Spływ kajakowy Drwęcą z Golubia-Dobrzynia do Elgiszewa

Elgiszewo, Marcin_Henioo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tytułem wstępu, kilka słów ogólnych. Drwęca jest rzeką chętnie wykorzystywaną do spływów kajakowych, szlak jest łatwy i nieuciążliwy urozmaicony lasami i malowniczymi jeziorami. Na trasie spotkać można wiele jezior i miejsc w sam raz do kąpieli. Spływy tą rzeką najczęściej rozpoczynają się w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim lub w Starych Jabłonkach. Długość szlaku kajakowego z Ostródy to 210 km, a ze Starych Jabłonek 225 km. Spływ kończy się w Toruniu - 6 km od ujścia Drwęcy do Wisły. Trasę szlaku można przebyć w ciągu 10-12 dni, a jedną z jej wielu atrakcji jest możliwość dopłynięcia do Pojezierza Brodnickiego, jednego z najpiękniejszych w Polsce.

Spływ Drwęcą, Marcin_Henioo
Spływ Drwęcą, Marcin_Henioo

My z naszą grupą spływ rzeką Drwęcą zaczęliśmy w Golubiu-Dobrzyniu, od przyjazdu do "Zacisza", tuż przy moście na Drwęcy. Zaplanowaliśmy sobie cały dzień na spływ, po tak zwanej znajomości, mieliśmy zgodę właściciela kajaków na wydłużony spływ, za standardową kwotę. Wcześniej należy się z nimi oczywiście skontaktować, by zarezerwować konkretną datę oraz godzinę rozpoczęcia spływu. Po dobraniu się w pary (na zasadzie dziecko + dorosły), pobraniu sprzętu i założeniu kapoków, zaczęliśmy spływ. Pierwszy zakręt pokonaliśmy mijając po prawej stronie Zamek Krzyżacki. Sama rzeka ma spokojny nurt, tylko na kilku krótkich odcinkach staje się bardziej bystra. Na początku dość wąska z polnymi krajobrazami, by pod koniec wpłynąć w obszar leśny z szerszym już korytem rzeki. Drwęcę charakteryzuje wiele malowniczych (czasami ostrych) zakrętów oraz miejscami naturalny tor przeszkód w postaci powalonych pni i drzew czy wystających z wody gałęzi. Spływ spokojnym tempem trwa ok. 3 h, bez forsowania się. Trasa wodna liczy ok. 20 km.

My zrobiliśmy sobie krótką przerwę po około 5km, by uzupełnić „paliwo”. Następna przerwa na ognisko była po ponad połowie trasy. Co się okazało z miejscem na ognisko, że tak naprawdę, rozpaliliśmy je nielegalnie w niedozwolonym miejscu, jednak na szczęście właściciel dał się przekonać, że zaraz, jak upieczemy kiełbaski, zgasimy ognisko (wodą oczywiście!) i wszystko zostawimy w należytym porządku. Tak też oczywiście zrobiliśmy, a naszemu „organizatorowi” udzieliliśmy nagany wzrokowej.

Łabędzie na Drwęcy, Marcin_Henioo
Łabędzie na Drwęcy, Marcin_Henioo

Drwęca na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy.

Okolice rzeki zamieszkiwane są przez różnorodne, w tym chronione gatunki zwierząt. Spotkać tu możemy: bobra europejskiego, wydrę, łosia, sarnę, jelenia, popielicę, zająca szaraka, rzęsorka rzeczka, smużkę leśną, ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką oraz nietoperze takie jak: borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy i nocek rudy.

Spływ Drwęcą, Marcin_Henioo
Na trasie, Marcin_Henioo
Elgiszewo, Marcin_Henioo

Występują tu również populacje następujących płazów i gadów: kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, ropucha paskówka, ropucha zielona, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, czy żaba wodna.

Cały spływ zakończyliśmy tuż za mostkiem w Elgiszewie, przybijając do brzegu po prawej stronie, gdzie już na nas czekało auto, by zabrać kajaki i resztę sprzętu. Zabraliśmy się do Golubia, by wrócić następnie po nasze rodziny i pojechać z powrotem do domu.

To był bardzo udany dzień.

Komentarze 8
2013-08-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Paweł Urbański
04 luty 2021 11:37

Brałem udział w spływie Drwęcą na trasie w okolicach Brodnicy, korzystałem z wypożyczalni https://www.splywybrodnica.pl Polecam, przesympatyczni ludzie z dużą wiedzą

Marcin_Henioo
02 czerwiec 2014 07:16

Polecam wszystkim taki spływ.

Zaliczyłem jeszcze spływ na Welu (Lidzbark Welski), tam już było nieco trudniej- zwalone drzewa, pod którymi trzeba było przepływać bardzo nisko pochylając się, czasami trzeba było przenosić kajak brzegiem, bo były miejsca, gdzie nie dało się przepłynąć... Nie mam niestety fotek z tego spływu :-( więc raczej go nie dodam. Ale okolice były przepiękne i malownicze- bardzo polecam!

W Polsce jest mnóstwo tego typu miejsc idealnych do spływów, jak na przykład blisko mnie- Brda.

W tym roku chcemy z rodzinką "spłynąć" na Nysie Kłodzkiej latem, do Barda, pontonem, więc ciekawie się zapowiada. Oby tylko woda nie była zbyt wysoka i nurt zbyt szybki, bo co to za przyjemność przepłynąć taki kawałek w 2 godziny i nic nie zobaczyć...

 

mokunka
31 maj 2014 20:19

Super! Bardzo ciekawa relacja; nigdy nie uczestniczyłam w takim przedsięwzięciu i powiem szczerze , zazdraszczam bardzo 🙂 Musi to być niewatpliwie fajna sprawa 🙂

Anna Piernikarczyk
31 maj 2014 10:13

Po Jeziorze Otmuchowskim i na naszym Chechełku też kiedyś na kajaku pływałam, ale jak Maciej, nigdy na rzece 🙂

Danusia
31 maj 2014 08:54

Nigdy nie byłam na spływie,jednak wielokrotnie obserwowałam spływy na Słupi. Wyobrażam sobie,że to musi świetna sprawa,może kiedys moje towarzystwo da się namówić i na taką formę rekreacji? W twojej relacji wygląda to bardzo ciekawie.

Maciej A
30 maj 2014 21:51

Super sprawa. Popływałem sporo kajakiem po pewnym Mazurskim jeziorze, po rzece nigdy, ale wystarczy woda i piękne otoczenie aby było wspaniale.

pozdrawiam

 

marian
30 maj 2014 19:27

Super sprawa.Ja tak jak Ania nigdy nie byłem na spływie kajakowym ale musi to być wspaniałe.

Anna Piernikarczyk
30 maj 2014 16:10

Pięknie, nigdy nie byliśmy na żadnym spływie, super taka atrakcja i fajnie że się znalazla na PS, jak znajdę czas to może wrzucę szlak wodny jako atrakcję, a dzisiaj poprawiałam akurat Golub Dobrzyń 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024