Okolice Jeleniej Góry i dolnośląskie Perły- część I

Cieplice Zdrój, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jest niedziela 14 lipca- za oknem słońce. Mamy w planie spenetrowanie okolic Jeleniej Góry. Miejsc do oglądania jest sporo, dlatego podzielę tę wycieczkę na dwie części.

Na początek Cieplice Zdrój. Docieramy na miejsce o godz. 11,00 i mamy szczęście, bo w pobliskim Kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela- dawnym cystersów, a obecnie Pijarów- o 11,30 możemy uczestniczyć we mszy św. Przy okazji można nasycić oczy pięknie oświetlonym wnętrzem. Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem. Jest bajkowo! Obok świątyni znajduje się XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica, przy której umieszczono nagrobki rycerskie.

Cieplice Zdrój- XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica, Danuta
Cieplice Zdrój- XVIII-wieczna, czworoboczna dzwonnica, Danuta

Po nabożeństwie spacerkiem kierujemy się w stronę Kościoła Ewangelickiego leżącego bezpośrednio przy głównej alei Placu Piastowskiego . Idziemy pięknie ukwieconym i zadbanym deptakiem. Docieramy na miejsce, ale kościół niestety jest zamknięty. Szkoda. Pocieszamy się kupując lody w pobliskiej lodziarni. Są pyszne i niedrogie.

Przechodzimy koło pałacu Schaffgotschów. O przynależności tego obiektu do jednego z najwspanialszych rodów śląskich świadczą dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami. W chwili obecnej w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Cieplice Zdrój- kościół parafialny- Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem., Danuta
Cieplice Zdrój- kościół parafialny- Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem., Danuta

Pałac oglądamy też od strony Parku Zdrojowego, do którego pałac Schaffgotschów przylega.

Spacer po Parku Zdrojowym to prawdziwa przyjemność. Kiedy byliśmy tutaj parę lat temu- Park był w remoncie. Teraz możemy się nim nacieszyć spacerując nowymi alejkami wśród stylizowanych latarni oraz odpoczywając na nowych ławeczkach koło fontanny. Mijamy zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward. Podziwiamy Teatr Zdrojowy przed którego wejściem, rozłożyły się dla kamienne lwy. Urocze miejsce.

Cieplice Zdrój- centrum, Danuta
pałac Schaffgotschów , Danuta
dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami, Danuta

Wracamy do samochodu. Mijamy rzeźbę dziewczyny z dzbanem. Przedstawia ona nimfę wodną "Zdrój". Kiedyś z z kraników leciała woda. Teraz to ujęcie leczniczej wody termalnej jest nieczynne… Obok kościoła, w samym centrum miasta mijamy Dom Zdrojowy. Te duży budynek z balkonami to sanatorium. Na parterze znajduje się ogólnodostępna pijalnia wód. Podoba nam się w Cieplicach, ale pora ruszać w drogę!

Kolejne miejsce na dzisiejszej trasie to Siedlęcin. A konkretnie Książęca Wieża Mieszkalna.

Ciepl;ice Zdrój- kościół Ewangelicki, Danuta
Ciepl;ice Zdrój- kościół Ewangelicki, Danuta

Po środku wsi, w dolinie niedaleko mostu na Bobrze- znajdujemy tę perełkę.

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Cieplice Zdrój- piękny deptak w centrum uzdrowiska, Danuta
Cieplice Zdrój- piękny deptak w centrum uzdrowiska, Danuta

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie).

Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane na lata 1313 i 1314. Wchodzimy na samą górę wieży, a tam piękna więźba- drewniane cudeńko łączone drewnianymi kołkami. Niesamowite!

, Danuta
Cieplice Zdrój- deptak, Danuta
, Danuta

Pomimo przeróbek wieża rycerska w Siedlęcinie zachowała pierwotny wygląd. Zbudowana została z kamienia, przekryta jest czterospadowym dachem. Wokół wieży zachowała się w dużych fragmentach stara fosa wodna i ślady po murze, jaki otaczał niegdyś mały dziedziniec. W pobliżu wieży znajduje się dwukondygnacyjna oficyna mieszkalna oraz bardzo zdewastowane zabudowania folwarczne.

Wieża Książęca w Siedlęcinie należy do Fundacji Zamek Chudów. W Chudowie byliśmy już wielokrotnie. Teraz była pora zobaczyć kolejny obiekt tej Fundacji.

zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward, Danuta
zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward, Danuta

W Wieży Książęcej w Siedlęcinie mieści się Muzeum czynne w godz. 10-18. Za bilet ulgowy płaciłam 3,-. Młody człowiek opiekujący się obiektem dość dokładnie opowiedział nam historię wieży. Powiedział też na co zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania. Widać jest pasjonatem. Lubię takich ludzi!

Po dość dokładnym obejrzeniu obiektu ruszamy w drogę. Tuż niedaleko, u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu. To kolejny nasz cel ...

