Turcja - 2015r. cz. I.

13.05.2015r. Witamy w Antalya, Tadeusz Walkowicz

13.05.2015r.


Wylot z Katowic do Antalyi. Jestem wcześnie rano w hotelu w Antalya. Po przylocie do Antalyi, wybrałem się na spacer po Starówce i nad Morze Śródziemne. Temperatura daje o sobie znać. Pełno turystów, ale widoki są przepiękne.

Ulice Antalyi, Tadeusz Walkowicz
Ulice Antalyi, Tadeusz Walkowicz

14.05.2015r.


Wyjeżdżamy do Kapadocji. Kapadocja słynie z księżycowego krajobrazu, zdumiewających podziemnych miast i zapierających dech w piersiach skalnych kościołów z pięknymi bizantyńskimi freskami. Przejazd przez Konyę - stolicę Królestwa Seldżuków, znaną jako ojczyznę derwiszy. Wizyta w Mauzoleum Mevlany - kompleksie budynków należących do zakonu, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinana za panowania Sułtana Selima II w XVI w. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana - Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Zatrzymujemy się w Sultanhani - karawanseraju z XIII w. , gdzie zatrzymywały się kupieckie karawany. Zwiedzamy zakład obróbki onyksu. Nocleg w Avanos.

Widok na Morze Śródziemne, Tadeusz Walkowicz
Widok na Morze Śródziemne, Tadeusz Walkowicz


15.05.2015r.

Zaczynamy od Doliny Wielbłąda – różnych formacji skalnych. Spacer po malowniczej wiosce Mustafa Pasza - dawnym greckim Sinasos, gdzie widać i zabytki oraz nowe budynki. Klasztor Keslik składa się z kościoła, jadalni dla mnichów, szkoły, oraz ogrodów na zewnątrz. W Sobessos zobaczyliśmy:

Przystań jachtowa, Tadeusz Walkowicz
Pomnik Atatiurka, Tadeusz Walkowicz
Ulice Antalyi, Tadeusz Walkowicz

- Salę spotkań o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się grobowiec, w drugim - mozaiki, a trzecia sala - główna - jest wspierana przez kolumny, a podłoga pokryta jest mozaiką. Szacuje się, że ten budynek pochodzi z IV-V wieku n.e.,

- Pokój z mozaikami - widoczne wzory to meander, swastyki i krzyże,

Wieża zegarowa z 1244r., Tadeusz Walkowicz
Wieża zegarowa z 1244r., Tadeusz Walkowicz

- Kaplicę z VI wieku n.e.

Zwiedzanie skansenu w dolinie Soganli słynącego z ozdobionych freskami skalnych kościołów. Odwiedzamy kościoły Karabas i Yilanli. Zwiedzanie największego z podziemnych miast - Derinkuyu. Dawna nazwa Derinkuyu to Melengübü. Podziemne miasto w Derinkuyu miało wszystkie zwykłe miejsca istniejące w typowych miastach, takie jak stajnie, piwnice, magazyny, kuchnie, bary, pokoje przechowywania, refektarze i kaplice. Życie umożliwiał również stały dostęp do wody z podziemnej rzeki oraz specjalne kanały wentylacyjne. Miasto było zbudowane podobnie do schronu. Każde piętro posiada osobne drzwi wejściowe o wadze około 500 kg., które możliwe są do otwarcia jedynie od wewnątrz. Niektóre przejścia były trudne. Teraz trochę dla rozrywki zaglądamy do zakładu wyrobów ze skóry – jest pokaz i zwiedzanie sklepu. Podziwiamy także formacje skalne w Derinkuya. Powrót do hotelu w Avanos .

Atrakcje Antalyi, Tadeusz Walkowicz
Atrakcje Antalyi, Tadeusz Walkowicz

16.05.2015r.

