Droga Pienińska - trasa 777

Kolory, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzisiaj w planach przejście Drogą Pienińską z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy. Jedziemy Busem do Sromowiec Niżnych, przez most na drugą stronę Dunajca.

Najpiękniejsze zakątki widokowe Pienin można zobaczyć wybierając się na wycieczkę słynną Droga Pienińską. Jest to ulubiony szlak turystów wiodący przez Przełom Pieniński do Czerwonego Klasztoru. Droga Pienińska wiedzie wzdłuż prawe brzegu Dunajca i obfituje we wspaniałe widoki na Pieniny. Pierwszy odcinek drogi zaczęto budować już w latach 1870-1875, a pomysłodawcą i wykonawcą budowy był Józef Szalaj, a po jego śmierci inicjatywę przejęła Krakowska Akademia Umiejętności. W późniejszym okresie droga została dostosowana do ruchu turystycznego, powstały ławki i wiaty dla turystów, źródełka z wodą. Od niedawna pokryta jest warstwą betonową i prowadzą tędy pieszy i rowerowy szlak turystyczny. Droga Pienińska liczy 9 kilometrów i przemierzając ją można podziwiać przełomy Dunajca, a w sezonie letnim obserwować pływające po Dunajcu tratwy z turystami. Bezpośrednio przy Drodze Pienińskiej istnieją punkty, w których wypożyczyć można rowery i kajaki górskie. W okresie letnim panuje tu duży ruch. Teraz spotykamy pojedynczych rowerzystów i pieszych.

Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Pieniny w sposób niezwykły podzielone zostały przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Pieniny Spiskie są wysunięte na zachód, obejmują obszar ciągnący się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński - Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Położone są one w całości w Polsce. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar. Pieniny Środkowe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część całych Pienin. Określane jako Pieniny pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe leżą pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Znaczna część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony, Sokolica, Czertezik oraz Zamkowa Góra na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne.

Jesień, Tadeusz Walkowicz
Jesień, Tadeusz Walkowicz

Trzy Korony jest to najbardziej znany masyw górski w Pieninach. Na masyw składa się pięć turni szczytowych, które przypominają koronę. Najwyższa z nich Okrąglica jest wyposażona w gniazdo widokowe, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Magury Spiskiej, Gorcy, Beskidu Sądeckiego oraz całych Pienin. Pozostałe turnie noszą nazwy: Płaska Skała, Pańska Skała zwana Bryłową, Nad Ogródki oraz Niżnia Okrąglica zwana często Gankiem lub Siodłem.

Sokolica. Północne stoki porośnięty jest lasem jodłowo-bukowym, na szczycie występują reliktowe sosny, jedna z nich ma w graniach 500 lat. Sosna na Sokolicy, prezentowana na zdjęciu obok jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym drzewem w Polsce. Południowe ściany Sokolicy opadają prawie pionowo, uskokami w ponad trzystu metrową przepaść - Przełomu Dunajca. Najwyższy uskok Sokolicy ma prawie 100 metrów wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała - Cukrowa Głowa, która ślicznie wygląda z Drogi Pienińskiej. Ściany porośnięte są przez porosty, smagliczka skalna, aster alpejski, złocień Zawadzkiego i inne unikatowe rośliny wapieniolubne. W stromych ścianach swoje gniazda mają pustułki i pomurniki.

Ostatni widok na Sokolicę, Tadeusz Walkowicz
Ostatni widok na Sokolicę, Tadeusz Walkowicz

Na całym szlaku, cisza mija nas może 10 osób. Jest czas podziwiać jesień w Pieninach. W tym roku to czwarty raz tu idę: spływ z wnuczką do Szczawnicy, szlak przez Wąwóz Sobczański, Trzy Korony, Sokolicę do Szczawnicy, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i teraz z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy.

Aleja spacerowa, Tadeusz Walkowicz
Granica ze Słowacją, Tadeusz Walkowicz
Trzy Korony, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Orlica, Tadeusz Walkowicz
Dla spragnionych, Tadeusz Walkowicz
Nas trzech, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Dunajec, Tadeusz Walkowicz
Idziemy wzdłuż Dunajca do Szczawnicy, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Piękne widoki, Tadeusz Walkowicz
Pstrągi, Tadeusz Walkowicz
Trzy Korony, Tadeusz Walkowicz
Pstrągi, Tadeusz Walkowicz
Turyści na szczycie, Tadeusz Walkowicz
Samotna tratwa, Tadeusz Walkowicz
Trzy Korony, Tadeusz Walkowicz
Trzecia tratwa nas mija, Tadeusz Walkowicz
Piękne widoki, Tadeusz Walkowicz
Sokolica, Tadeusz Walkowicz
Czekam na rybkę, Tadeusz Walkowicz
Słynna sosna, Tadeusz Walkowicz
Dunajec, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku , Tadeusz Walkowicz
Aleja spacerowa, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku , Tadeusz Walkowicz
Komentarze 8
2013-10-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

paweł rosiński
04 lipiec 2014 07:32

polecam również rowerem - można  bez problemu wypożyczyć w Szczawnicy.

Ostatnio edytowany: 2014-07-04 07:34

Maciej A
31 październik 2013 07:28

bajkowo w tej szacie,

kusisz Pieninami bardzo

pozdrawiam

Roman Świątkowski
19 październik 2013 06:52

Tak jak piszesz w relacji ze spaceru wzdłuż Przełomu Dunajca, najbardziej ulubiony szlak turystów mój również. Spacer tą drogą jeszcze jesienią, coś pięknego, tyle kolorów.

Danuta
19 październik 2013 00:33

Wędrowanie w  Towarzystwie Przyjaciół - super sprawa. Nie straszna wtedy zła pogoda, deszcz ani wiatr. Widzę, że każdą chwilę wykorzystywaliście na wędrówki i nie dziwię się, bo okolica piękna, a krajobrazy w Pieninach malowane słońcem. Piekne widoki i świetne trasy spacerowe. Właśnie Pieniny jesienią mają najwięcej uroku.

Pozdrawiam :-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 październik 2013 22:03

ladnie tam , bylem  tam .

widac ze jest bardzo niski stan  wody . 

Pstragi takie jak u mnie w lodowce i na grilu .

 

Pozdrawiam Karol 

marian
18 październik 2013 18:52

Wspaniałe widoki .

Danusia
18 październik 2013 14:10

Taka wędrówka,to prawdziwe wytchnienie. Super.

Ela
18 październik 2013 12:06

Super. Kolorowo i bajkowo. Bardzo piękna trasa. Super

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024