Góra czterech wiatrów

Wejście na stację dolną kolejki., Edward Krężel
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Dawno nie odwiedzaliśmy Góry Żar. Obecnie można na nia wjechać kolejką linowo - terenową (jak na Gubałówkę). Wagoniki kursują po dawnym torze wyciągowym dla szybowców, ponieważ na górze Żar było kiedyś lotnisko szybowcowe. Góra Żar była zwana Górą czterech wiatrów ze względu na stale wiejące tam dość silne wiatry. Po wybudowaniu elektrowni szczytowo - pompowej lotnisko na szczycie zostało zlikwidowane i przeniesione do podnóża Góry Żar. Wsiedliśmy więc w samochósd i przez Oświęcim, Kęty, Kobiernice i Porąbke udaliśmy się do Międzybrodzia Żywieckiego. W końcowym etapie trasa prowadzi wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego (od zapory w Porąbce do mostu na Sole w Międzybrodziu). Mieliśmy ochotę wyjechać kolejką, ale po dojechaniu samochodem do dolnej stacji znajdującej się obok szkoły szybowcowej okazało się, że kolejka ma przegląd i jest nieczynna. Wobec tego udaliśmy się dalej samochodem. Po dojechaniu pod szczyt zostawiliśmy samochód na parkingu i spacerkiem przeszliśmy obok górnego zbiornika elektrowni do baru na gorącą herbatę gdyż wiał silny i zimny wiatr. Dzień był wprawdzie pochmórny ale pomimo tego widoki ze szczytu były piękne na zalew Czaniecki i Jezioro Międzybrodzkie. Ze względu na wiatr nie przebywaliśmy na szczycie zbyt długo i zjechaliśmy do dolnej stacji gdzie było spokojniej a następnie pojechaliśmy do Porąbki nad zaporę. Po krótkim spacerze po zaporze wróciliśmy do domu.
Obwałowanie górnego zbiornika elektrowni., Edward Krężel
Górna stacja kolejki., Edward Krężel
Górny zbiornik elektrowni., Edward Krężel
Widok ze szczytu Góry Żar w kirunku Porąbki., Edward Krężel
Góra czterech wiatrów, Edward Krężel
Jezioro Międzybrodzkie, Edward Krężel
Zapora w Porąbce, widok na Jezioro., Edward Krężel
Dolina Soły poniżej zapory., Edward Krężel
Szkoła szybowcowa., Edward Krężel
Widok na lotnisko i zporę w Tresnej., Edward Krężel
Dolna stacja kolejki., Edward Krężel
Komentarze 3
2008-11-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Edward Krężel
27 styczeń 2009 13:05
Cieszy mnie, że mogłem Cię zainspirować. Życzę przyjemnych wrażeń i pozdrawiam.
MM
25 styczeń 2009 23:31
To miejsce jest pełne atrakcji i niespodziane.
Z przyjemnością przeczytałam Twój opis Edwardzie i cieszę esię, że trafiłam na Twoja stronę. Jest tam wile interesujących mnie wycieczek, które z wielką przyjemnością zrealizuję, podążając TWOIM śladem.
Pozdrawiam
Katarzyna Jamrozik
22 listopad 2008 11:51
Faktycznie wiatry w okolicy mocno tam wieją. Chcieliśmy przejść zaporą nad Sołą to nasza siedmio letnia córka przestraszyła się nie na żarty gdy przez wiatr nie mogła ustać na nogach.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Międzybrodzie

Góra Żar

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024