Od Panamy do Meksyku - 2012r. cz. II.

2.02.2012r. Jestem w Hondurasie, Tadeusz Walkowicz

Cd ...

2.02.2012r.

Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz

Przyjeżdżamy do Hondurasu z Nikaraguii. Honduras – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą, na południowym wschodzie z Nikaraguą i na południowym zachodzie z Salwadorem. Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia. Honduras, podobnie jak inne kraje Ameryki Środkowej, to kraj wyżynno - górzysty. Przejazd do Tegucigalpa. Tegucigalpa - stolica i największe miasto Hondurasu. Położone w południowej części kraju, u stóp góry Picacho, w dolinie rzeki Choluteca na wysokości 975 m n.p.m. Tegucigalpa jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Francisco Morazán. Zostało założone w XVI wieku, stanowiło wówczas ośrodek wydobycia srebra i złota. Po uzyskaniu niepodległości przez Honduras status stolicy dzieliło z pobliskim miastem Comayagua. Dopiero w 1880r. stolicą została ostatecznie obrana Tegucigalpa. Miasto zostało poważnie zniszczone w 1998r. przez huragan Mitch. Muzeum Narodowe zgromadziło znaczącą kolekcję sztuki prekolumbijskiej. W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, tytoniowy i cukierniczy. Miasto obsługuje port lotniczy Toncontin International Airport. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po mieście.

3.02.2012r.

Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz

Zwiedzanie stolicy. Potem przejazd w kierunku Copán - imponujących pozostałości miasta Majów, znajdujących się przy granicy z Gwatemalą. Długa droga przez honduraską prowincję. Zakwaterowanie w hotelu.

4.02.2012r.

Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy Hondurasu, Tadeusz Walkowicz
Hotel, Tadeusz Walkowicz

Rano zwiedzanie ruin dawnego miasta Majów w Copán. Copán - miasto Majów położone w zachodniej części Hondurasu nad rzeką Río Copán. Tereny te były zamieszkiwane od ok. 1000 r. p.n.e.. Największy rozkwit miasta przypada na okres klasyczny rozwoju sztuki Majów, od V do VIII w., w którym to miasto stanowiło stolicę Państwa Majów. Miasto zostało opuszczone po 900r. Ruiny zostały odkryte w XVI wieku. Było to jedno z największych i najważniejszych miast Majów. Centrum ceremonialne otoczone było dzielnicami mieszkalnymi. W centrum znajdowały się świątynie zbudowane na piramidach schodkowych, zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do gry w pelotę. Najokazalsze schody prowadzące do centrum, zwane Schodami Hieroglifów, zbudowane zostały z 63 stopni o wysokości 0.45m. i 16m. szerokości, na których wyryto 2500 znaków. Jest to najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów i zarazem najbardziej znany zabytek Copán. Reliefy wyryte na podstopnicach przedstawiają sceny z życia kolejnych władców. W północnej części Copán można podziwiać 20 stel (w mieście zachowało się 38 stel wykonanych z tufu wulkanicznego). Są to pomniki kolejnych władców w strojach ceremonialnych. Następnie przejazd do Gwatemali. Gwatemala - państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem, Belize oraz ponadto 400 km wybrzeża morskiego. Obszar Gwatemali dzieli się na cztery części: nizinę Petén, położoną w północnej części kraju, wybrzeże Morza Karaibskiego, łańcuchy górskie środkowej części kraju oraz wybrzeże Pacyfiku. W czasach prekolumbijskich teren zamieszkiwany przez Indian związanych z kulturą Majów. W 1523r. tereny dzisiejszej Gwatemali zostały podbite przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy założyli tam kolonię wchodzącą w skład Nowej Hiszpanii. W 1821r. Gwatemala uzyskała niepodległość, wkrótce potem kraj był okupowany przez Meksyk. W 1839r. proklamowana została niepodległa republika. Po przekroczeniu granicy przejazd do dawnej stolicy kraju – Antigua. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po starówce.

5.02.2012r.