Cieplice Zdrój- park zdrojowy, Danuta
Cieplice Zdrój- park zdrojowy, Danuta

Park Zdrojowy w Cieplicach- Galeria, Danuta
cieplickie kamienne lwy, Danuta
pałac Schaffgotschów od strony parku zdrojowego, Danuta
zabytkowy pawilon sanatoryjny Edward, Danuta
mijamy Dom Zdrojowy, Danuta
ogólnodostępna pijalnia wód w Domu Zdrojowym w Cieplicach Zdroju, Danuta
urocza nimfa wodna
Siedlęcin zdewastowane zabudowania folwarczne, Danuta
Siedlęcin- Książęca Wieża Mieszkalna, Danuta
wieża rycerska w Siedlęcinie , Danuta
, Danuta
czternastowieczne malowidła ścienne, Danuta
tutaj ciągle żywa jest legenda o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora , Danuta
Siedlęcin - wnętrze wieży , Danuta
Wieża Książęca w Siedlęcinie należy do Fundacji Zamek Chudów, Danuta
niedaleko, u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu. , Danuta
Komentarze 21
2013-07-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
17 wrzesień 2013 10:29

Witajcie Dorotko, Krzysiu i Romku! Cieszę się, że tu zajrzeliście i że się podoba.

Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:35

W jeden dzień tyle atrakcji - bogactwo . Piękna i bardzo ciekawa podróż.

Krzysztof Dorota
14 wrzesień 2013 13:06

Świetne zwiedzanie tereny super 🙂)))

Danuta
13 wrzesień 2013 19:20

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Jestem już w kraju...to trochę potrwa w niedzielę będzie Gruzja i Armenia.  Bardzo dziękuję Wszystkim za wizytę w Azerbejdżanie. Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

Świetnie że już jesteś Tadeuszu! Dla mnie Azerbejdżan to miejsce wyjątkowo egzotyczne. Tym bardziej cieszę się na oglądanie zdjęć i relację z wyprawy.

Pozdrawiam serdecznie:-)

Tadeusz Walkowicz
13 wrzesień 2013 19:01

Jestem już w kraju...to trochę potrwa w niedzielę będzie Gruzja i Armenia.  Bardzo dziękuję Wszystkim za wizytę w Azerbejdżanie.

Pozdrawiam Tadek

mokunka
13 wrzesień 2013 09:16

[cytuj autor=' Danusia']  Armenia,Azerbejdżan,Gruzja...Fantastyczna sprawa.Zazdraszczam bardzo.Pozdrawiam serdecznie. Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:17 Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:18[/cytuj]

Oj Tadziu, ja tez zazdraszczam🙂 nawet nie wiesz jak bardzo!

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 08:42

No ja już zaglądnęłam na Azerbejdżan, super miejsce, czekam na resztę 🙂

Danusia
12 wrzesień 2013 23:17

 

Armenia,Azerbejdżan,Gruzja...Fantastyczna sprawa.Zazdraszczam bardzo.Pozdrawiam serdecznie.

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:17

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 23:18

Danuta
12 wrzesień 2013 21:56

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękna wycieczka. Zawsze lubiłem te strony. Pozdrawiam z Erywania. PS. Dla Wszystkich, jest  wyciaczka  do Azerbejdżanu, będzie Gruzja i Armenia [/cytuj]

Witaj Tadeuszu! Jesteś w pięknym miejscu. Z ciekawością przeczytam relację z Twojej wycieczki. Życzę wspaniałego pobytu i szczęśliwego powrotu.

Pozdrawiam :-)

Danuta
12 wrzesień 2013 21:54

Jak już pisałam Mokunko- wyjazd do Szklarskiej był spontaniczny- załatwiany w ciągu paru dni.Nie planowałam w tym roku urlopu, ale jak się wykroiło parę dni- od razu pomyślałam o Dolnym Śląsku. Nie wiedziałam, że planowane jest grupowe spotkanie,ale masz rację- co się odwlecze...

Pozdrawiam :-)

Tadeusz Walkowicz
12 wrzesień 2013 21:45

Piękna wycieczka. Zawsze lubiłem te strony.

Pozdrawiam z Erywania.

PS. Dla Wszystkich, jest  wyciaczka  do Azerbejdżanu, będzie Gruzja i Armenia

mokunka
12 wrzesień 2013 21:27

[cytuj autor=' Danuta']Dziękuję wszystkim  za miłe komentarze i oceny. Elu- mieszkasz w bardzo malowniczym regionie- na pewno tam wkrótce znów zawitam. Cieszę się, że również Marian zajrzał do mojego opisu! Masz rację Danusiu- wiele jest opisów tych samych miejsc, ale każdy opis jest inny. Tyle fascynacji ilu opisujących! :-) Promotorem Dolnego Śląska- nie mieszkającym na tym terenie jest dla mnie Karol! I chwała mu za to! Mokunko, nie wiedziałam, że w tym roku byłaś w tych samych co ja okolicach. Ja swój wyjazd załatwiłam dosłownie z dnia na dzień. Szkoda, że się nie umówiłyśmy- bo do zapoznawczej kawy byłybyśmy już w trójkę /z Elą!/ W Cieplicach byłam w miejscach które opisałam. Wprawdzie byłam tam pół dnia, ale i tak chodzenia było sporo. Tak więc Park Norweski i inne atrakcje zostawiłam dla Ciebie! Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-) [/cytuj]

  To dobrze Danusiu, ze "zostawilaś " mi do opisania tamę, polder zalewowy, Park Norweski, Muzeum Przyrodnicze i stawy. Cieplice są cudownym miejscem ! Bylam tam po raz kolejny w tym roku , na turnusie rehabilitacyjnym.

