Południowe rubieże Jury - Krzeszowice i Rudno

Deszczowy Olkusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Wycieczka prowadzi przez południowe krańce Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem na trasie jest Olkusz – historyczne miasto znane z kopalnictwa rud cynku i ołowiu. My skupiamy się jednak na atrakcjach dostępnych wokół Rynku. Widoczna jest tu piękna Bazylika Mniejsza Św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1) zbudowana z cegły i miejscowego czerwonego piaskowca. Warto zajrzeć do jej wnętrza, bowiem wystrój robi niemałe wrażenie.

Obok świątyni stoi zrekonstruowana baszta z fragmentem muru (ul. Basztowa) – jedyny zachowany w mieście element potężnego niegdyś systemu obronnego, wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto w Olkuszu zwiedzić można Muzeum Afrykanistyczne (ul. Szpitalna 32) - jedno z ciekawszych tego typu w Polsce, prezentujące kulturę, sztukę i zwyczaje mieszkańców Czarnego Lądu.

Żegnając Olkusz ruszamy do zacisznej Czernej – niewielkiej miejscowości, do której turystów, a przede wszystkim pielgrzymów przyciąga Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego (Czerna 79) obejmujące klasztor karmelitów bosych (z nowicjatem zakonnym) powstały w 1629 roku jako erem oraz kościół Św. Proroka Eliasza z 1640 roku. Ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze, tereny przyklasztorne, kryjące zabytkowe obiekty i stacje drogi krzyżowej włączono do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Kolejnym punktem na trasie są Krzeszowice z kościołem Św. Marcina odznaczającym się oryginalną fasadą oraz pałacem Potockich. Niestety tu złapała nas mała ulewa, więc spacer odbył się dość szybko 🙂

Ostatnim już miejscem na naszym szlaku jest Rudno – maleńka wioska, aczkolwiek popularna wśród turystów za sprawą okazałych ruin średniowiecznego zamku Tenczyn wznoszących się na pobliskiej Górze Zamkowej (ponad 400 m n.p.m.). Najstarszy element budowli to Nawojowa Wieża, wzniesiona w I połowie XIV wieku przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Morawicy. Jednak dopiero jego syn – Jędrzej był właściwym twórcą murowanego zamku. W XVI wieku podkomorzy wielki koronny Jan Tęczyński przekształcił ówczesny zamek w piękną, renesansową rezydencję.

Do dzisiaj zachowała się jedynie część murów mieszkalnych oraz baszty z wieżami, ale to wystarczy, aby oczami wyobraźni zobaczyć jego pierwotny kształt, ogrom i wspaniałość. Dojście na zamek jest dość strome, ale krótkie, toteż nie powinno sprawić większych problemów.

Okolice Rudna są niezwykle malownicze, dlatego też utworzono tu Rudniański Park Krajobrazowy z jurajskimi ostańcami i odkrywkami melafirów oraz Rezerwat Dolina Potoku Rudno z nieczynnym już kamieniołomem porfiru. Warto odwiedzić te strony…
Nasza ekipa
Olkusz - baszta
Baszta w Olkuszu
Ciekawy kościół w Krzeszowicach
Kościół Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
Krzeszówka
Olkuska Bazylika
Kaczki krzyżówki w Krzeszowicach
Bazylika w Olkuszu
Zamek Tęczyn z oddali
Czerna
W drodze na zamek
Czerna - klasztor
Zamek Tęczyn
Źródło Eliasza w Czernej
Brama wjazdowa na zamek Tęczyn
Południowe rubieże Jury
Baszta zamkowa
Zamek Tęczyn
Zamek Tęczyn
Na zamku Tęczyn
Olkusz - Rynek
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Komentarze 0
2008-04-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024