Dwa dworki, na trasie Chełmża-Toruń, czyli Sławkowo i Tylice.

Dworek - Tylice, Marcin_Henioo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tego dnia postanowiłem dojechać rowerem do Torunia, znaną już na PSz trasą rowerową, jednak, jak się okazało, nie dane mi było zrealizować moje zamiary, z uwagi na silny wiatr. Jeszcze w tamtą stronę jechało się dobrze, ale z powrotem, pod wiatr, masakra. Więc musiałem zrewidować plany, i dojechałem tylko do Łysomic.

Po drodze mijałem fajne, widokowe okolice, jak w Pluskowęsach (widok na nasze jezioro jest przepiękny z górki!). Zatrzymałem się też na chwilę w dwóch miejscowościach, które chciałbym pokrótce opisać.

Dworek - Tylice, Marcin_Henioo
Dworek - Tylice, Marcin_Henioo

Najpierw Sławkowo, czyli wieś położona między Chełmżą a Toruniem. W XIII wieku włości te były folwarkiem mieszczan toruńskich. Następnie był to majątek rycerski wójta krzyżackiego w Lipienku, o którym to niedawno pisałem (o ruinach zamku krzyżackiego w Lipienku). Sławkowo przez kilkadziesiąt lat w XV w. należało do rodu Watzenrode – kto wie, że z tego rodu pochodził Mikołaj Kopernik? Opiekun i wuj naszego Kopernika, to Łukasz Watzenrode.

Dworek - Tylice, Marcin_Henioo
Dworek - Tylice, Marcin_Henioo

Od 1490 r. Sławkowo należało do burmistrza toruńskiego, Henryka Krugera. Od końca XVII w. majątek przechodził z rak do rąk, po czym w latach 1838-1945 należał do niemieckich rodzin von Windisch i von Kries.

To ci ostatni wznieśli piękny dworek w początku XX wieku, dla Baschy von Kries – na szczycie nad wejściem znajduje się herb rodowy von Kries. Wokół dworu znajduje się park krajobrazowy z 1 poł. XIX w., w którym znajduje się kilkanaście gatunków drzew.

Dworek - Tylice, Marcin_Henioo
Dworek - Tylice, Marcin_Henioo
Dworek - Tylice, Marcin_Henioo

Jak można się domyślać, w latach 1945-1989 dworek (własność PGR) ulegał powolnemu niszczeniu, zaś w budynku pałacu mieściły się: biura, przedszkole, zakładowa stołówka i mieszkania. Dopiero w 2004 roku rozpoczęto remont, który trwał kilka lat.

Obecnie jest to własność prywatna po kapitalnym remoncie, która prezentuje się pięknie i okazale, niestety tylko zza płotu.

Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo
Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo

Druga miejscowość, to Tylice- wieś rolnicza w gminie Łysomice.

Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo
Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo

Na terenie dzisiejszych Tylic archeolodzy znaleźli ślady osadnicze z okresu późnego średniowiecza. Na trzech stanowiskach znaleziono fragmenty ceramiki. Tylice jako dobra rycerskie należały do komturstwa toruńskiego.

Nie wdając się w szczegóły, majątek w Tylicach na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk, takie były to czasy, i takie tereny. Dwór w Tylicach został wzniesiony w latach 70-80-tych XIX w.

Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo
Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo

W czasie okupacji hitlerowskiej właściciel Tylic (niejaki Zdzisław Buczkowski) zginął w Oświęcimiu.

Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. W latach 80. XX wieku dwór w Tylicach pełnił funkcje mieszkalne. W wyniku przeprowadzonych w tamtych latach prac remontowych (!?) rozebrano piękne piece kaflowe, podzielono przedsionek ścianką działową, zamalowano malowidła herbowe zdobiące sufit reprezentacyjnego holu, wymieniono pokrycie dachu na eternit falisty, przebudowano północne schody ogrodowe, zniszczone zostały detale architektoniczne. Po prostu – barbarzyństwo.

Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo
Dworek - Sławkowo, Marcin_Henioo

Obecnie dwór, zabudowania folwarczne oraz okoliczna ziemia należą do prywatnego właściciela, który- należy mieć nadzieję- doprowadzi ten piękny budynek do porządku.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
Komentarze 4
2015-08-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
25 wrzesień 2015 19:22

Kolejny świetny przykład na to,że ciekawe miejsca można znaleźć w pobliżu swojego zamieszkania. I przy okazji aktywnie spędzić czas. Nic to,że wiatr w oczy....

Avatar użytkownika marian
marian
23 wrzesień 2015 20:23

Super wycieczka rowerowa.Szkoda że wiatr trochę Ci plany pokrzyżował ale tak ciekawe miejsca widziałeś.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
23 wrzesień 2015 10:40

Fajna przejażdzka, fajne dworki z ciekawą historią. A widoki, krajobrazy po trasie to mogę tylko się domyślać jakie piękne były.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
22 wrzesień 2015 12:55

Jeden dworek śliczny, drugi... oby został wyrwany menelom hehe Oba z ciekawą historią 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Nowa Chełmża

Pluskowęsy

Zalesie

Mirakowo

Sławkowo

Tylice

Zakrzewko

Łysomice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024