Turzno

Popiersie Chopina, Marcin_Henioo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W niedzielę, jak to ostatnio mam w zwyczaju, wyciągnąłem moje kobietki z domu, by pojechać „coś zobaczyć”, mimo upału i dość niepewnej pogody (burza kręciła się nad naszymi okolicami).

Pojechaliśmy autem do Turzna, wsi oddalonej od nas jakieś 17 km.

Popiersie Chopina, Marcin_Henioo
Popiersie Chopina, Marcin_Henioo

Turzno leży w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice. Na kartach historii pojawiła się po raz pierwszy w 1222 roku. Do 1466 roku wieś ta należała do Krzyżaków- do komturii toruńskiej. Od pierwszej połowy XVIII wieku należała do Zboińskich herbu Ogończyk, następnie do Działowskich (od 1801) i Gajewskich (od 1861).

Ciekawostka- dwukrotnie, najpierw w 1825, a następnie na kilka dni w 1827 (w drodze do Gdańska) zatrzymał się tutaj Fryderyk Chopin. Pewnie mało kto o tym wiedział. Upamiętnieniem wizyt Chopina w Turznie jest dzisiaj popiersie kompozytora ufundowane przez właścicieli, które to znajduje się przed pałacem, na końcu alei kasztanowej.

Pałac z tyłu, Marcin_Henioo
Pałac z tyłu, Marcin_Henioo

W lutym 1833 roku w majątku przebywał Artur Zawisza, polski działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego. Tu spotkał się z matką i bratem oraz napisał swój testament.

Zameczek, Marcin_Henioo
Zameczek- dawniej i dziś, Marcin_Henioo
Zameczek, Marcin_Henioo

Niewątpliwie najpiękniejszym miejscem Turzna jest zespół pałacowo-parkowy - budynki z około połowy XIX wieku, zbudowane według projektu Henryka Marconiego (do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł można zaliczyć pałac Andrzeja Zamoyskiego, Hotel Europejski oraz Pałac Branickich - wszystkie w Warszawie, a także liczne kościoły, np. św. Anny w Wilanowie). Pałac przebudowano na początku XX wieku, w 1913 wzniesiono skrzydło boczne.

W czasie II wojny światowej pałac został przejęty przez wojska niemieckie. Dokonano w nim wielu zmian w celu przystosowania go do ośrodka rehabilitacyjnego dla żołnierzy Wehrmachtu.

Jak to było niegdyś, Marcin_Henioo
Jak to było niegdyś, Marcin_Henioo

Po wojnie, w 1947 roku, pałac przeznaczono na szkołę powszechną, co wiązało się z licznymi zmianami w układzie pomieszczeń i sposobie ich użytkowania.

W 2007 roku zabytkowy pałac wraz z otaczającym go parkiem został kupiony przez obecnych właścicieli. W latach 2008/2009 wypracowana została nowa koncepcja projektowa istniejących obiektów, zdecydowano także o dobudowaniu nowego skrzydła pałacu.

Staw parkowy, Marcin_Henioo
Staw parkowy, Marcin_Henioo

W Walentynki 2012 roku obiekt ten został oddany do użytku jako Pałac Romantyczny. Koniecznie muszę dodać, że projekt ten współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Państwa.

Stawy parkowe, Marcin_Henioo
Pałac od strony stawów, Marcin_Henioo
Staw za pałacem, Marcin_Henioo

Na teren pałacu prowadzi brama wjazdowa z rzeźbami turów (nawiązanie do nazwy miejscowości), stojącymi na dwóch solidnych filarach. Jest tutaj piękny park w stylu angielskim, powiększony na początku XX wieku, rozciągający się na powierzchni 16 hektarów, w którym do dzisiaj rosną okazałe stare drzewa takie jak: lipy, klony, platany, kasztanowce i wiele gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Uroku dodają piękne parkowe stawy, malownicze ścieżki spacerowe oraz czy urokliwe mostki. W stawach widzieliśmy nenufary, a na brzegu łabędzią rodzinkę. Po prawej stronie pałacu znajduje się rosarium, w którym można przysiąść i napawać się pięknymi kwiatami.

