsze podziwiam kondycję piechurów. No a zdjęcia-super! Oglądam i mam wrażenie,że tam jestem. [/cytuj]

 

Zgadzam się. Foto-art, cudne!

pozdrawiam 🙂

Ela
29 sierpień 2013 20:01

Super trasa, szczegółowa relacja.Śliczne zdjęcia, widzę że wiele się zmieniło na trasie. Trzeba ją powtórzyć. Szlaki dla mnie znane i pokonane, może w innej kolejności. Rewelacja. Będę się sugerowała Twoim Romku opisem, przy najbliższym wyruszeniu w góry. Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2013 16:30

Przepiękna wyprawa, super zdjęcia, bardzo lubię pikniki, takie śniadanka na dworze, a i piwko nie jest złe w plenerze 🙂

Danusia
29 sierpień 2013 16:15

Kolejna wspaniała wycieczka w twoim wydaniu Romku. Przy okazji takich relacji zawsze podziwiam kondycję piechurów. No a zdjęcia-super! Oglądam i mam wrażenie,że tam jestem.

Tadeusz Walkowicz
29 sierpień 2013 16:02

Lubię takich piechurów...piękne zdjęcia.

Pozdrawiam Tadek

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024