JURA- Jaskinia Wierzchowska, Dolina Kluczwody i Wąwóz Podskalński

Drewniany Kosciół w Modlnicy z 1553 roku, Roman Świątkowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

JURA: Wąwóz Podskalański, Dolina Kluczwody, Jaskinia Wierzchowska Góra.

drewniana dzwonnica w Modlnicy, Roman Świątkowski
drewniana dzwonnica w Modlnicy, Roman Świątkowski

Trasa: szlak czarny Modlnica – Tomaszowice – Wąwóz Podskalański – Rez. Dolina Kluczwody – Wierzchowie – Jaskinia Wierzchowska Góra – Murownia (przystanek).

przed zabytkowym kościołem w Modlnicy, Roman Świątkowski
przed zabytkowym kościołem w Modlnicy, Roman Świątkowski

Podziwiane krajobrazy, obiekty itp na trasie które można zobaczyć:

Modlnica- niewielka wieś położona przy trasie wiodącej z Olkusza do Krakowa w niewielkiej odległości od Krakowa. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII w. Wieś należała do różnych właścicieli jak rodziny Czadorów, a w XVI w wsią rządziła rodzina Salomonów. W Modlnicy znajdują takie zabytki ja drewniany Kościół z 1553 roku oraz Dwór z 1784r.

droga krzyżowa , Roman Świątkowski
droga do Tomaszowic, Roman Świątkowski
Potok Wedonka, Roman Świątkowski

Zabytkowy Dwór w Modlnicy z 1784 roku – jest to dworek szlachecki barokowo-klasyczny z XVIII wieku przebudowany w XIX wieku (1813r). Wokół dworu rozciąga się duży, zabytkowy włoski park, który założono w XVI w., a XVIII przebudowano go w styl barokowy. W parku znajduje się kilka starych dębów liczących około 400-500 lat. Obecnie w dworku znajduje ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Jagielońskiego.

Drewniany Kościół z XVI wieku (1553r.) pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy oraz dzwonnica z XVIII w z dwoma dzwonami z 1492r. i 1542r. - Kościół zbudowano na rzucie krzyża, w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. We wnętrzu kościoła można podziwiać gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami, renesansową polichromię z 1562 r., a także ornamentalno-figuralną polichromię wnętrza kaplicy datowaną na poł. XVII w., ołtarz główny z XVII w, w którym znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

wieś Tomaszowice, Roman Świątkowski
wieś Tomaszowice, Roman Świątkowski

Zabytkowy Dwór w Tomaszowicach – jest to zespół dworsko-parkowy powstały w XIX wieku. Obecnie w dworze znajduje się Krakowskie Centrum Konferencyjne i Hotel.

Wąwóz Podskalański – zwany również Doliną Wedonki i jest najmniejsza z podkrakowskich dolinek o długości ok. 1km. Przez wąwóz przebiega szlak czarny, który biegnie częściowo wzdłuż potoku Wedonka (lewobrzeżny dopływ Rudawy). Wąwóz całkowicie jest zalesiony. W wąwozie znajduje się 15 m Wielka Skała (Borsucza Skała) oraz Jaskinia Borsucza o długości 37 m. U wylotu doliny znajduje się Łysa Góra (punkt widokowy).

Dwór w Tomaszowicach, Roman Świątkowski
Dwór w Tomaszowicach, Roman Świątkowski

Dolina Kluczwody – zwana również Doliną Wierzchówki o długości ok. 6 km. Doliną biegnie pieszy szlak czarny oraz rowerowy czerwony, które biegną wzdłuż potoku Kluczwoda. W Dolinie znajduje się Krajobrazowy Rezerwat Kluczwody, ruiny warowni z XIV wieku znajdujące się na Zamkowej Skale, rekonstrukcja słupa granicznego Austrii i Rosji z czasów zaborów, wiele wapiennych ostańców i skał o ciekawych nazwach oraz największa atrakcja Jaskinia Wierzchowska Górna, którą można zwiedzać.

