Zamarski, Kończyce i Pruchna - okolice Cieszyna

W trasie do Cieszyna postanowilismy się zatrzymać w kilku ciekawych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszym punktem był krzyż pokutny w Pruchnej, to jeden z ostatnich już świadków w tym regionie dawnych czasów, kiedy zbrodniarze za popełnione przewiny musieli na własny koszt lub własnym wysiłkiem postawić krzyż pokutny w miejscu dokonania zbrodni. Krzyż w Pruchnej ma napis w języku staroczeskim, ale na tablicy obok jest on wytłumaczony w języku polskim, że w tym miejscu zginął syn obywatela Starego Cieszyna.
Potem podjechaliśmy do zamku w Kończycach Małych - to ciekawa renesansowa budowla, choć wybudowana początkowo w stylu gotyckim. Mieści się tu sala muzealna i Gościniec Zamkowy, zamek otacza ładny park ze stawem, malowniczo wyglądający w jesiennych barwach.

Całkiem niedaleko stoi pałac w Kończycach Wielkich wybudowany w stylu francuskiego baroku, a obok niego stoi murowana kaplica przypałacowa. Pomiędzy zamkiem a pałacem zachowały się zabudowania starego folwarku.
Już przy samym Cieszynie natomiast odwiedziliśmy piękny drewniany kościółek w Zamarskach. To najstarsza drewniana świątynia w regionie, pochodzi z XVIII wieku, a wieża, do której dobudowano kościółek, stała tu już w XVI wieku. Kościół otacza cmentarz, świątynia stoi na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.