3.02.2012r. Stolica Tegucigalpa o poranku, Tadeusz Walkowicz
3.02.2012r. Stolica Tegucigalpa o poranku, Tadeusz Walkowicz

Przed południem zwiedzanie kolonialnej barokowej architektury miasta Antigua - dawnej stolicy kraju. Antigua położona jest w dolinie potoku o tej samej nazwie, na wysokości 1530 m n.p.m., w górzystym regionie środkowej Gwatemali. Nad miastem górują trzy wulkany, w tym jeden aktywny. Na południe od miasta wznosi się Volcán de Agua - wulkan wody, wysokość 3766 m n.p.m., którego krater zajmowało niegdyś jezioro kraterowe. Na zachód od miasta znajdują się dwa szczyty: wygasły wulkan Acatenango - 3976 m n.p.m., oraz ciągle aktywny Volcán de Fuego - wulkan ognia - 3763 m n.p.m., który charakteryzuje się stałą, lecz niezbyt intensywną aktywnością wulkaniczną / wydobywają się głównie dymy, rzadko obserwować można wypływy lawy /. Miasto zostało założone 10 marca 1543r. jako stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. W 1773r. miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi, które doprowadziły do poważnych zniszczeń. Władze kolonialne postanowiły odbudować stolicę w nowym, bezpieczniejszym miejscu. Tak powstała obecna stolica kraju - miasto Gwatemala. W 1776r. nakazano całkowite opuszczenie zniszczonej stolicy. Wiele osób pozostało jednak na miejscu, a miasto ostatecznie podniosło się ze zniszczeń, choć nigdy nie nawiązało już do czasów swojej świetności. By odróżnić je od nowej stolicy nadano mu nazwę Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala. W mieście, w którym zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym, odnaleźć można wiele zachowanych budowli w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku. Świadectwem tragedii, jaka nawiedziła miasto pod koniec XVIII wieku są ruiny licznych kościołów. Przejazd do Chichicastenango. Położone na wysokości 2070 m n.p.m. w odległości około 140 km na północny zachód od stolicy kraju Gwatemali. Chichicastenango znane jest jako ważny ośrodek kultury Majów z rozwiniętym tradycyjnym rzemiosłem. Nocleg w Panajachel.

6.02.2012r.

Nasz hotel, Tadeusz Walkowicz
Nasz hotel, Tadeusz Walkowicz

Rejs po jeziorze Atitlan do nadbrzeżnych osad indiańskich. Obserwowanie życia mieszkańców tych okolic – potomków Majów. Po południu przejazd do stolicy kraju – Ciudad Gwatemala. Krótki spacer po centrum miasta. Ciudad de Guatemala lokalnie znana jako Guatemala - stolica i największe miasto Gwatemali. Największa metropolia Ameryki Środkowej. Mimo ogromnych zniszczeń, spowodowanych trzęsieniami ziemi w 1917r. i 1918 r., oraz powstaniu w dużej mierze nowej zabudowy uznaje się ją za najpiękniejsze miasto tej części kontynentu. Miasto słynie z obchodów Wielkiego Tygodnia, czyli Santa Semana. Dużymi problemami dla miasta jest wysoka przestępczość oraz rozrastające się dzielnice biedy. Nocleg w stolicy kraju.

7.02.2012r.

Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Kościół Los Dolores, Tadeusz Walkowicz

Wcześnie rano, przed świtem, przejazd na lotnisko i przelot na północ kraju do Flores, miasteczka położonego w płaskiej, gorącej i w większości porośniętej puszczą prowincji Peten. Flores - miasto w północnej Gwatemali, nad jeziorem Petén Itzá. Miasto posiada lotnisko, dzięki czemu miasto jest ważnym punktem wypadowym do zwiedzania ruin Majów w Tikál. Przejazd do „magicznego” Tikal. Zwiedzanie tajemniczego, wymarłego miasta Majów z zagubionymi w dżungli unikalnymi piramidami. Okres największego rozkwitu przypada na VII – VIII w. W IX w. miasto zostało opuszczone. Ukryte w dżungli ruiny zostały odkryte pod koniec XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy. Badania pozwoliły na odkrycie sześciu wysokich piramid schodkowych z wzniesionymi na nich świątyniami i innych grup budowli połączonych ze sobą drogami procesyjnymi. Wśród nich odkryto liczne stele upamiętniające kolejnych władców Tikál. W centrum miasta, przy Wielkim Placu ruiny dwóch świątyń zwanych świątynią I i świątynią II oraz zabudowania Północnego Akropolu i Centralnego Akropolu. Świątynia I o wysokości ponad 46m. nazywana jest także Świątynią Wielkiego Jaguara, zlokalizowana została po wschodniej stronie placu. Po stronie zachodniej, znajduje się nieco niższa, o wysokości ok. 36m. Świątynia II. Czas ich powstania określany jest na ok. 700 r. Na zachód od tej grupy wznosi się ruina najwyższej, mierzącej ponad 65m, piramidy z świątynią IV zwaną też Świątynią Dwugłowego Węża. Czas jej powstania określa się na ok. 480 r. W pobliżu Centralnego Akropolu, na jego południowo - zachodnim krańcu znajduje się Plac Zaginionego Świata, na której wzniesiono platformę do prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz Plac Siedmiu Świątyń. Przy południowym krańcu drogi procesyjnej znajduje się świątynia VI, nazywana Świątynią Inskrypcji, z uwagi na umieszczenie w jej centralnej części dachu długiego napisu. Czas jej powstania określany jest na ok. 766 r. Obszar, na którym znajdują się ruiny, zajmuje powierzchnię ok. 60 km 2, powierzchnia całego miasta liczyła ok. 125 km2. Po południu powrót do Flores. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Jutro jedziemy do Belize.

