Tarnowskie Góry po raz pierwszy.

Park Repecki, violus

W ładny niedzielny poranek wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowskich Gór a dokładnie do Sztolni Czarnego Pstrąga .Sztolnia jest pozostałością części XIX -wiecznej kopalni rud ołowiu i srebra która to odwadniała rejon Bobrownik Sląskich oraz okolice Suchej Góry, woda ta spływała do rzeki Dramy i tak spływa do dzisiaj.Mam nadzieję że nic nie pomyliłam w tej wypowiedzi.Całą sztolnie wydrążono w skale dolomitowej.Z parkingu przy Parku Repeckim szeroką alejką tak ok.700m podeszliśmy pod szyb Sylwester który jest w kształcie rotundy. Po zakupie biletów zeszliśmy 30m w dół do czekających tam łodzi ,ach zapomniałam dodać że zwiedzanie odbywa się w całości łodziami i z przewodnikiem.Mimo że trasa jest oświetlona elektrycznie na łodzi znajdowała sie lampa karbidowa co dodawało jeszcze uroku.Wąskim chodnikiem płynie się około 45min.a przewodnik ciekawie opowiada o mieście,sztolni i górnikach tutaj pracujących,pokazał nam też zimujące nietoperze .W niektórych miejscach jest tak wąsko że łódki obijały się o ściany sztolni.Woda jest tam kryształowo czysta o głębokości ok.80m.Pomalutku dopłynęliśmy do końca trasy i żałowaliśmy że to już koniec .Schodami 20m w górę wyszliśmy na powierzchnię szybem Ewa.Sztolnię do zwiedzania udostępniono w 1957r.Przewodnik powiedział nam , że nazwę sztolni wymyślili turyści a ja wierzę w legendę oUtopcu,Skarbniku i czarnych pstrągach.Przepływ łodziami na długo zapadnie nam w pamięci, jest to niesamowita przygoda.

szyb Sylwester, violus
tablice informacyjne, violus
schody w dół, violus
łodzie, violus
sztolnia, violus
, violus
w sztolni, violus
wychodzimy, violus
, violus
szyb Ewa, violus
przed szybem Ewa, violus
pomnikowe drzewa, violus
te kropki to nietoprtze, violus
, violus
, violus
a parku, violus
, violus
na parkingu, violus
Komentarze 6
2015-03-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
03 marzec 2015 10:33

Niezwyła atrakcja taki spyw w kopalni. Super sprawa. Nie znam ani miasta,ani tej kopalni,ale tyle juz o niej czytałam  pozytywnych opinii,że kto wie,może kiedyś się też tam wybiorę. W każdym bądź razie chciałabym:-)

mokunka
03 marzec 2015 10:19

Super Violu, ze się tam wybraliście ! To bardzo interesujace obiekty zarówno Sztolnia, którą zwiedzilaś , jak i Kopalnia Rud Srebra, która masz w planie...

Dzieki twojej wycieczce wracaja wspomnienia. 

pozdrawiam 🙂

 

Lucy i Tom
03 marzec 2015 09:54

Wycieczka bardzo fajna. Niestety nigdy nie miałam okazji być w Tarnowskich Górach... Ale może kiedyś...

marian
02 marzec 2015 22:10

Udana wycieczka. Niestety ja w Tarnowskich Górach zawsze tylko przejazdem .Trzeba będzie to w końcu zmienić.

violus
02 marzec 2015 21:12

Tak spływ łodziami to niesamowite przeżycie ,mamy zamiar odwiedzić jeszcze kopalnie ale to dopiero w kwietniu po remoncie.

Anna Piernikarczyk
02 marzec 2015 18:47

No proszę nasza Sztolnia 🙂 Tarnowskie Góry to nasze rodzinne miasto, choć w Sztolni dawno nie byłam, ale nie dawno pływaliśmy tak łodziami po Kopalni w TG 🙂 Piękna wyprawa i fajnie że się podobało 🙂

Zwiedzone atrakcje

Park Repecki

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024