Okolice Jeleniej Góry i kolejne dolnośląskie Perły- część II

Bardzo chciałam zobaczyć Zaporę w Pilchowicach , Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jest niedziela 14 lipca- za oknem słońce. Odwiedziliśmy już Cieplice Zdrój. Zobaczylismy też Wieżę Książęcą w Siedlęcinie. Około godziny 16,00- ruszamy w dalszą drogę. Tuż niedaleko, u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu.

Perła Zachodu to obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, który jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora. Wygląda jakby był dosłownie zawieszony nad wodą! Dzięki czemu z tarasu oraz wieży widokowej, rozpościera się ujmująca panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami. Z góry doskonale widzimy kładkę prowadzącą przez jezioro. Prowadzi do znajdujących się na drugim brzegu skałek.

u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu, Danuta
u stóp jeziora Modre znajduje się kolejna Perła Dolnośląska- Perła Zachodu, Danuta

Przy schronisku jest sporo turystów. Nie lubię tłoku, dlatego nie zatrzymujemy się tu na dłużej. Chcemy jeszcze dzisiaj zobaczyć zaporę w Pilchowicach.

Mijamy zaporę w Siedlęcinie, samą miejscowość i przez Strzyżowiec oraz stację kolejową docieramy do Jeziora Pilchowickiego. Bardzo chciałam zobaczyć Zaporę w Pilchowicach – drugą co do wysokości po Solinie i drugą co do czasu powstania zaporę w Polsce

zapora w Siedlęcinie, Danuta
zapora w Siedlęcinie, Danuta

Najwyższą w Polsce zaporę kamienną oraz łukową. I muszę przyznać, że robi wrażenie!

Trochę danych technicznych? Bardzo proszę:

Perła Zachodu- schronisko PTTK, Danuta
, Danuta
z tarasu oraz wieży widokowej, rozpościera się ujmująca panorama jeziora Modrego z mostkiem , Danuta

- Wysokość zapory - 62 m.

- Długość zapory w koronie - 290 m w stopie - 140 m.

Perła Zachodu to obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, Danuta
Perła Zachodu to obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, Danuta

- Grubość muru w koronie 7,2 m w podstawie - 50,3 m.

- Pod koniec lat dwudziestych dokonano przebudowy i znajdujący się przelew powierzchniowy w kształcie pochylni zastąpiono stopniami kaskady.

, Danuta
, Danuta

Przechodzimy koroną zapory na drugi brzeg jeziora. Z jednej strony widzimy urokliwe jezioro Pilchowickie o bardzo urozmaiconej, malowniczej linii brzegowej, z drugiej – przepaść i wijącą się w dole rzekę Bóbr. W kamiennym budynku usytuowanym u podnóża tamy jest elektrownia /nie dostępna do zwiedzania/. Z góry patrząc- mam wrażenie, że budynek jest malutki jak domek dla lalek. Koło niego zadbany klomb.

Zapora w Pilchowicach jest bardzo malowniczo położona. Jest to miejsce niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju. Potężna konstrukcja malowniczo wkomponowana w krajobraz. Piękna majestatyczna budowla robi wrażenie. A w blasku zachodzącego słońca - miejsce szczególnie godne polecenia ! Prawdziwa perła!

Zapora w Siedlęcinie, Danuta
to też budynek zapory w Siedlęcinie, Danuta
Bardzo chciałam zobaczyć Zaporę w Pilchowicach, Danuta

Wracamy do Szklarskiej Poręby. U wylotu Pilchowic widzimy starą – chyba przedwojenną, ale czynną Fabrykę Tektury. Na kanale mała elektrownia wodna. I to kolejna ciekawostka w tym dniu.


Przejeżdżamy przez stary stalowy most nad rzeką Bóbr /nie wiem dlaczego kojarzy mi się z mostem na rzece Kwai/- i wkrótce jesteśmy we wsi Maciejowiec. Bacznie obserwujemy okolicę, bo chcemy zobaczyć renesansowy dwór- opisany w przewodnikach. Mimo szybko zapadającego zmroku- widzimy go! Jeden z najpiękniejszych na Śląsku, zachował wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju. Stoi w pobliżu starej stodoły z zapadniętym dachem i podwórza przy zabudowaniach nadleśnictwa. Wszystko mocno zarośnięte i ubogie. Stara, upadająca budowla ma w sobie jakiś klimat. Wokół – „żywego ducha” nie widać, jest cisza, spokój nadchodzącego wieczoru.

Zapora w Pilchowicach robi wrażenie!, Danuta
Zapora w Pilchowicach robi wrażenie!, Danuta


Wpatrujemy się w mocno zniszczony zabytek. Ktoś go remontuje, ale nie widać żadnych ekip remontowych. Dach dziurawy, częściowo kryty papą. Szkoda… Podobno dwór kupiły osoby prywatne. Może obiekt będzie miał szczęście i nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu nim zostanie doprowadzony do świetności. Bo widać, że był piękny. Nad wejściem widać jeszcze fragmenty zachowanych sgraffit renesansowych. W zwieńczeniu portalu – nadgryzione zębem czasu Kartusze herbowe Christiana Benedikta Kahl i jego żony. Dwór jest niedostępny do zwiedzania.

