Kirkuty w Cieszynie

Jeśli będziecie w Cieszynie albo okolicach, polecam spacer na cieszyńskie kirkuty. Oba leżą bardzo blisko siebie, przy ulicy Hażlaskiej i oba są piękne, niezwykle klimatyczne, choć nieco odmienne.
Stary kirkut w Cieszynie
Stary cmentarz żydowski jest bardziej tajemniczy i znacznie większy. To jedna z najstarszych żydowskich nekropolii w Polsce. Jej początki sięgają roku 1647, a potem nieprzerwanie działała przez 250 lat. Powstał dla grzebania członków rodziny Jakuba Singera i do dziś mozna tu znaleźć macewy z końca XVII wieku. Z czasem kirkut powiększano i ostatecznie jest tu pochowana większość żydowskiej społeczności Cieszyna od XVII do początku XX wieku. Cmentarz przestano użytkować po 1907 roku, ale jeszcze pochówki zdarzały się po I wojnie światowej. Ostatni pochówek odbył się tu w 1928 roku. Dziś jest to zabytek i należy on do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Cmentarz kryje 1500 zachowanych nagrobków.

Nowy kirkut w Cieszynie
Nowy cmentarz żydowski otwarto 25 czerwca 1907 roku i od tej chwili stał się główną nekropolią żydowską w Cieszynie. Na początku września 1939 roku cmentarz zostały zamknięty przez władze niemieckie, a w 1941 roku skonfiskowany w celu utworzenia tu parku. Szczęśliwie jednak tak się złożyło, że nic z tych planów nie wyszło i kirkut nie został zdewastowany i całkiem nieźle przetrwał wojnę. Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1961 roku. W latach 1997-99 za sprawą Edwarda Phillipsa - amerykańskiego Żyda z Minneapolis w USA oraz Tadeusza Dordy - ewangelika z Cieszyna zamieszkałego w Kalifornii uporządkowano teren kirkutu i wyremontowano efektowną dziś bramę. Cmentarz obecnie kryje około 100 nagrobków.
