Góra zamkowa z wieżą Klimek w Grudziądzu

Wisła, Marcin_Henioo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Do Grudziądza jeździmy przynajmniej raz w roku. Do rodziny. Jednak nigdy nie byliśmy tam turystycznie. Tym razem, przy okazji kolejnego rodzinnego zjazdu, namówiliśmy większą część gości, by wybrać się na Klimka, przy okazji, zgodnie z zasadą „przyjemne z pożytecznym”, spalić trochę kalorii i dać odpocząć biednemu żołądkowi. Tym bardziej, że rodzina mieszka bardzo blisko, i na piechotę spokojnym krokiem, doszliśmy w 15 minut.

Wieża Klimek po rekonstrukcji została oddana do użytku w grudniu 2014 roku, jako punkt widokowy. I faktycznie, widok jest doskonały, na cały Grudziądz, bliską Wisłę, ale i dalsze okolice. My widoki mieliśmy piękne, tym bardziej, że pogoda była idealna. Warto tam wejść, tym bardziej, że wstęp jest zupełnie free („Bezpłatnie we wszystkie weekendy i dni wolne od pracy, w pozostałe dni wejście na wieżę po uprzednim zgłoszeniu u operatora – Muzeum im. dra W.Łęgi”, cytując broszurkę, którą otrzymaliśmy od sympatycznego pana). Na samą górę prowadzi nieco ponad 200 schodów, ale są one tak skonstruowane, że zupełnie się tego nie czuje, zaś wchodząc można pooglądać przy okazji różne ciekawe rysunki, czy obrazy (kopie oczywiście), które ułatwiają wyobrazić sobie, jak zamek niegdyś wyglądał. Przy samym wejściu na „parterze” możemy pooglądać fragmenty odkopanych fundamentów wieży, które są przykryte przezroczystą pleksą (?).

W drodze na Klimka, Marcin_Henioo
W drodze na Klimka, Marcin_Henioo

Przy okazji wizyty w Klimku, można popodziwiać elementy zamku, które stanowią obecnie trwałą ruinę, w tym zachowane mury skrzydła południowego, piwnice, przejazd bramny, czy też stojąca w centralnym punkcie studnia zamkowa, która niegdyś miała głębokość 50 metrów (obecnie tylko 20).

Na koniec tylko dodam, że jak możemy się domyślić, wieża ta pełniła kilka funkcji: obserwacyjną, sygnalizacyjną, więzienną oraz ostatecznej obrony. Pierwotne wejście do niej znajdowało się na wysokości ok. 13 m – z poziomu krużganków.

Klimek i studnia zamkowa, Marcin_Henioo
Klimek i studnia zamkowa, Marcin_Henioo
Plan zamku, Marcin_Henioo
Trwała ruina, Marcin_Henioo
Klimek, Marcin_Henioo
W drodze a górę, Marcin_Henioo
Widok z wieży na północ, Marcin_Henioo
Widok z wieży na południe, Marcin_Henioo
Widok z wieży na wschód, Marcin_Henioo
Widok z wieży na farę, Marcin_Henioo
Widok z wieży, Marcin_Henioo
Widok z wieży, Marcin_Henioo
Widok z wieży na Wisłę, Marcin_Henioo
Tak wyglądał zamek, Marcin_Henioo
Wieża Klimek w pełnej krasie, Marcin_Henioo
Trwała ruina, Marcin_Henioo
Widok z wieży, Marcin_Henioo
Wieża Klimek z dróżki pieszo-rowerowej, Marcin_Henioo
Komentarze 6
2015-08-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
14 wrzesień 2015 18:11

Grudziądz znam z woja, było to dawno. Pamiętam że bardzo ładne miasteczko 

Maciej A
12 wrzesień 2015 21:10

Fajna wieża i widoczki z niej zacne

pozdrawiam

Ela
12 wrzesień 2015 20:02

Super. I dzięki Psz spojrzenie na dobrze znane miejsca jest inne. I zachęca do ziedzenia, zobaczenia, podziwiania. Pięknie.

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2015 19:47

Świetnie ! Dobrze że tym razem wyjazd rodzinny pełniej wykorzystaliście 🙂 Już tą wieżę ktoś tutaj pokazywał na zdjęciu, jak my byliśmy w Grudziądzu to jeszcze jej nie było niestety

Marcin_Henioo
12 wrzesień 2015 15:41

[cytuj autor=' Danusia']Ciekawa konstrukcja ten Klimek:-) Nie wiedziałam,że jest takowa w Grudziądzu,a byłam tam kilka razy. Może czas odświeżyć wspomnienia? [/cytuj]

Jak pisałem, atrakcja oddana do użytku w grudniu 2014, więc mogłaś o tym nie wiedzieć, a otwarcie nie było jakoś powszechnie reklamowane, choć ja słyszałem wzmiankę w "Teelexpresie".

Danusia
12 wrzesień 2015 15:31

Ciekawa konstrukcja ten Klimek:-) Nie wiedziałam,że jest takowa w Grudziądzu,a byłam tam kilka razy. Może czas odświeżyć wspomnienia?

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024