Od Panamy do Meksyku - 2012r. cz. I.

24.01.2012r. Amsterdam, Tadeusz Walkowicz

24.01.2012r.

Wylot do Panamy z przesiadką w Amsterdamie. Panama - państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Terytorium Panamy stanowi wąski pas lądu, łączący Amerykę Południową z Ameryką Północną. Panama jest republiką, konstytucja została uchwalona w 1972 r. Język urzędowy hiszpański, w użyciu także język angielski. Przylot do stolicy kraju i transfer do hotelu w Panama City. Pierwotnie istniała w tym miejscu rybacka wioska indiańska o nazwie Panama, co oznacza "wiele ryb". W Starej Panamie znajduje się katedra z 1619 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Inne zabytki tej części miasta to: kościoły – La Concepcion i Santo Domingo, domy mieszkalne w stylu plateresco, mosty – Paita (XVI w.) i Puente del Rei (XVII w.) oraz pozostałości sądu królewskiego, ratusza i więzienia z XVI w. Historycznym centrum Nowej Panamy jest Casco Viejo. Jutro zwiedzanie Kanału Panamskiego.

Lecimy, Tadeusz Walkowicz
Lecimy, Tadeusz Walkowicz

25.01.2012r.

Zwiedzanie Kanału Panamskiego. Oglądanie systemu śluz Miraflores wraz ze zwiedzaniem muzeum przedstawiającego historię budowy oraz wyjaśniającego mechanizmy działania tego cudu techniki. Kanał Panamski – sztuczny kanał wodny zbudowany w latach 1904-14, położony w Panamie, na Przesmyku Panamskim, łączący wody Oceanu Atlantyckiego z wodami Oceanu Spokojnego. Jest on jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, która wydatnie skróciła trasę, jaką musiały pokonywać wcześniej statki. Długość kanału wynosi 81,6 km. Panama rozpoczęła budowę stulecia i w ciągu ośmiu lat zamierza poszerzyć kanał. Przesmyk otrzyma nowy dodatkowy komplet śluz, na znacznym odcinku zostanie poszerzony i pogłębiony, a w sztucznym jeziorze, przez które wiedzie ponad 30-kilometrowy odcinek, podniesiony zostanie poziom wody. Do 2025 r. przepustowość szlaku - obecnie wynosząca 14 tysięcy statków rocznie - ma wzrosnąć dwukrotnie. Następnie przejazd przez dzielnicę Amador na wysepki połączone groblą usypaną z materiału wydobytego w trakcie budowy kanału. Z wysepek rozciąga się imponująca panorama „drapaczy chmur” w centrum miasta Panama. Przejazd do starej dzielnicy Casco Viejo. Spacer po ulicach starego miasta wśród, zabytkowych domów budowanych w XVIII i XIX wieku. Przejazd na lotnisko międzynarodowe Tocumen - Panama City i wylot do Kostaryki. Przylot do stolicy kraju – San Jose. Przejazd do hotelu na nocleg.

Lecimy, Tadeusz Walkowicz
Lecimy, Tadeusz Walkowicz

26.01.2012r.

Wyprawa do czynnego wulkanu Poas – wjazd na szczyt, na obrzeże krateru. Wulkan Poas - 2706 m.n.p.m. Na jego dnie znajduje się najbardziej aktywne bulgoczące jezioro świata, którego gejzerowe błotne erupcje wystrzeliwują na wysokość 40m. Powrót do stolicy. Zwiedzanie centrum stolicy: Plac Centralny, katedra, Muzeum Złota, Teatr Narodowy. Przejazd na nocleg do Punta Leona, do hotelu na wybrzeżu Pacyfiku.

25.01.2012r. Mój hotel, Tadeusz Walkowicz
Kanał Panamski, Tadeusz Walkowicz
Kanał Panamski, Tadeusz Walkowicz

27.01.2012r.

Odpoczynek nad Pacyfikiem, plażowanie, kąpiele w oceanie. Możliwość skorzystania z wielu atrakcji hotelowych „małpi gaj” lub „tyrolka”, baseny itp. Młyniemy na Zółwią Wyspę. Wyspa Żółwia to obszar 320 ha. Znajduje się u wejścia do zatoki Nicoya. Jest jedną z najpopularniejszych - turystycznych wysp kraju. Niezapomniane wspomnienia. Wieczorem – również dla chętnych miała być wyprawa „dżungla nocą”: piesze safari w pobliskim lesie tropikalnym i podglądanie nocnego życia dżungli. Po spotkaniu z wężem rezygnujemy. Pora na nocleg.

Kanał Panamski, Tadeusz Walkowicz
Kanał Panamski, Tadeusz Walkowicz

28.01.2012r.