Rano podziwiam loty balonów nad Kapadocją. Przejazd do Hattusas - stolicy Hetytów, znanej z zachowanych tablic z pismem klinowym. Zwiedziamy skalną świątynię Yazilikaya, w której znajdują się malowidła 63 spośród 12 tys. bóstw czczonych przez ludność hetycką. Zobaczymy przede wszystkim tzw. Grobo­wiec Midasa (ok. VI w.) - 17-metrowy relief wykuty w miękkim tufie, przedstawiający fasadę świątyni, Obok jej podstawy znajduje się nisza, gdzie w czasie świąt wystawiono posąg Kybele, bogini płodności, Nieco na zachód wnosi się skała z wyrytą zagadkową, dotychczas nierozszyfrowaną inskrypcją w alfabecie frygijskim. Na północnym stoku można zobaczyć rzymskie grobowce i płaskorzeźby hetyckich. Na szczy­cie góry wykuło w tron, na którym podob­no zasiadał król Midas. Przejazd do Amasyi - miasta znanego geografa Strabo, malowniczo położonej nad brzegiem rzeki Yesilirmak, gdzie widoczne są pozostałości wielu cywilizacji, które przez ponad 3000 lat zamieszkiwały te rejony. Amasya, 130 km w głąb kraju, była pierwszą stolicą króle­stwa Pontu, zanim jego władcy w 120 r. p.n.e. przenieśli się do Synop. Stare osmańskie domostwa stoją u stóp starożytnych budowli nad rzeką Yesihrmak. W nocy warto zobaczyć oświetlone helleńskie grobowce wykute w ścianie klifu nad pałacem pierwszych pontyjskich władców w pobliżu cytadeli. To tutaj uro­dził się wielki geograf i historyk Strabon. Niewiele z niej pozostało, ale za to przepiękny widok na miasto i działająca na szczycie herbaciarnia. Nocleg w Amasyi, z widokiem na twierdze. Spokój zakłóciło nam wesele.

Żłobkowany Minaret z XIIIw., Tadeusz Walkowicz
Fontanny, Tadeusz Walkowicz
Wejście do meczetu, Tadeusz Walkowicz

17.05.2015r.

Ruszamy w kierunku Samson. Zobaczymy Morze Czarne. Zwiedzanie Trabzonu, założonego w VII w. p.n.e. przez kolonistów z Miletu. Później na terenie miasta powstało Królestwo Trapezuntu, które funkcjonowało do 1461 r., kiedy to ludy osmańskie przejęły władzę na tych terenach. W Trabzonie urodził się m.in. sułtan Sulejman Wspaniały. Pierwszy raz dopadł nas deszcz. Odwiedzamy także kościół bizantyjsi Aya Sophia z XIII w. Zbudowanym przez cesarza Ma­nuela VII Paleologa. Świątynia stoi na szczycie nadmorskiego klifu, a jej wnętrze kryje piękne mozaiki i freski. Wieczorem poszedłem spotkać się z Morzem Czarnym. Nocleg w Trabzon.

Meczet w 1485r, Tadeusz Walkowicz
Meczet w 1485r, Tadeusz Walkowicz

18.05.2015r.

Rano wybrałem się na spacer po Trabzonie, cisza wszystko pozamykane. Po wczesnym śniadaniu przejazd przez Erzurum i Horasan. Kontynuujemy trasę do miasteczka Ani - jednej ze stolic ormiańskich. Obecnie z dawnej świetności Ani pozostały jedynie ruiny, a miasto nazywane jest miastem - widmem. Rozrzucone na wyżynnych łąkach ruiny średniowiecznej metropolii Ani to jed­na z największych atrakcji Bliskiego Wschodu. Jeszcze do niedawna podczas walk z kurdyjskimi partyzantami miejsce to było niedostępne dla zwiedzających. Już z daleka widać długie na 2 km podwójne miejskie mury wraz z okrągłymi wieża­mi. W czasach swej świetności miasto liczyło 100 tyś. mieszkańców. Wznosiło się w nim tysiąc kościołów, z których zachowały się pozostałości zaledwie dziesię­ciu. Przetrwał też jeden meczet oraz królewska cytadela. Po domach nie ma już nawet śladu, ale brukowana ulica wskazuje dawne centrum metropolii. Nocleg w Sarikamis.

Życie miasta, Tadeusz Walkowicz
Życie miasta, Tadeusz Walkowicz

19.05.2015r.

