W drodze na Roztocze:Horyniec Zdrój i Radruż.

, violus

Horyniec-Zdrój położony jest w północno-wschodniej części woj.podkarpackiego tuż przy granicy z Ukrainą.Leczy się tutaj różne schorzenia a w leczeniu niektórych wykorzystywana jest borowina gdzie jej największe złoża znajdują się w okolicach Horyńca-Zdroju. Bywał tutaj król Jan III Sobieski wraz z królową Marysieńką. W Horyńcu zobaczymy również zabytkowe obiekty np: kościół -cerkiew,teatr dworski w którym obecnie mieści się ośrodek kultury i IT. Na ul.Kolejowej stoi Dom Zdrojowy i niektóre budynki sanatoryjne. Będąc tutaj koniecznie trzeba pojechać 3 km. dalej do małej wsi Radruż , stoi tu przepiękna cerkiew. Zespół Cerkiewny w Radrużu należy do najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce.Do Zespołu Cerkiewnego należą: cerkiew p.w.św.Paraskewy z XVI w. Dzwonnica z XVI w.,kamienny mur otaczający cerkiew ,kostnica oraz przycerkiewny cmentarz z najstarszą płytą nagrobną z ok. 1682 r. - Cerkiew posiada cenny wystrój ,zobaczymy tutaj cudny ikonostas,polichromie ścienne ,ołtarze boczne i jedyny zachowany Boży Grób z 1839 r. 27 czerwca 2013 r. Zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach transgranicznego wpisu :"Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat" Zespół otwarty jest wtorek-piątek od 9 do 15. a w sobotę i niedzielę od 10.30 do 17.30 ,bilety kupimy w cenie 8 zł.

Dzwonnica, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
Boży Grób, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
Mur otaczający cerkiew, violus
, violus
, violus
Horyniec-Zdrój, violus
Kościół, violus
, violus
Teatr Dworski, violus
, violus
, violus
, violus
, violus
Avatar użytkownika violus
violus
Komentarze 3
2015-11-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
08 grudzień 2015 20:36

Cerkiew w Radrużu to prawdziwa perła i widzę, że zmienia się na korzyść. W 2012 r nie było tam ikonostasu, a wewnątrz znajdowała się galeria obrazów i ikon. Miejsce to szczególne i całkiem zasłużenie zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piękna wycieczka, ciekawy opis i interesujące zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
30 listopad 2015 20:24

Piękne miejsce. Super.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
29 listopad 2015 21:15

O Horyńcu słyszałam wiele (byłam na rehabilitacji , z panią , ktora właśnie tam leczyła problemy z kręgosłupem). Opowiadała, że to miejsce piękne, ciche , spokojne...Fajnie, ze je nam opisałaś i obfociłaś.

pozdrawiam 🙂

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024