Poranek w hotelu. Przejazd w rejon wulkanu Arenal. Arenal jest najmłodszym wulkanem Kostaryki, jego pierwszą erupcję datuje się na 7 tys. lat temu. Jest to zarazem najbardziej aktywny wulkan Kostaryki. Ostatnia większa erupcja miała miejsce w 1968r, kiedy wulkan wybuchł gwałtownie po 400 latach uśpienia. W czasie tej erupcji zginęło 87 osób. Opad popiołów zniszczył miejscowe pastwisko i zmusił lokalnych hodowców do ubicia 100 tys. sztuk bydła. Od 1968r. obserwuje się stałą niewielką aktywność wulkaniczną: powolne wypływy lawy i emisję materiału piroklastycznego. W 1991r. na obszarze wulkanu Arenal i wygasłego wulkanu Chato utworzono park narodowy Arenal. Przyjazd do hotelu ulokowanego nad brzegiem tropikalnej rzeki San Carlos. Na terenie hotelu znajduje się motylarium, korty tenisowe, basen oraz piękny ogród ze wspaniałą roślinnością. Po południu wycieczka do miasteczka La Fortuna, znajdującego się w pobliżu. Nocleg.

Miasto Panama, Tadeusz Walkowicz
Miasto Panama, Tadeusz Walkowicz

29.01.2012r.

Wyjazd nad graniczną rzekę Rio Frio / granica Kostaryki z Nikaraguą / do ostoi dzikiej przyrody Rezerwatu Cano Negro. Rzeka Rio Frio, jej źródło wypływa ze zbocza wulkanu Tenorio. Dalej płynie ku północnej granicy państwa i wpada do jeziora Nikaragua w Nikaragui. Przepływa przez miejscowość Los Chiles i Rezerwat Narodowy Cano Negro. Zamieszkują ją kajmany, niszczuki, tarpony oraz tęczowe okonie. Rejs łodzią w poszukiwaniu miejscowych okazów fauny, będących pod ochroną: małp czepiaków i wyjców, ptactwa wodnego, jaszczurek „bazyliszków” itp. Po południu przejazd do gorących źródeł w Tabacon. Czas na relaks i kąpiele w wodach termalnych ogrzewanych przez wulkan Arenal. Po zmroku podziwianie czerwonej poświaty lawy kotłującej się wewnątrz krateru tego najaktywniejszego w Kostaryce wulkanów. Powrót do hotelu na nocleg.

Miasto Panama, Tadeusz Walkowicz
Miasto Panama, Tadeusz Walkowicz
Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz

30.01.2012r.

Rano przejazd wzdłuż brzegów jeziora Arenal, największego sztucznego zbiornika Ameryki Środkowej. Dalsza podróż przez północny region Guanacaste w kierunku granicy z Nikaraguą. Po drodze objazd miasta Liberia – stolicy prowincji - znanego jako „białe miasto”. Dotarcie kostarykańskim odcinkiem Trasy Panamerykańskiej do Peñas Blancas – granicy z Nikaraguą. Nikaragua - państwo w Ameryce Północnej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Po przekroczeniu granicy przejazd wzdłuż ogromnego Jeziora Nikaragua, z przystankiem na zdjęcia wystających z wód jeziora dwóch wulkanów: Maderas i Concepcion. Nikaragua - jezioro w południowej Nikaragui, największe jezioro w Ameryce Środkowej. Położone jest w rowie tektonicznym, ciągnącym się równolegle do wybrzeża pacyficznego, od którego dzieli go odległość zaledwie 20 km. Dojazd do Granady. Wieczorny spacer po mieście.

Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz
Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz

31.01.2012r.

Rejs łódką wśród malutkich, wulkanicznych wysepek po jeziorze Nikaragua, nad którym położona jest Granada. Zwiedzanie kolonialnego miasta Granada: katedra, konwent San Francisco, wieża kościoła La Merced z widokiem na kolonialną zabudowę i brzeg jeziora Nikaragua. Zwiedzanie lokalnej nekropolii – perły architektury cmentarnej, gdzie spoczywa elita Nikaragui z ostatnich stuleci. Wyjazd nad krawędź krateru czynnego wulkanu Masaya. Przejazd nad malowniczo położone jezioro Laguna de Apoyo oraz wizyta w miejscowościach słynących z wyrobów rzemiosła ludowego: Masaya, San Juan de Oriente oraz Catarina. Powrót na nocleg do Granady. Czas na wieczorne spacery po kolonialnej starówce.

Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz
Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz

1.02.2012r.