Nocowaliśmy w ośrodku narciarskim. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na Górę Ararat (5135 m n.p.m.). Przejazd do Dogubeyazit, gdzie zwiedzimy Pałac Ishaka Paszy z XVII w., którego budowa trwała aż 99 lat. W śród tłumów zatrzymujemy się w przepięknych wodospadach Muradiye. Wodospady znajdują się na trasie Dogubayazit – Van przy mieście o tej samej nazwie. Zasilają jezioro Van. Nie są zbyt imponujące jednak na terenie powulkanicznym z rzadko rosnącą roślinnością i w raczej księżycowym krajobrazie stanowią atrakcję. Według ormiańskich legend tu właśnie znajdował się biblijny raj. Nocleg w Van.

W porcie, Tadeusz Walkowicz
Antalya wieczorem, Tadeusz Walkowicz
Wieczorna herbatka, Tadeusz Walkowicz
Budują nowa atrakcje, Tadeusz Walkowicz
W porcie, Tadeusz Walkowicz
14.05.2015r. Meczet w Antalya, Tadeusz Walkowicz
Nasz autokar, Tadeusz Walkowicz
Stada owiec, Tadeusz Walkowicz
Miasto Konya, Tadeusz Walkowicz
Mauzoleum Mevlany, Tadeusz Walkowicz
Dziedziniec mauzoleum, Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz mauzoleum - sarkofagi, Tadeusz Walkowicz
Przy posiłku, Tadeusz Walkowicz
Sarkofag, Tadeusz Walkowicz
Malowidła mauzoleum , Tadeusz Walkowicz
Muzułmanki na modlitwie, Tadeusz Walkowicz
Cele derwiszów, Tadeusz Walkowicz
Cmentarz, Tadeusz Walkowicz
Mauzoleum Mevlany i Ja, Tadeusz Walkowicz
Schody do obserwacji na zewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Zdobienia w kamieniu , Tadeusz Walkowicz
Karawanseraju w Sultanhani, Tadeusz Walkowicz
Miasto Derinkuya, Tadeusz Walkowicz
Taras widokowy skalnego misasta Derinkuya, Tadeusz Walkowicz
Taras widokowy skalnego misasta, Tadeusz Walkowicz
Taras widokowy skalnego misasta, Tadeusz Walkowicz
Ośnieżone góry, Tadeusz Walkowicz
Taras widokowy skalnego misasta , Tadeusz Walkowicz
Taras widokowy skalnego misasta , Tadeusz Walkowicz
15.05.2015r. Dolina Wielbłąda , Tadeusz Walkowicz
Dolina Wielbłąda , Tadeusz Walkowicz
Wielbłąd, Tadeusz Walkowicz
Dolina Wielbłąda , Tadeusz Walkowicz
Wioska Mustafa Paszy - dawne Sinasos, Tadeusz Walkowicz
Stare i nowe, Tadeusz Walkowicz
Wykute w skale, Tadeusz Walkowicz
Zdobienia, Tadeusz Walkowicz
Klasztor Keslik - wnętrza kościoła, Tadeusz Walkowicz
Wnętrza, Tadeusz Walkowicz
Malowidła , Tadeusz Walkowicz
Jadalnia i szkoła, Tadeusz Walkowicz
Malowidła drugiego kościoła, Tadeusz Walkowicz
Grobowce, Tadeusz Walkowicz
Podają nam herbatę, Tadeusz Walkowicz
Wykopaliska greckiego Sobessos, Tadeusz Walkowicz
Ruiny wioski , Tadeusz Walkowicz
Ruiny wioski , Tadeusz Walkowicz
Kościół IV w, Tadeusz Walkowicz
Mozaika kościoła, Tadeusz Walkowicz
Mozaika kościoła, Tadeusz Walkowicz
W dole Sobessos, Tadeusz Walkowicz
Ośnieżone szczyty, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Doliny Soganli , Tadeusz Walkowicz
Kościół Karabas - wejście, Tadeusz Walkowicz
Pomieszczenia obok kościoła, Tadeusz Walkowicz
Kościół Karabas , Tadeusz Walkowicz
Wygląda jak zamek, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2015-05-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Kapadocja

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024