Rowerowa wycieczka-Jaworzno Geosfera.

, Roman Świątkowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ładna pogoda, żal nie skorzystać, ruszamy, a w zasadzie 50% składu, jedna z córek oraz żona niestety dzień zaplanowany miały już wcześniej w troszkę inny sposób. Trasa zaplanowana, przez znane tereny, z małymi wyjątkami, wzbogacona o walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Start Sosnowiec w kierunku Osiedla Juliusz i Ośrodka Wypoczynkowego Balaton z charakterystyczną na środku wysepką, następnie Sosnowiec Maczki.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Sosnowiec Maczki- w tej małej dzielnicy Sosnowca znajduje się wiele ciekawych atrakcji jak na przykład zabytkowy Dworzec Kolejowy wybudowy w latach 1847-1848. Była to ostania stacja Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiejiej w zaborze Rosyjskim, właściwie była to stacja graniczna. Drugą ciekawą atrakcją jest kamienny kolejowy most z okresu budowania wcześniej wspomnianej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Trzecia atrakcja związana z tym okresem to Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła 1892-1894. I największa przyrodniczo-krajobrazowa atrakcja to rz. Biała Przemsza - w latach 1796-1806 rzeka stanowiła granicę pomiędzy Prusami i Austrią. W XIX w po rzecze pływały statki parowe przewożące ludzi i różne inne artykuły”.

Za przejechanym mostem przez Białą Przemsze, z którego widoczny jest drugi wspomniany kamienny kolejowy most (po lewej) skręcamy w prawo w ścieżkę, szlak rowerowy zielony biegnący wzdłuż rzeki (Użytek ekologiczny zakola Białej Przemszy). Odcinek trasy ciekawy. Na jednym z przygotowanych postojów, zatrzymujemy się aby troszkę odpocząć. Miejsce nad brzegiem rzeki, a odpoczynek wzbogacamy kiełbaską z ogniska. Ruszamy w kierunku Jaworzno Długoszyn. Docieramy do miejsca gdzie wpływa lewy dopływ Białej Przemszy rzeka Kozi Bród. W Długoszynie przecina się kilka szlaków rowerowych (czarny, niebieski, zielony). My pedałujemy za wcześniej obranym szlakiem zielonym, przez pewien odcinek trasy biegnie równomiernie z naszym szlak niebieski, który za wąwozem odbija w kierunku Szczakowej. Początek zapowiada się makabra, piach itp. ale dalej trasa ok. Mijamy wieś/osadę Chropaczówka za którą, nasz szlak przecinają dwa szlaki (czerwony,czarny). Oba te szalki rowerowe prowadzą do punktu do którego dzisiaj się postanowiliśmy zajrzeć – Geosfera. Malowniczy odcinek trasy. Czas dotarcia, a kto by patrzył na zegarek jak dookoła tak pięknie. Słonko wymarzone i na rower i na zwiedzanie. Zainteresowanie tym miejsce dość spore. Zagospodarowanie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie jak widać udało się. Jak pamiętam plany były inne, oczywiście likwidacja całkowita. A miejsce jest naprawdę bardzo atrakcyjne i malownicze.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Jaworzno Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera - niegdyś wapienne wzgórze, następnie miejsce pozyskiwania kruszywa. W wyniku tych działań, kamieniołom odkrył niezwykłe liczne skamieniałości i pofałdowanie dna, świadczące o burzliwej historii tego miejsca z przed ponad 260 milionów lat. Kamieniołom ujawnił ślady różnorodnych zjawisk geologicznych m.in. krasu, oraz szczątki szkieletów małży, szkarłupni, ryb i gadów.

Dlatego postanowiono stworzyć w tym miejscu ośrodek edukacji promujący walory przyrodnicze, dlatego powstał jeden z największych w Europie ogrodów sensorycznych. To tylko pierwszy etap w którym zagospodarowano teren po kamieniołomie, wykonano alejki spacerowe z licznymi ławeczkami, plac zabaw, stworzono wiele punków widokowych, znajduje się świetne miejsce na ognisko, oczko wodne zarybione, ciekawe ogrody z roślinnością. Oczywiście w takim miejscu nie zabrakło również figurek małych Dinusiów.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Prace cały czas trwają nad rozbudową ale nie przeszkadza to w zwiedzaniu i zabawie. Wstęp jest darmowy, a dla odwiedzających którzy przyjechali samochodami stworzono parkingi”.