8.02.2012r.

Kościół Los Dolores, Tadeusz Walkowicz
Kościół Los Dolores, Tadeusz Walkowicz

O świcie wyjazd do Belize, byłej angielskiej kolonii zamieszkanej w większości przez czarnoskórych mieszkańców. Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą. W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak - 1122 m n.p.m. Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe. Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny. Początkowo teren Belize obejmowała cywilizacja Majów. Belize, wcześniej znane jako Honduras Brytyjski, było jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Belize weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Przekroczenie granicy między Gwatemalą a Belize. Zwiedzanie ruin ośrodka religijnego Xunantunich, jednej z bardziej znanych osobliwości archeologicznych Belize. Xunantunich znajduje się w zachodniej dzielnicy Cayo, około 80 km na zachód od Belize City. Xunnatanich jest zbudowany na stromym górskim, który wychodzi na rzekę Mopan. Xunantunich nazwa oznacza "Kobieta Stone" w języku Majów. Obszar Xunantunich to około 1 mila2 i składa się z serii 6 placów otoczonych przez ponad 25 pałaców i świątyń. Najbardziej znanym z tych budowli jest piramidą znany jako "El Castillo", której wysokość to 130 stóp, jest to druga najwyższa budowla w Belize po świątyni Caracol. Następnie przejazd do Belize City - największego miasta tego małego kraju, historyczna stolica tego kraju, położona u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około 60 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone w XVII wieku przez Brytyjczyków jako Belize Town. W roku 1961 miasto zostało zniszczone w wyniku przejścia huraganu. Spacer po mieście. Zakwaterowanie w hotelu w Belize City.

9.02.2012r.

Katedra, Tadeusz Walkowicz
Katedra, Tadeusz Walkowicz

Czas wolny. Dzień przeznaczony na odpoczynek. Dla chętnych możliwość całodziennej wycieczki szybką motorówką na koralową wysepkę Caye Caulker. Czas na wyspie na spacer, plażowanie, a dla amatorów snorkelingu lub nurkowania będzie możliwość eksploracji okolicznych raf koralowych (u wybrzeży Belize przebiega druga co do wielkości rafa barierowa). Caye Caulker – niewielka wyspa koralowa zbudowana z wapienia u wybrzeży Belize, w dystrykcie Belize, jedna z Wysp Północnych. Najwyższy punkt wyspy ma wysokość 2,4 m. Główne miasto na wyspie także nosi nazwę Caye Caulker. Wyspa leży 32 km na północ od Belize City. Znajdują się tutaj m.in. lotnisko, port, hotele, sklepy i restauracje. Caye Caulker była kiedyś znana z tradycji przemysłu stoczniowego, jednak dziś to rybołówstwo i przemysł turystyczny. Wielu wyspiarzy teraz posiada i prowadzi restauracje, hotele, bary i sklepy z pamiątkami i sprzętem do nurkowania. Powrót na nocleg do Belize City.

10.02.2012r.