Jaskinia Wierzchowska Górna – znajduje się w Wierzchowie gmina Wielka Wieś w Dolinie Kluczwody niedaleko Krakowa na przepięknym terenie jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Jest najdłuższą przystosowaną do zwiedzania jaskinią w Polsce. Jaskinia ma 975 metrów, a długość trasy do zwiedzania to 700 metrów, czas zwiedzania 50 minut.

Jaskinia Borsucza, Roman Świątkowski
wąwóż Podskalański, Roman Świątkowski
w Wąwozie Podskalańskim, Roman Świątkowski

Opis wędrówki:

Wędrówkę rozpoczynamy we wsi Modlnica, wysiadamy na przystanku autobusowym na drodze krajowej 94 (Dąbrowa Gór.-Olkusz-Kraków). Podążając ulicą Świętego Wojciech docieramy pod zabytkowy drewniany Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej, naprzeciw kościoła znajduje się druga atrakcja zabytkowy Dwór, ale niestety nie udaję się nam sforsować wysoki mur, pozostaje nam zobaczenie go przez bramę i na fotkach. W tym miejscu rozpoczyna się szlak czarny, za którym będziemy dzisiaj podążać, aż do końca naszej wędrówki po Jurze. Szlak biegnie ul. Kościelną w kierunku Tomaszowic. Podążamy asfaltową ulicą tak jak nas kierują znaki szlaku. Mijamy potok Wedonka. Po krótkim marszu docieramy do krzyżówki gdzie szlak skręca w prawo ale my skręcamy w lewo do Tomaszowic aby zobaczyć drugi Dwór. Pierwszego nie udało się zobaczyć w całości ale ten w Tomaszowicach jak najbardziej. Wracamy do krzyżówki gdzie opuściliśmy szlak. Szlak prowadzi przez osadę Podkolany, drogą asfaltową aż do samego Wąwozu Podskalańskiego. Początek wąwozu to 37 metrowa Jaskinia Borsucza, następnie mijamy 15 metrową wapienną skałę Wielka Skała. Szlak wiedzie nas przez wysoki las wzdłuż potoku Wedonka. Odbijamy w prawo, małe podejście do skraju lasu, to Łysa Góra i punkt widokowy. Szlak prowadzi nas przez odkryte tereny z ładnymi widoki. Docieramy do osady Pietraszówka. Szlak czarny dociera do potoku Kluczwoda, od tego momentu szlak będzie biegł wzdłuż właśnie tego potoku, który płynie przez Dolinę Kluczwody. Na trasie, a w zasadzie w Dolinie Kluczwody znajduje się wiele atrakcji od wapiennych ostańców np.: Leśna Baszta, Rogata. Znajdują się również ruiny zamku z XIV w, które znajdują się na Zamkowej Skale albo to co po nich zostało. W dolinie znajduje się również rekonstrukcja słupa granicznego z okresu zaborów gdzie potok był naturalna granica miedzy Austrią i Rosją. Mijamy miejsce odpoczynku fajnie zorganizowane. Trasa, szlak czarny od tego miejsca biegnie drogą asfaltową. Kierujemy się do Wierzchowie, mijamy skwerek z ławeczkami i parkingiem. Docieramy do końca naszej wędrówki oraz do ostatniej atrakcji Jaskini Wierzchowskiej. Oczywiście zwiedzamy (bilet 15zł). Jaskinia raz że jest zbawieniem – upał, to naprawdę jest bardzo ładna , ciekawa i warta zobaczenia. Po godzinnym zwiedzaniu, czas wracać do domu, przystanek autobusowy w Murowni i kierunek Sosnowiec.