Spędziliśmy w geosferze fajny, atrakcyjny czas. Tak nas to miejsce urzekło że nawet nie zauważyliśmy kiedy minęło 2,5 godz. Wracamy do domy, jeszcze jedna atrakcja znajdująca się obok kamieniołomu. Kiedyś stara droga, zarośnięta z nieczynnym mostem, a dziś piękne miejsce z kładką i punktem widokowym –super. Powrót, troszkę inny, przynajmniej w początkowej części trasy. Kierujemy się ścieżką rowerową do Jaworzno Szczakowa, następnie drogą asfaltową ul. Stefana Batorego zjeżdżamy do Sosnowca Maczki. Od tego momentu kierujemy się jak na początku naszej wyprawy drogą w kierunku – Balaton- Sc Klimontów. Koniec.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
Komentarze 10
2015-05-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
10 czerwiec 2015 09:18

U nas pogoda jest,ale wciąż chłodno. Upałów na Pomorzu jeszcze w tym roku nie przerabialiśmy stąd też i mój wysłużony składaczek dotąd  nie był na trasie. A Ty Romku,widze w dobrej formie i kondycji ,zacząłeś sezon rowerowy od ciekawej geosfery. Super sprawa.

Roman Świątkowski
09 czerwiec 2015 12:30

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ale fajnie Romku, to się chyba skusimy w tym roku 🙂 [/cytuj]

Witaj Aniu. warto się skusic i to z całą rodzinką, każdy znajdzie coś dla siebie, Ty fotografowanie a jest co , Łukasz miejsce do opalania, a dziwewczynki plac zabaw.

Miejsce jak pamiętasz opisywałem wcześniej jeszcze przed tymi wielkimi zmianami. Wycieczka rowerowa "Rowerem po Zagłębiu (Sosnowiec, Jaworzno)" z 2012 roku. Już wtedy bardzo mi się spodobało, ale teraz bez porównania. Sam porównuję zdjęcia te z 2012 i obecne i nasuwa się myśl- jeśli się naprawdę chce, to wszystko da się zrobić.

pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
09 czerwiec 2015 09:22

Ale fajnie Romku, to się chyba skusimy w tym roku 🙂

Krzysztof Dorota
03 czerwiec 2015 18:37

Fajna traska coraz więcej w okolicach naszych miast powstają takie ciekawe miejsca i to jest dobre.

Ela
03 czerwiec 2015 14:21

Super że powstaje coraz więcej tras rowerowych i ścieżek gdzie można się porusząc na dwóch kółkach. Świetna wycieczka i ciekawe zdjęcia. Extra.

Roman Świątkowski
03 czerwiec 2015 13:07

[cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor='Świątkowski Roman ']Oczywiście wypadów jest o wiele wiecej ale nie będe non stop zalewał was opowieściami z tej samej trasy lub z moich przejażdzek po okolicy aby się nie nudzic w domu. pozdrawiam.   [/cytuj] Ja mam podobnie, jak Ty Romku. Super sprawa, taka wycieczka rowerowa, jeszcze z córką w dodatku. To się chwali, bo ja coś mojej nie mogę wyciągnąć z domu. PS. Kiełbaski z ogniska smakowały? PS2. U mnie mają oficjalnie otworzyć ścieżkę rowerową do Torunia, jakoś za kilka tygodni. Już nie mogę się doczekać... [/cytuj]

Marcinie oczywiscie dzięki za komentarz, a jeśli mogę coś doradzić względem córki to moze zaproponowanie kiełbaski z ogniska gdzieś na trasie. A jesli chodzi o trasy, to prawda powstaje ich coraz więcej. Fakt nieraz są one nie przemyślane ale są.

pozdrawiam

 

Marcin_Henioo
03 czerwiec 2015 08:50

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Oczywiście wypadów jest o wiele wiecej ale nie będe non stop zalewał was opowieściami z tej samej trasy lub z moich przejażdzek po okolicy aby się nie nudzic w domu. pozdrawiam.   [/cytuj]

Ja mam podobnie, jak Ty Romku.

Super sprawa, taka wycieczka rowerowa, jeszcze z córką w dodatku. To się chwali, bo ja coś mojej nie mogę wyciągnąć z domu.

PS. Kiełbaski z ogniska smakowały?

PS2. U mnie mają oficjalnie otworzyć ścieżkę rowerową do Torunia, jakoś za kilka tygodni. Już nie mogę się doczekać...

Roman Świątkowski
03 czerwiec 2015 08:35

Chłopaki wielkie dzięki.

Karolu aż takim zawodowym rowerzystą ta ja nie jestem, ale miło że wyprawy rowerowe, moje wypady na rowerze Ci się podobają. Oczywiście wypadów jest o wiele wiecej ale nie będe non stop zalewał was opowieściami z tej samej trasy lub z moich przejażdzek po okolicy aby się nie nudzic w domu.

pozdrawiam.
 

marian
02 czerwiec 2015 22:12

Super wycieczka rowerowa.Ładna trasa.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 czerwiec 2015 21:29

fajna i ciekawy  "wypad " na bicyklu

 

Pozdrawiam Karol 

Ps 

juz nie moglem sie  doczekac twojej wyprawy na rowerze

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rezerwat Sasanka w Jaworznie

Rezerwat Sasanka w Jaworznie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024