Katedra - wnętrza, Tadeusz Walkowicz
Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz

Rano przejazd na granicę Belize z Meksykiem, w pobliżu meksykańskiego miasta Chetumal. Starożytny port Chetumal jest miejsce zbiórki turystów jadących do Belize. Przejazd na nocleg do Cancun. Przy uroczej Laguna Bacalar stoi Fuerte Se Felipe Bacalar, twierdza zbudowana w XVIII w. ochrony przed piratami, wykorzystywana w czasach tzw. wojny kast. Po prawej stronie rozciąga się Rezerwa Biosfery Sian Ka'an, którego zadaniem jest ochrona regionu przed nadmierną rozbudową, przy jednoczesnym zapewnieniu miejscowej ludności środków do życia. Obszar chroniony obejmuje tereny podmokłe i m brzeżne, jak również okresowo zalewane lasy równikowe, sawannę, namorzyny i rafy koralowe, a także wyjątkową faunę: małpy czepiaki i wyjce, tapiry, krokodyle, kilka gatunków dzikich kotów, pekari, jeleni i ponad 300 gatunków ptaków. W rezerwacie jest również ośrodek naukowo-badawczy, a turyści są tu bardzo mile widziani. Stanowisko archeologiczne w Tulum to jedna z niewielu osad Majów z okresu poklasycznego (po 900 r. n.e.), kiedy porzucili już swoje główne ośrodki obrzędowe. Tulum było bez wątpienia portem, jednak mogło rów­nież służyć za twierdzę ochraniającą morskie szlaki handlowe. Nawet w okresie największej świetności liczba jego mieszkańców nie przekraczała 600 osób; praw­dopodobnie dostojnicy religijni i arystokracja mieszkali po wewnętrznej stronie mu­rów, a pozostali mieli domostwa na zewnątrz. Przypuszcza się, że El CastUlo (Zamek), zbudowana na krawędzi klifu wieża strażnicza, mogła niegdyś pełnić funkcję latarni morskiej. Dalej jadąc drogą leży Akumal słynący z dogodnych warunków do nurkowania, a także rojąca się od tropikalnych ryb i turystów laguna Xel-Ha. Droga biegnąca wybrzeżem omija Xcaret - tematyczny park, gdzie można nurkować bez akwalungu w podziemnych rzekach, pływać z delfinami, a wieczorami bawić się przy meksykańskiej muzyce. Zakwaterowanie w hotelu w formule all inclusive.

11.02.2012r.

Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz

Wypoczynek w Cancun, meksykańskim kurorcie położonym na półwyspie Jukatan. Na 23-kilometrowym odcinku wybrzeża w Cancunie wzniesiono około 50 hoteli. W architekturze nowoczesnych wieżowców widać niemal wszystkie koncepcje architektoniczne - za przykład mogą służyć: tropikalny hotel w Melia Cancun oraz kosmopolityczne otoczenie hotelu Ritz Carlton. Kopulasta neokolonialna architek­tura kontrastuje z budynkami, których architekci najwyraźniej czerpali inspirację pochyłych murów piramid Majów. Luksus jest na wyciągnięcie ręki: można delektować się wykwintną kuchnią, skorzystać z oferty miejscowych klubów i barów lub sączyć drinki na plaży pod palapą. Rafy koralowe chronią przed falami legendarną turkusową lagunę i jej białe plaże. Wybrzeże przyciąga turystów jak magnes, gdyż można tu uprawiać różnego ro­dzaju sporty wodne: nurkowanie z akwalungiem lub bez, jazdę na skuterach i nartach wodnych, windsurfing oraz wędkarstwo. Ina­czej niż portowe Acapulco, Cancun zbudowano od zera wraz z kompletną infra­strukturą, w której uwzględniono mieszkania dla personelu pracującego w strefie hotelowej. Pierwsze hotele przyjęły gości w 1972 r., a koniunktura budowla­na trwa po dziś dzień. W części handlowej centrum sku­piają się sklepy i restauracje, chociaż większość z nich jest zlokalizowana w strefie hotelowej przy Boulevard Kukulcan. Plaza Caracol obejmuje 200 sklepów, restauracji i kawiarni, podczas gdy eks­kluzywne Plaża Kukulcan, ozdobione fryzem inspirowanym hieroglifami Majów, mieści 350 rozmaitych punktów sprzedaży. Meksykańską sztukę ludową i wyroJ rzemieślnicze można kupić w Plaza La Fiesta i Plaza Mayfair. Z kolei w Plaza Flamingo zakupy robi się w scenerii inspirowanej sztuką Majów. Warto odwiedzić imponujące centrum kongresowe, gdzie mieści się muzeum z eksponatami kultury Majów i sztuką ludową.

12.02.2012r.

Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz

Ostatnie chwile wypoczynku na plażach Cancun. Transfer na lotnisko i wylot do Europy.

