Jura: Pilica (Zamek Smoleń, Dolina Wodącej)

Pilica - rynek, Roman Świątkowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawno nie odwiedzana przez nas Jura Krakowsko-Częstochowska, tak tylko który rejon tej Jury – bliżej Krakowa czy Częstochowy. Postanowiliśmy wybrać się do niewielkiej miejscowości Pilica, leżącej w pięknej okolicy, nad rzeką o tej samej nazwie, wśród wielu zabytków z ciekawą historią, że pozazdrościć może niejedno większe miasto. Po dotarciu na dość duży rynek (centrum miasteczka), który oczywiście zwiedzamy go. Po zwiedzaniu ruszamy w główny cel naszej wycieczki, przejście szlakiem „Orlich Gniazd” – szlak czerwony na trasie Pilica – SmoleńDolina Wodącej – Smoleń – Pilica. Z rynku kierujemy się w kierunku Kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Ładny, stary, zabytkowy, ufortyfikowany na niewysokim wzgórzu kościół. Przy wejściu herb biskupi, a wewnątrz piękny złoty ołtarz, stare przecudne i śliczne organy, barokowa ambona, chrzcielnica, cenne malowidła oraz nagrobki rodziny Padniewskich.

Ruszamy w dalszą wędrówkę i podążamy chyba do największej atrakcji Pilicy i najciekawszego zabytku tego miasta, a jest to zespół pałacowo-parkowy w którym znajduje się pałac z 1610 roku (przebudowany 1876r.), niestety mocno zaniedbany jak i również park w którym stoi pałac. Ogólnie wart zobaczenia, a ciekawostką jest że niedawno jeszcze był własnością najbogatszej kobiety, polskiego pochodzenia Barbary Piaseckiej – Johnson, żony właściciela firmy Johson&Johson. Podążamy za oznakowaniami szlaku czerwonego, które prowadzą nas obok stawu (Zalew Pilica), mleczarni Mlekovita. Kierujemy się przez niewielki las do widocznej z daleka charakterystycznej odrestaurowanej wieży zamku w Smoleniu. Opuszczona XIV wieczna warownia, która ucierpiała znacznie jak wiele innych podobnych warowni w czasie potopu szwedzkiego. W XIX w, częściowo zamek odbudowany. Dziś trwają prace nad całkowitą rekonstrukcją zamku, a udostępniona turystą wieża umożliwia podziwiać piękną dookoła okalającą panoramę. Dalej nasza wędrówka biegnie przez Dolinę Wodącej prowadzącej pomiędzy dwoma pasmami skał zwanymi Zegarowe Skały. Docieramy do Skały Biśnik – to jeden z najlepszych przykładów nagromadzenia w jednym miejscu śladów osadnictwa ludzkiego od stukilkudziesięciu lat. Tutaj znajdują się dwie jaskinie – Jaskinia Na Baśniku i Jaskinia Psia. Bardzo ciekawe miejsce wart zobaczenia. Powrót, tą samą trasą do Pilicy. Wycieczka, bardzo fajna z wieloma atrakcjami ( zabytkami) z piękną panoramą Jury.

Zalew Pilica, Roman Świątkowski
Zalew Pilica, Roman Świątkowski
Park w zespole pałacowo-parkowym w Pilicy, Roman Świątkowski
wozownia , Roman Świątkowski
pałac w pilicy, Roman Świątkowski
pozostałości fortyfikacji wokól pałacu, Roman Świątkowski
mur obronny wokól pałacu w Pilicy, Roman Świątkowski
ruiny pałacu w Pilicy, Roman Świątkowski
wejście - pałac w Pilicy, Roman Świątkowski
sfinks przy wejściu do pałacu, Roman Świątkowski
pałac w pilicy, Roman Świątkowski
Pałac w Pilicy, Roman Świątkowski
pilica, Roman Świątkowski
Pilica, Roman Świątkowski
widoczny zamekw Smoleniu, Roman Świątkowski
VIV w ruiny warowni w Smoleniu, Roman Świątkowski
zamek Smoleń, Roman Świątkowski
zamek smoleń, Roman Świątkowski
Zamek smoleń, Roman Świątkowski
zamek w smoleniu, Roman Świątkowski
Zamek w Smoleniu, Roman Świątkowski
widok na ruiny zamek Smoleń, Roman Świątkowski
wieża na zamku Smoleń, Roman Świątkowski
zamek Smoleń, Roman Świątkowski
widok z wieży, Roman Świątkowski
panorama z wieży na zamku Smoleń, Roman Świątkowski
miniatura zamku w Ogrodzieńcu, Roman Świątkowski
Dolina Wodacej, Roman Świątkowski
zegarowe skały - skała Biśnik, Roman Świątkowski
wejscie do jaskini, Roman Świątkowski
Jaskinia, Roman Świątkowski
jaskinia, Roman Świątkowski
wejście na skałe Biśnik, Roman Świątkowski
widok ze skały, Roman Świątkowski
dolina wodącej, Roman Świątkowski
w Dolinie wodącej, Roman Świątkowski
jaskinia Biśnik, Roman Świątkowski
jaskinia, Roman Świątkowski
miejsce odpoczynku, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
charakterystyczna wieża zamku Smoleń, Roman Świątkowski
wzgórze i zamek smoleń, Roman Świątkowski
szlak czerony i widok na Pilice, Roman Świątkowski
rynek w Pilicy, Roman Świątkowski
Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
Komentarze 9
2015-08-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
19 wrzesień 2015 08:38

[cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor=' Roman '][cytuj autor=' Danusia']Trasy Jurajskie pojawiają się dość często na PSz,ale dla mnie są takie odległę i bardzo mało znane. Ciekawostka z tym pałacem Barbary od Johnsson & Johnsson...nie wyremontowała go??? [/cytuj] Z tego co wiem, to ta jedna z najbogatszych kobiet świata (z majątkiem 350milionów w spadku po mężu) takie prace/przygotowania rozpoczeła  ale wiesz nasi urzędnicy, przepisy itp. Niestety 1 kwietnia 2013 zmarła i została pochowana w Wrocławiu. [/cytuj] Dokładnie tak chyba było, Piasecka-Johnson zaczęła remont, ale po jej śmierci nie dokończono tego, i pałac niszczeje. Widziałem to na własne oczy, jak byliśmy na Jurze w 2013 roku. Szkoda tak pięknego zabytku... Pilica - piękne miasteczko. A w Smoleniu nie byliśmy niestety :-( [/cytuj]

Więc czas nadrobić, Smoleń czeka tym bardziej że po remoncie (trwa nadal) zamek wygląda super.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
18 wrzesień 2015 12:32

[cytuj autor=' Roman '][cytuj autor=' Danusia']Trasy Jurajskie pojawiają się dość często na PSz,ale dla mnie są takie odległę i bardzo mało znane. Ciekawostka z tym pałacem Barbary od Johnsson & Johnsson...nie wyremontowała go??? [/cytuj] Z tego co wiem, to ta jedna z najbogatszych kobiet świata (z majątkiem 350milionów w spadku po mężu) takie prace/przygotowania rozpoczeła  ale wiesz nasi urzędnicy, przepisy itp. Niestety 1 kwietnia 2013 zmarła i została pochowana w Wrocławiu. [/cytuj]

Dokładnie tak chyba było, Piasecka-Johnson zaczęła remont, ale po jej śmierci nie dokończono tego, i pałac niszczeje. Widziałem to na własne oczy, jak byliśmy na Jurze w 2013 roku. Szkoda tak pięknego zabytku...

Pilica - piękne miasteczko. A w Smoleniu nie byliśmy niestety :-(

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
05 wrzesień 2015 07:30

[cytuj autor=' Danusia']Trasy Jurajskie pojawiają się dość często na PSz,ale dla mnie są takie odległę i bardzo mało znane. Ciekawostka z tym pałacem Barbary od Johnsson & Johnsson...nie wyremontowała go??? [/cytuj]

Z tego co wiem, to ta jedna z najbogatszych kobiet świata (z majątkiem 350milionów w spadku po mężu) takie prace/przygotowania rozpoczeła  ale wiesz nasi urzędnicy, przepisy itp. Niestety 1 kwietnia 2013 zmarła i została pochowana w Wrocławiu.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
04 wrzesień 2015 18:45

Trasy Jurajskie pojawiają się dość często na PSz,ale dla mnie są takie odległę i bardzo mało znane. Ciekawostka z tym pałacem Barbary od Johnsson & Johnsson...nie wyremontowała go???

Avatar użytkownika Ela
Ela
30 sierpień 2015 19:14

Piękna jura, dla mnie ciągle i nadal do odkrycia. Ale może się uda.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
29 sierpień 2015 23:12

pieknie powędrowałeś  po "dzikich " Bieszczadach 

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika Magdalena
Magdalena
29 sierpień 2015 22:06

dobrze znana mi trasa i bardzo przeze mnie lubiana. będąc tam warto zajrzeć w Zegarowe Skały i wejść w rejon grodzisk choć słąbe oznaczenia tam są.

Avatar użytkownika marian
marian
29 sierpień 2015 20:36

Atrakcyjna wycieczka.Wiele miejsc jeszcze nie widziałem

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
29 sierpień 2015 20:16

Pięknie Romku , odwiedziłeś znane mi i ulubione miejsca na Jurze. Moja niedawna wycieczka z Pilicy czeka na swoją kolej. Smoleń - jak zawsze fascynujący.

pozdrawiam 🙂

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024