Potok Wedonka płynący Wąwozie, Roman Świątkowski
Potok Wedonka płynący Wąwozie, Roman Świątkowski
gdzieś na trasie, Roman Świątkowski
Łysa Góra i rozległy pejzaż, Roman Świątkowski
widoki po drodze, Roman Świątkowski
piękny krajobraz na Rów Krzeszowicki, Roman Świątkowski
Dolina Kluczwody, Roman Świątkowski
Potok kluczwody, Roman Świątkowski
Dolina Kluczwody, Roman Świątkowski
Dolina kluczwody, Roman Świątkowski
Dolina kluczwody, Roman Świątkowski
skała wapienna w dolinie Kluczwody, Roman Świątkowski
scieżka w Dolinie Kluczwody i Potok Kluczwoda, Roman Świątkowski
Potok Kluczwoda w Dolinbie Kluczwody, Roman Świątkowski
Zamkowa Skała i ruiny XIV w zamku, Roman Świątkowski
rekonstrukcja słupa granicznego Austrii-Rosji, Roman Świątkowski
punkt odpoczynkowy w Dol. kluczwoda, Roman Świątkowski
Dolina Kluczwoda, Roman Świątkowski
Jaskinia Wierzchowska Górna, Roman Świątkowski
Jaskinia Wierzchowska, Roman Świątkowski
J.Wierzchowska, Roman Świątkowski
j.wierzchowska, Roman Świątkowski
j.wierzchowska, Roman Świątkowski
jaskinia wierzchowska górna, Roman Świątkowski
Komentarze 12
2015-07-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Krzysztof Dorota
15 lipiec 2015 21:41

Jura super byliśmy ale znowu nas ciągnie 🙂 

mokunka
14 lipiec 2015 15:27

    Piękna i jak zawsze interesujaca Jura. Choć znam ją dobrze, niektóre pokazywane przez Ciebie Romku miejsca , to takie do których nazrazie nie dotarłam.

Będa wskazówką dla mnie na kolejne jurajskie wyprawy 🙂

Maciej A
10 lipiec 2015 14:08

Pięknie, jeszcze nie byłem, ale chętnie się wybiorę,

fakt: Jura to Jura, jest gdzie pojechać...

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2015-07-10 14:09

Danusia
09 lipiec 2015 09:55

Znakomita relacja Romku aktywnie spędzonego weekendu.  Z przyjemnością poczytałam o terenach,które są mi zupełnie nieznane. Pokazujesz taką mniej powszechnie  znaną Jurę,super.

Lucy i Tom
09 lipiec 2015 09:05

Wspaniała wycieczka. Ciekawe miejsca. Niektóre również zwiedzałam 🙂

Roman Świątkowski
08 lipiec 2015 11:53

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Modlnicę znamy, ale dolinki jeszcze wszystkie nie okiełznane 😉 [/cytuj]

Również jeszcze wszystkich nie zwiedziłem, w Dolinie Kluczwody byłem pierwszy raz i polecam. Wąwóz Podskalański może mniej atrakcyjny, ale zajrzeć zawsze można. 

Anna Piernikarczyk
08 lipiec 2015 09:04

Modlnicę znamy, ale dolinki jeszcze wszystkie nie okiełznane 😉

Roman Świątkowski
08 lipiec 2015 08:50

Aż tak do końca Aniu nie jest nie znane. Próbowałem według Twoich wskazówek dostać się pod sam Dwór w Modlnicy ale chyba na wczesną godz. 8 nie udało mi się.

Nie raz zachwalalimy Jurę więc tego nie będę robił ale Jura to Jura mamy w okolicy gdzie pojechać.

ladna wyprawa ,obszerny i ciekawy (kolorowy) opis.

Pozdrawiam Karol

Ps

ja tez bylem na granicy Rosji i Niemiec-Prus w ok Konina

Anna Piernikarczyk
08 lipiec 2015 07:30

Pieknie Romanie, a to jeszcze miejsca, których prawie wcale nie znamy 🙂

marian
07 lipiec 2015 21:09

Świetnie spędzony dzień.Jura jest piękna a dzięki Tobie poznaję ją bliżej.Super relacja.

Ela
07 lipiec 2015 20:27

Super relacja i jak ładnie i kolorowo opisana. Super. Zdjęcia super i bardzo ciekawe miejsca.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024