Ogrody Hortulus w Dobrzycy

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Do ogrodów Hortulus w Dobrzycy trafiłam po raz pierwszy wiosną 2016 roku. Piękno tego miejsca sprawiło, że od razu zapragnęłam ujrzeć je ponownie, tym razem w letniej odsłonie, którą to wycieczkę mam w tegorocznych planach.

W skład całego zielonego kompleksu wchodzą dwa zespoły ogrodowe oddalone od siebie o kilka kilometrów, a mianowicie Ogrody Tematyczne Hortulus założone w 1992 roku i obejmujące powierzchnię ponad 4 hektarów oraz Ogrody Hortulus Spectabilis udostępnione do zwiedzania w 2014 roku, ktore decelowo mają zajmować obszar 30 hektarów, a obecnie zagospodarowane jest ok. 7,5 hektara.

, Anja
, Anja

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ogrodów: "Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych (...). Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, np.: ogród japoński, francuski lub śródziemnomorski. W stylu angielskim zaprojektowano grupę ogrodów zmysłów – każdy z nich pobudza różne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim". Warto wspomnieć, iż tuż przy Ogrodach Tematycznych zlokalizowane jest centrum ogrodnicze oraz market, w którym można zakupić artykuły ogrodnicze oraz elementy wyposażenia domu i ogrodu.

Główną atrakcją drugiego z Ogrodów, tj. Hortulus Spectabilis jest największy na świecie labirynt grabowy, w sercu którego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa zbudowana w kształcie podwójnej helisy DNA. Ponadto znajdują się tam Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni między innymi z Kamiennym Kręgiem i Kalendarzem Celtyckim, olbrzymie angielskie rabaty bylinowe oraz rosarium z parterem bukszpanowym i ogrodem dzikich topiarów, a także ogród Małego Ogrodnika.

, Anja
, Anja

Przy okazji pobytu w Dobrzycy warto odwiedzić pobliski Kołobrzeg. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na ilość i atrakcyjność miejsc do relaksu i zabawy, wizyta w Ogrodach może się przeciągnąć do godzin późnopopołudniowych.

Zdjęcia z pewnością nie oddają całego uroku Ogrodów, to miejsce trzeba zobaczyć!

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 10
2016-05-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika tomtur
tomtur
15 sierpień 2018 09:50

Słyszałem wiele dobrego o tych Ogrodach. Twoja relacja pokazuje, że to piękne miejsce i koniecznie muszę się tam udać. Dzięki za zachętę

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
08 marzec 2017 21:05

Cudne kwiaty zwłaszcza o tej porze roku.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
08 marzec 2017 15:08

Pięknie i kolorowo,

też mi się podobają

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
07 marzec 2017 20:26

Podobnie jak Ty, Danusia czy Marian zwiedzałam Ogrody w Dobrzycy. Dotarłam tam będąc przed kilku laty w Ustroniu Morskim. Cudne , kolorowe , pięknie zaaranżowane sprawiają, iż nie chce się ich opuszczać.....

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
06 marzec 2017 11:08

Spojrzałam na Ogród Twoimi oczami Danusiu🙂 Bardzo ładne fotki.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
06 marzec 2017 10:41

Ogrody Hortulusa to naprawdę piękne miejsce,zwłaszcza w porze kwitnienia tulipanów. Wygląda na to, że byłam tam parę tygodni po Tobie. (22.08.2016). Opisałam tą wyprawę w swojej relacji na PSz. Podobnie jak Ty zamierzam odwiedzić Ogrody Hortulusa w porze kwitnienia róż. To z pewnością będzie niesamowite doznanie:-) Pozdrawiam.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,8914,ogrody-w-dobrzycy.html

Avatar użytkownika Anja
Anja
05 marzec 2017 19:22

W Wojsławicach nie byłam, więc nie mam porównania. Za to miałam okazję zobaczyć jeszcze Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, ale to nie była miłość od pierwszego wejrzenia🙂 Trochę również ze względu na fakt, że byłam tam na jesieni, a tej pory roku nie lubię za bardzo🙂 Ogrody w Dobrzycy są bardzo zadbane, widać ogrom pracy włożony w to przedsięwzięcie.

Avatar użytkownika marian
marian
05 marzec 2017 19:06

Moim zdaniem to najpiękniejsze alboretum w Polsce jakie widziałem.Na drugim miejscu bym stawiał na Wojsławice.Uwielbiam takie ogrody.

Avatar użytkownika Anja
Anja
05 marzec 2017 09:43

Ja również. Dobre miejsce na sesję ślubną🙂 Wiosenny festiwal tysięcy tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych kwiatów we wszystkich możliwych kolorach robi wrażenie. Choć już nie mogę doczekać się odwiedzenia rosarium w lecie🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
05 marzec 2017 09:36

Śliczne lubię takie miejsca🙂

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024