Jarosław i Przeworsk

Jarosław już w średniowieczu leżał na styku trzech wyznań i kultur - polskiej, ruskiej i żydowskiej. Do dzisiaj stoją tu cerkwie i synagogi, jest też kirkut. Piękna jest cerkiew Przemienienia Pańskiego, wspaniała jest kolegiata, ale najbardziej urokliwa budowla to Ratusz jarosławski, stojący pośrodku ładnego Rynku. Na placu tym przykuwa tez uwagę Kamienica Orsettich - dziś Muzeum. Bardzo ciekawym miejscem z klimatem jest też zespół klasztorny panien benedyktynek.
Jarosław to chyba jedno z najlepiej opisanych miast, jakie odwiedziliśmy do tej pory. Przed każdą budowlą opis obiektu z mapą i zaznaczonym miejsce, w którym się znajdujemy, również na Rynku sporo tablic informacyjnych. Długo działała też IT znajdująca się na Rynku, szkoda wielka, że pogoda nie dopisała, bo ani zdjęcia nie takie, ani wszystkiego nie odwiedziliśmy bo było nam zimno po prostu, zaczęło wiać i deszcz wisiał w powietrzu. A Jarosław naprawdę jest piękny, polecam!

Niedaleko na trasie leży też Przeworsk, tu już bez takiego zauroczenia, Rynek taki sobie, ale ciekawy Ratusz, dalej efektowna bazylika. Co ciekawe, w Przeworsku znajduje się jedyny w Polsce żywy skansen "Pastewnik", można tu zjeść i zobaczyć ciekawą drewniana zabudowę. Obok w parku znajduje się Muzeum Pożarnictwa.