Zaczyna się coraz bardziej ściemniać. Nie decydujemy się na wejście w głąb parku aby zobaczyć Mauzoleum i Pałac. Wsiadamy do samochodu i zjeżdżamy drogą w dół. Nagle okazało się, że dwór stoi na skarpie i ma jeszcze jedną kondygnację więcej niż to się z dziedzińca wydaje !

Z góry patrząc- mam wrażenie, że budynek jest malutki jak domek dla lalek., Danuta
Z góry patrząc- mam wrażenie, że budynek jest malutki jak domek dla lalek., Danuta

Jest godzina 20,00- wracamy do Szklarskiej Poręby.

, Danuta
Budynek elektrowni a tuż obok zadbany klomb, Danuta
urokliwe jezioro Pilchowickie o bardzo urozmaiconej, malowniczej linii brzegowej, Danuta


, Danuta
, Danuta

w dole przepaść i wijącą się w dole rzekę Bóbr, Danuta
Przechodzimy koroną zapory na drugi brzeg jeziora, Danuta
W kamiennym budynku usytuowanym u podnóża tamy jest elektrownia /nie dostępna do zwiedzania/, Danuta
U wylotu Pilchowic widzimy starą – chyba przedwojenną, ale czynną Fabrykę Tektury. , Danuta
Na kanale mała elektrownia wodna, Danuta
Przejeżdżamy przez stary stalowy most nad rzeką Bóbr , Danuta
most kojarzy mi się z mostem na rzece Kwai, Danuta
jesteśmy we wsi Maciejowiec, Danuta
Fragmenty zachowanych sgraffit renesansowych, Danuta
Górna część portalu głównego., Danuta
Dwór w Maciejowcu. Kartusze herbowe Christiana Benedikta Kahl i jego żony w zwieńczeniu portalu., Danuta
Dwór w Maciejowcu. Elewacja frontowa., Danuta
Stoi w pobliżu starej stodoły z zapadniętym dachem, Danuta
Dwór w Maciejowcu. Elewacja frontowa., Danuta
Dwór w Maciejowcu. Elewacja boczna. Nagle okazało się, że dwór stoi na skarpie i ma jeszcze jedną kondygnację więcej niż to się z dziedzińca wydaje !, Danuta
wracamy do Szklarskiej Poręby, Danuta
Komentarze 19
2013-07-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
17 wrzesień 2013 10:33

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Te zapory w Dolnośląskiem to też taka mała specjalność Pilichowice,Leśna na Złotnickim , Zagórze Śląskie jest co oglądać fajne foty . [/cytuj]

Dorotko i Krzysiu- zgadzam się z Wami! Dotąd myślałam że dolnośląskie to przede wszystkim zamki, pałace, ogrody i zabytkowe ruiny. Teraz wiem, że jest tu mnóstwo zapór wodnych. Starych i pięknych. W wymienionych przez Was miejscach też byłam. Postaram się wkrótce pokazać relację.

Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
14 wrzesień 2013 13:10

Te zapory w Dolnośląskiem to też taka mała specjalność Pilichowice,Leśna na Złotnickim , Zagórze Śląskie jest co oglądać fajne foty .

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 12:43

No to super, tylko tak dalej 🙂

Ela
13 wrzesień 2013 12:32

Też się ciesze że tu trafiłam. Dzięki PSZ. poznałam fantastycznych ludzi, i zwracam większą uwagę na różne szczegóły. na które wcześniej bym nie zwróciła. PSz otworzyły mi oczy. A wszyscy piszący nauczyli patrzeć i dostrzegać. Pozdrawiam Serdecznie.

Danuta
13 wrzesień 2013 12:23

[cytuj autor='M Ela']Miło mi Danusiu że, chociaż trochę skusiłam do odwiedzenia naszych rejonów. A na spotkanie też się ciesze  i niemogę się doczekać. I to prawda że,dzięki życzliwości czytających aż chce się pisać. Pozdrawiam  Ostatnio edytowany: 2013-09-13 09:00[/cytuj]

Jak tylko uporam się trochę z zaprawami, to  zabiorę się za dalsze opisywanie moich wędrówek wakacyjnych. Zobaczysz wtedy Elu, że wędrowałam dosłownie po Twoich śladach. Bardzo dokładnie opisujesz swoje wycieczki i tylko dlatego m.in. trafiłam w miejsca których nie potrafiono mi wskazać nawet w IT.

Cieszę się, że trafiłam na PSz. Miła atmosfera tylko mobilizuje do zaglądania tutaj i opisywania, pokazywania zdjęć, udziału w dyskusjach.