Z tyłu za pałacem znajduje się śliczny Zameczek. Kilka słów o tej budowli- jest to neogotycka altanka , powstała ona około 1850 roku, za panowania ówczesnego właściciela, hrabiego Augustyna Działowskiego. W okresie powojennym uległa zniszczeniu, dewastacji i popadła w ruinę, odbudowana i oddana do użytku w 2011 roku. Na tablicy znajdującej się po prawej stronie można przekonać się, w jakim stanie był ten piękny budyneczek. Obecnie znajduje się tutaj kapliczka.

Alejka parkowa, Marcin_Henioo
Alejka parkowa, Marcin_Henioo

Jak już wcześniej wspomniałem, całość jest obecnie w prywatnych rękach. Mieści się tutaj hotel na 120 miejsc, restauracja, bar, sale konferencyjne, a także SPA & Wellness.

Tzw. Belwederek, Marcin_Henioo
Tzw. Belwederek, Marcin_Henioo

Piękne miejsce, idealne na wypoczynek, czy spędzenie paru dni w SPA. Co prawda nie na naszą kieszeń, ale jeśli kogoś stać, może być idealnym miejscem wypadowym do zwiedzania regionu i okolic Torunia, gdyż w pobliżu jest wjazd na autostradę A-1.

Rodzinka łabędzi, Marcin_Henioo
Widok z tyłu, Marcin_Henioo
Widok z tyłu, Marcin_Henioo
Pałac od frontu, Marcin_Henioo
Rosarium, Marcin_Henioo
Pałac i staw z tyłu, Marcin_Henioo
Widok z tyłu, Marcin_Henioo
Widok z wejścia do pałacu, Marcin_Henioo
Pałac od frontu, Marcin_Henioo
Łabędzie i nenufary na stawie, Marcin_Henioo
Staw z tyłu pałacu, Marcin_Henioo
Widok z tyłu, Marcin_Henioo
Staw i łabędzie, Marcin_Henioo
Pałac od strony parkingu, Marcin_Henioo
Alejki parkowe, Marcin_Henioo
Aleja kasztanowa, Marcin_Henioo
Tzw. Belwederek, Marcin_Henioo
Widok z tyłu, Marcin_Henioo
Wnętrza pałacyku, Marcin_Henioo
Wnętrza pałacyku, Marcin_Henioo
Wnętrza pałacyku, Marcin_Henioo
Wjazd na teren obiektu, Marcin_Henioo
Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
Komentarze 7
2014-07-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

SUPER- ladne I ciekawe  te TURZNO

 

Pozdrawiam karol

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2014 07:47

Kolejne bardzo ładne Twoje miejsce 🙂 Super, że pokazujesz nam rejony tak mało u nas znane 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
23 lipiec 2014 07:26

Twoje rejony,niby nie aż tak bardzo  odległe od moich,a jednak raczej mało mi znane. Jak ten pałacyk w Turznie,który pokazujesz w tej relacji. Tak wiele jest w Polsce miejsc mało znanych,a wartych zobaczenia.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 lipiec 2014 09:48

Poprostu piękne 🙂 zarówno palac ( jaki zadbany !) jak i otoczenie. Zieleń, stawy, przestrzeń wokoł.... Pokazujesz bardzo interesujące miejsce , w zupelnie mi nieznanym regionie Polski . Super , że mogłam o tym poczytać i zerknąc na foty .

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
22 lipiec 2014 09:38

Wow!! ale fajne miejsce pałac , zameczek bardzo ciekawa wycieczka gratulacje pozdrawiamy

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
22 lipiec 2014 09:07

Dzięki.

Staram się w miarę możliwości :-)

Avatar użytkownika marian
marian
22 lipiec 2014 08:53

Piękny pałac i w dodatku zameczek .Ładne okolice masz w pobliżu. Fajnie, że nam je pokazujesz .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024