Z kawą to faktycznie się niedomówiłyśmy. Karol "skrzykiwał na dolnośląską kawę" 🙂 wspominal, ze mial być on, Ela, Ania i ja. Też nie wiedzialam, że będziesz w tym terminie w Cieplicach. Karol nie wspominał, ty równiez nie mowiłaś, że sie wybierasz...ale co się odwlecze, to nie uciecze 🙂

pozdrawiam 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 21:21

dziekuje Danusiu -

rzeczywiscie  uwielbiam  Dolny Sląsk  ,bo jest piękny i tajemniczy

.zawsze na  nowo go odkrywam i  nigdy nie jest  dość .

 

za 7 dni znowu jade - w rocznicę ślubu .

trasa  Czestochowa ( Jasna Gora ) , Sląsk ( Wasz) -no i Dolny Slask z jego zabytkami .

 

Pozdrawiam  karol

 

 

 

 

Danuta
12 wrzesień 2013 17:56

Dziękuję wszystkim  za miłe komentarze i oceny. Elu- mieszkasz w bardzo malowniczym regionie- na pewno tam wkrótce znów zawitam.

Cieszę się, że również Marian zajrzał do mojego opisu!

Masz rację Danusiu- wiele jest opisów tych samych miejsc, ale każdy opis jest inny. Tyle fascynacji ilu opisujących! :-)

Promotorem Dolnego Śląska- nie mieszkającym na tym terenie jest dla mnie Karol! I chwała mu za to!

Mokunko, nie wiedziałam, że w tym roku byłaś w tych samych co ja okolicach. Ja swój wyjazd załatwiłam dosłownie z dnia na dzień. Szkoda, że się nie umówiłyśmy- bo do zapoznawczej kawy byłybyśmy już w trójkę /z Elą!/

W Cieplicach byłam w miejscach które opisałam. Wprawdzie byłam tam pół dnia, ale i tak chodzenia było sporo. Tak więc Park Norweski i inne atrakcje zostawiłam dla Ciebie!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-)

mokunka
12 wrzesień 2013 14:16

Danusiu byłyśmy w Cieplicach w tym samym czasie !!! Nawet foty mamy robione w analogicznych miejscach.Oczywiście wycieczka na piatkę.

No i  prosze Danusia ubiegła mnie z wcieczką o Cieplicach , tak jak Ania z Dusznikami. Muszę się sprężyć i zacząć pisać na PSz.

A w Parku Norweskim Danusiu byłaś,  nad stawem  oraz na tamie ? Przeczytalam uważnie i o tym nie wspomnialaś , fotek też z tych ciekawostek nie widzę. Tam też jest pieknie 🙂 To może będe miala o czym pisać , hihihi

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 14:19

Ostatnio edytowany: 2013-09-14 09:39

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 14:06

super Danusiu. 

Kotlina jeleniogorska jes cudowna , piekna i  tajemnicza.

 

Pozdarwiam karol 

 

marian
12 wrzesień 2013 12:28

Wspaniała relacja.Ładnie udało Ci się zwiedzić tamte strony.

Danusia
12 wrzesień 2013 12:27

Piękna miejscowość.Nie byłam nigdy w Cieplicach. Sporo na PSz opisów z Dolnego Śląska,ale rzeczywiście jest o czym pisać i jest co pokazywać. I każdy opis jest inny,każdy odkrywa coś nowego,to fascynujące.

Ela
12 wrzesień 2013 12:20

Pięknie pokazane. Super. Ciesze się że udało Ci się sporo zobaczyć na naszym terenie. Extra.

Danuta
12 wrzesień 2013 12:07

Oj tak Aniu! Dolnośląskie na topie. Tak się jakoś złożyło, że wielu Krajtroterów tam wypoczywało w tym roku. Nie ukrywam, że mnie zmobilizowały  relacje Eli, a także Dorotki i Krzysia. Nawet częściowo powędrowałam szlakami przedstawionymi przez Elę.

To takie pokazanie Dolnego Śląska oczami górnoslązaczki :-)

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2013 11:48

Pięknie tam 🙂 Super wyprawa, Dolnośląskie bardzo popularne w tym roku na Ps 🙂 Chyba zasługa Eli i Krzysia z Dorotą, którzy nam podsuwają pomysły 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wojcieszyce

Cieplice Zdrój

Cieplice Zdrój

Siedlęcin

Siedlęcin

Pałac Schaffgotschów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024