Pozdrawiam serdecznie :-)

mokunka
13 wrzesień 2013 09:17

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Tak, zdecydowanie lepiej się wrzuca relacje dla Was niż tak po prostu, do Internetu, podróże naberają większego sensu, jak wspólnie się nimi cieszymy 🙂 [/cytuj]

Tak Aniu, dokładnie 🙂

Ela
13 wrzesień 2013 08:56

Miło mi Danusiu że, chociaż trochę skusiłam do odwiedzenia naszych rejonów. A na spotkanie też się ciesze  i niemogę się doczekać. I to prawda że,dzięki życzliwości czytających aż chce się pisać. Pozdrawiam 

Ostatnio edytowany: 2013-09-13 09:00

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 08:52

Tak, zdecydowanie lepiej się wrzuca relacje dla Was niż tak po prostu, do Internetu, podróże naberają większego sensu, jak wspólnie się nimi cieszymy 🙂

Danusia
12 wrzesień 2013 18:09

Tak Danusiu,miła imienniczko,to prawda. Masz rację. To co najbardziej zachęca do pisania tutaj na PSz to w dużej mierze zasługa panującej tu życzliwości i bardzo przyjaznej atmosfery. Bardzo to cenię. Pozdrawiam wszystkich:-)

Danuta
12 wrzesień 2013 17:33

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wpisy i miłe komentarze. Danusiu! faktycznie- niesamowita historia z tymi elektrowniami opisanymi w jednym dniu przez imienniczki:-)

Czyli jednym słowem uzupełniamy mapę Polski o wodne elektrownie! :-))

Bardzo się cieszę, że spodobała się moja relacja. Elu! Ty wiesz ...  mój wyjazd w te okolice zawdzięczam pośrednio Twoim podpowiedziom. Mam nadzieję, że nasze spotkanie następnym razem dojdzie do skutku- już się cieszę! :-)

Karol i Mokunka już te miejsca odwiedzili- więc mają co wspominać. I Ty Marianie tam dotrzesz, bo marzenia są przecież po to żeby się spełniały!

Fajnie się opisuje swoje wyprawy, kiedy widać, że są tak ciepło przyjmowane.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :-)

Danusia
12 wrzesień 2013 15:21

[cytuj autor='Karol Barsolis']Ciekawe  opisy –(wydarzenie ) dzisiaj   nastąpiło.   Dwie  Danki-Danusie  ( tego samego dnia ) opisują  2 rożne strony Polski  oraz  2  elektrownie  wodne.         [/cytuj]

 

Hihi,te elektrownie z mojego opisu to przy tej znad jeziora Pilchowickiego są miniaturkami.

mokunka
12 wrzesień 2013 14:26

Zapora w Pilichowicach, cudna, monumentalna, z kamienia nie z betomu. Byłam kiedys i oczywiście w tym roku, bo jak bym mogła nie podjechać będac w Cieplicach 🙂. Poprzednio gdy byłam na zaporze było deszczowo, w tym roku foty udało mi się zrobić w pełnym słonku!

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4186,-dolny-slask---zapora-w-pilchowicach.html

Znowu depczemy sobie po piętach Danusiu, pięknymi dolnoślaskimi szlakami🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 13:35

Ciekawe  opisy –(wydarzenie ) dzisiaj   nastąpiło.

  Dwie  Danki-Danusie  ( tego samego dnia )

opisują  2 rożne strony Polski  oraz  2  elektrownie  wodne.

 

 

 

 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 13:21

bardzo ladna wyprawa  Danusiu .

 ta sama trasa podążałem miesiac temu . Super okolice -Plichowice i okolice .

 

znam dwor  w Maciejowcu

 

Danusiu bylas  bardzo blisko Elii ( no wiesz kawa .)

 

Pozdarwiam karol 

 

Ostatnio edytowany: 2013-11-17 18:41

marian
12 wrzesień 2013 12:53

Ta zapora też jest w moich  skrytych planach . Może kiedyś.......

Danusia
12 wrzesień 2013 12:32

Arcyciekawa wycieczka. Bardzo lubię oglądać  zapory,miejsce,gdzie ludzie usiłują okiełznąć naturę. Opisywanych miejsc nie znam,ale może kiedyś ,dzięki Tobie,tam trafię:-)

Ela
12 wrzesień 2013 12:26

Super. Brawo. Ślicznie. Fajnie spojrzeć na znane rzeczy oczyma innych. 

Danuta
12 wrzesień 2013 12:03

Aniu! On jest naprawdę piękny. Szczególnie jak jest czas /i odpowiednie światło/ to można w nim wypatrzeć naprawdę ciekawe - nie zniszczone jeszcze elementy. Nie opisywałam historii tego dworu, a to kolejny ciekawy rozdział.

Kiedy będę jeszcze w tej okolicy- postaram się śledzić dalsze losy tego obiektu.

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2013 11:49

Zainteresował mnie ten dwór w Maciejowcu, szkoda że tak daleko ode mnie 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wojcieszyca

Cieplice Zdrój

Cieplice Zdrój

Siedlęcin

Siedlęcin

Pilchowice

Pilchowice

Maciejowiec

Maciejowiec

Stara Kamienica

Stara Kamienica

Pałac Schaffgotschów

kościół pod wezwaniem Ścięcia Głowy Św . Jana Chrzciciela

Wieża Książęca

Zapora Pilchowice

Dwór i pałac

Ruiny zamku rycerskiego

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024