Przejazd do stolicy kraju – Managua. Managua - stolica Nikaragui, położona w zachodniej części kraju nad jeziorem Managua. Największe miasto kontynentalnej Ameryki Środkowej. Managua jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Managua. Managua, której nazwa oznacza w miejscowym narzeczu nahuatl "miejsce, gdzie jest duża woda", istniała jako duża osada indiańska. jeszcze przed najazdem Hiszpan. Prawa miejskie otrzymała dopiero w 1846, stolicą Nikaragui została w 1855. Była wielokrotnie niszczona przez rozmaite klęski żywiołowe: powódź w 1876, pożary w 1885 i 1936. Silne trzęsienia ziemi nawiedziły miasto 31 marca 1931 i ostatnio 23 grudnia 1972. W czasie tego ostatniego trzęsienia życie straciło ponad 10 tys. osób, a zniszczeniu uległo całe historyczne centrum miasta. Ostatnią poważną klęską, która nawiedziła Managuę był huragan Mitch w 1998r. Mimo to Managua pozostaje głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Posiada dobre położenie komunikacyjne przy Drodze Panamerykańskiej, połączenie drogowe z najbliższym portem pacyficznym Puerto Somoza oraz połączenie kolejowe z dawną stolicą León oraz głównym portem morskim kraju Corinto. Posiada też międzynarodowy port lotniczy Augusto C. Sandino. Rozwinął się tu głównie przemysł cementowy, włókienniczy i spożywczy. W mieście znajduje się rafineria ropy naftowej. Wizyta na wzgórzu Loma de Tiscapa – ruiny dawnej rezydencji Somozów ze wspaniałym widokiem na "zielone miasto" – Managuę. Następnie przejazd nad jezioro Managua – krótka sesja fotograficzna w miejscu, gdzie skupiona jest większość tutejszych atrakcji: dawne centrum miasta zniszczone kompletnie podczas trzęsienia ziemi w 1972 r, ruiny starej katedry, nowy Pałac Prezydencki. Następnie przejazd do Leon, jednego z najstarszych miast Ameryki. . León – miasto w zachodniej Nikaragui, na nizinie nadbrzeżnej Oceanu Spokojnego. Drugie pod względem liczby ludności miasto kraju. Założone w 1523r, pierwotnie w innym miejscu około 30 km dalej na wschód, u stóp wulkanu Momotombo. Po wybuchu wulkanu w 1610r. przeniesione zostało na obecne miejsce. Ruiny León Viejo stanowią obecnie ważny obiekt archeologiczny, w 2000 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2011 roku na listę wpisano także Katedrę w León. Zwiedzanie miasta połączone z wejściem na dach katedry, Mercado Central. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz
Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz
Ruiny starej Panamy, Tadeusz Walkowicz

2.02.2012r.

Przejazd na granicę Nikaragui i Hondurasu

Zabytkowe domy w Casco Viejo, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowe domy w Casco Viejo, Tadeusz Walkowicz

Cdn......

Zabytkowe domy w Casco Viejo, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowe domy w Casco Viejo, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowe domy w Casco Viejo, Tadeusz Walkowicz
Plaza de la Independencia, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Kościoła Jezuitów, Tadeusz Walkowicz
Kościół pw. Św. Józefa, Tadeusz Walkowicz
Na rynku, Tadeusz Walkowicz
 Spacer - wyrób pamiątek, Tadeusz Walkowicz
Spacer z przewodnikiem, Tadeusz Walkowicz
Spacer - owoc noni - na wszystko, Tadeusz Walkowicz
Panama- jedziemy na lotnisko, Tadeusz Walkowicz
Panama - lotnisko, Tadeusz Walkowicz
26.01.20112r. Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Poas, Tadeusz Walkowicz
San Jose - muzeum złota, Tadeusz Walkowicz
San Jose - muzeum złota, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
27.01.2012r. Punta Leona - hotel w Jamajce, Tadeusz Walkowicz
 Jedziemy do Puntarenas, Tadeusz Walkowicz
Wyspa - relaks, Tadeusz Walkowicz
Relaks, Tadeusz Walkowicz
Zespół przygrywa do lunchu, pomagamy im, Tadeusz Walkowicz
Ostanie chwile na wyspie, Tadeusz Walkowicz
Ostanie chwile na wyspie, Tadeusz Walkowicz
Ostanie chwile na wyspie, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy, Tadeusz Walkowicz
28.01.2012r. Poranek na plaży Mantas, Tadeusz Walkowicz
Basen przy restauracji, Tadeusz Walkowicz
 Na śniadanie przyszły kapucynki i lemury, Tadeusz Walkowicz
Kapucynka, Tadeusz Walkowicz
Kapucynka, Tadeusz Walkowicz
Krokodyle - widok z mostu, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Centrum lecznictwa zwierząt, Tadeusz Walkowicz
Pantera, Tadeusz Walkowicz
Wulkan Arenal, Tadeusz Walkowicz
 Jezioro Arenal, Tadeusz Walkowicz
Miasto La Fortuna, Tadeusz Walkowicz
29.01.2012r. Hotel Tilajari, Tadeusz Walkowicz
Hotel Tilajari - zieleń, Tadeusz Walkowicz
Rzeka San Carlos - krokodyl, Tadeusz Walkowicz
Czapla zielona, Tadeusz Walkowicz
Ptactwo nad brzegami rzeki, Tadeusz Walkowicz
Czapla biała, Tadeusz Walkowicz
Życie nad rzeką, Tadeusz Walkowicz
Ptactwo nad brzegami rzeki, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2012-02-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
07 kwiecień 2017 10:00

Witaj Marianie. Tak sobie siedzę i wspominam. W tym roku Bułgaria i Rumunia. Potem Ustka i Ustrzyki / Bieszczady z Rodziną /.

Pozdrawiam Tadek

marian
06 kwiecień 2017 17:31

Wycieczka marzen.Niesamowicie dużo zobaczyłeś.

Zwiedzone atrakcje

panama

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024