Jasna Góra prawie wiosennie

W Wielki Czwartek rano wybraliśmy się na Jasną Górę w Częstochowie, była piękna pogoda i niewiele ludzi, także spacerek na Jasną Górę i po Wałach udał się wyjątkowo. Przed Cudownym Obrazem było bardzo kameralnie i spokojnie, tworzył się akurat Grób Boży, a my mogliśmy w ciszy się pomodlić. Jasna Góra to miejsce wyjątkowe, pod wieloma względami - duchowo, historycznie, krajobrazowo. Poza Sanktuarium, którego początki sięgają średniowiecza, cenna jest tutaj sama twierdza, która w XVII wieku nosiła nazwę Fortalitium Marianum. To właśnie ta twierdza, przy wielkiej pomocy Matki Bożej, uratowała w słynnej obronie Sanktuarium przed wkroczeniem tu obcej stopy innowierców - Szwedów, podczas potopu. Obroną tą kierował Ojciec Augustyn - Klemens Kordecki, przełożony klasztoru. Na kompleks klasztorny prowadzą dziś 4 bramy: Brama Lubomirskich, Brama MB Królowej Polski, Brama MB Bolesnej i Brama wałowa (Jagiellońska).
Miejscem najbardziej cennym, a zarazem intymnym, jest tutaj Kaplica z Cudownym Obrazem MB zwaną Czarną Madonną. Ponoć namalował go Św. Łukasz, a w Częstochowie znalazł się za czasów Władysława Opolczyka. Dzisiaj darzony jest ogromnym kultem, słynnym na całym świecie.

Elementem natomiast najbardziej znaczącym i widocznym na Jasnej Górze jest Wieża klasztoru, wysoka na ponad 100 m. Jest ona dostępna dla turystów, a z tarasu widokowego rozciąga się cudna i rozległa panorama na miasto i Jurę.
Warto przejść też Wałami, by odwiedzić ołtarz polowy i bastiony twierdzy. Na jednym z nich - Bastionie Św. Trójcy wita pielgrzymów pomnik Papieża Polaka Jana Pawła II, zaś na sąsiednim Bastionie Św. Rocha dostępna jest wystawa militariów z okresu potopu szwedzkiego. Zobaczyć tu można piękne armaty. Wiedzie tędy również Droga Krzyżowa.