13.02.2012r.

Tegucigalpa, Tadeusz Walkowicz
Wyjazd do Copan, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy w drodze, Tadeusz Walkowicz

Przesiadka w Paryżu. Przylot do Warszawy.

Krajobrazy w drodze, Tadeusz Walkowicz
Krajobrazy w drodze, Tadeusz Walkowicz

Wycieczka z Logos Tour:

6 samolotów,
statki,
bus.

4.02.2012r. Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
4.02.2012r. Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz

Cena : 19090 zł.

Ruiny Copan - mapa, Tadeusz Walkowicz
Ary, Tadeusz Walkowicz
Aguti, Tadeusz Walkowicz

Pozdrawiam Tadek

Wiewiórka, Tadeusz Walkowicz
Wiewiórka, Tadeusz Walkowicz

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Wspomnienia:

Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz

2008r - Peru,

2009r - Nepal i Bhutan,

Ruiny Copan - stella, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - ołtarz, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - cmentarz, Tadeusz Walkowicz

2010r. – Chiny,

2011r. – Indonezja.

Ruiny Copan - cmentarz, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - cmentarz, Tadeusz Walkowicz

następna wycieczka to:

Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz

2012r – Kambodża.

Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - plan gry w pelote, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - pięknie rzeźbione stelle, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - plac gry w pelotę, Tadeusz Walkowicz
 Ruiny Copan - ołtarz ofiarny, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Copan - stella widać jeszcze kolory, Tadeusz Walkowicz
 Ruiny Copan - stella widać jeszcze kolory, Tadeusz Walkowicz
 Ruiny Copan - pamiątki, Tadeusz Walkowicz
 Gwatemala - zjazd motocyklistów, Tadeusz Walkowicz
Gwatemala - życie miasta, Tadeusz Walkowicz
Gwatemala - życie miasta, Tadeusz Walkowicz
Gwatemala - życie miasta, Tadeusz Walkowicz
Gwatemala - życie miasta, Tadeusz Walkowicz
 Hotel - były kasztor, Tadeusz Walkowicz
. Idziemy na kolację, Tadeusz Walkowicz
 Antigua - wieczór, Tadeusz Walkowicz
 Wulkan Agua - widok z dachu hotelu, Tadeusz Walkowicz
 Wulkan Agua , Tadeusz Walkowicz
5.02.2012r. Wulkan Agua - widok z dachu hotelu, Tadeusz Walkowicz
Poranek w hotelu, Tadeusz Walkowicz
 Kościół San Francisco, Tadeusz Walkowicz
Pralnia, Tadeusz Walkowicz
 Dzieci, Tadeusz Walkowicz
 Antigua, Tadeusz Walkowicz
Katedra, Tadeusz Walkowicz
Kraty w oknach, Tadeusz Walkowicz
Balkony, Tadeusz Walkowicz
Kościół Kapucynek, Tadeusz Walkowicz
Kościół Kapucynek, Tadeusz Walkowicz
Kościół de la Merced, Tadeusz Walkowicz
Kościół de la Merced, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztoru, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztoru - pralnia, Tadeusz Walkowicz
Przed kościołem, Tadeusz Walkowicz
Przed kościołem, Tadeusz Walkowicz
Ciekawy zegar - 4 - IIII, Tadeusz Walkowicz
Życie ulicy, Tadeusz Walkowicz
 Pracownia wyrobów z jadeitu, Tadeusz Walkowicz
Wyroby z jadeitu, Tadeusz Walkowicz
Wyroby z jadeitu, Tadeusz Walkowicz
 Targ w Chichicastenango, Tadeusz Walkowicz
 Życie na targowisku, Tadeusz Walkowicz
 Życie na targowisku, Tadeusz Walkowicz
Cmentarz, Tadeusz Walkowicz
Cmentarz, Tadeusz Walkowicz
Handel na parkingu, Tadeusz Walkowicz
Ulica w Chichicastenango, Tadeusz Walkowicz
6.02.2012r. Jezioro, wulkany San Pedro i po lewej Toliman i Atitlan, Tadeusz Walkowicz
Rybacy, Tadeusz Walkowicz
Hotele w Panajachel, Tadeusz Walkowicz
Hotele w Panajachel, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 1
2012-02-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika marian
marian
08 kwiecień 2017 20:37

Fantastyczne są te Twoje wycieczki.

Zwiedzone atrakcje

Cancun

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024