Witajcie w Serbii - 2016r.

7.05.2016r. W drodze do Trzyńca, Tadeusz Walkowicz

7.05.2016r.

Wyjazd z Częstochowy do Woszczyc – Orzesze, przesiadka do autokaru który jedzie przez Słowację na Węgry. Zwiedzanie Budapesztu położonego nad Dunajem,. Zobaczymy Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe z Basztami Rybackimi i kościołem Macieja. Także piękny widok na miasto i rzekę z Góry Gellerta. Zatrzymujemy się tutaj na nocleg.

Była granica Czesko - Słowacka, Tadeusz Walkowicz
Była granica Czesko - Słowacka, Tadeusz Walkowicz

8.05.2016r.

Po śniadaniu ruszamy dalej do Serbii. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do Suboticy. Subotica jest prawdziwą mozaiką narodowościową. Mieszkają tutaj Węgrzy, Buniewcy,, Chorwaci, Czarnogórcy i Romowie. W centrum miasta odwiedzimy ratusz. Zwiedzamy salę posiedzeń Rady Miasta. Wchodzimy na wieża / 45 m. / jest symbolem miasta i jednocześnie najwyższym punktem w okolicy. Podziwiamy zabytki Suboticy w stylu węgierskiej secesji. Zabytki do zwiedzania:

Była granica Słowacko - Węgierska, Tadeusz Walkowicz
Była granica Słowacko - Węgierska, Tadeusz Walkowicz

Kościół Franciszkański - Na pozostałościach średniowiecznej twierdzy z XV wieku, w 1736 roku wzniesiono kościół franciszkański, którego patronem został św. Michał,

Synagoga - Zbudowana w 1902r. Kopuła tej secesyjnej synagogi ma wysokość 40 metrów. Wnętrze zdobione jest stylizowanymi płatkami tulipanów, goździków i pawich piór, obecnie w remoncie,

Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz
Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz
Plac Bohaterów w Budapeszcie, Tadeusz Walkowicz

Katedra – Barokowy kościół z 1779r., Św. Teresy Awilskiej, patronki Suboticy,
Serbski kościół prawosławny - Cerkiew pod wezwanie Św. Zmartwychwstania Pańskiego została wzniesiona w roku 1726, w najwyższym punkcie ówczesnego starego miasta. Obecny wygląd tej barakowej cerkwi pochodzi z 1910 roku, kiedy powstała nowa wieża oraz ustawiono nowy ikonostas.

Następnie ruszamy dalej w kierunku Nowego Sadu - stolicy autonomicznego okręgu Wojwodina. Zwiedzamy Cerkiew św. Mikołaja. Niedługo potem zatrzymujemy się przy Kościele Pokoju – miejsce podpisania pokoju między Serbią, Rosją i Turcją. Znajdujemy się w region która słynie z monastyrów oraz uprawy winorośli. Odwiedzimy jedną z miejscowych winiarni gdzie próbujemy miejscowych win / 8 gatunków / i tradycyjnych przekąsek. Zatrzymujemy się Karłowicach, spacer po barokowym centrum miasta – podziwiamy Pałac Patriarchy, cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie. Zatrzymujemy się na nocleg i obiadokolację.

Piwiarnia na kołach, Tadeusz Walkowicz
Piwiarnia na kołach, Tadeusz Walkowicz

9.05.2016r.

Po śniadaniu jedziemy do stolicy Serbii – Belgradu. Zwiedzanie stolicy Serbii rozpoczynamy / byłem tu dwa lata temu / spacerem po parku utworzonym na terenie twierdzy Kalemegdan. Kalemegdan jest świadectwem długiej i skomplikowanej historii, w którym panowali m.in. Celtowie, Grecy i Austriacy. Dzisiaj jest to popularne miejsce wypoczynku z przepiękną panoramą na rzeki Sawę i Dunaj. Park założony w 1867 roku i do dziś można tutaj ciekawie spędzić czas odwiedzając ogród zoologiczny, obiekty sportowe oraz rekreacyjne. Teraz chwila na spacer po ulicy Kneza Mihajla. Przejazd do Smedereva i zwiedzanie największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428 r. ma 25 wież, które mają 11 metrów szerokości i 20 metrów wysokości. Twierdza przetrwała wiele oblężeń na przestrzeni wieków. Poważne uszkodzenia nastąpiły dopiero podczas II wojny światowej a spowodowane były tym, że w jej murach przechowywane były materiały wybuchowe. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na miasteczko i na Dunaj. W centrum miasta znajduje się Cerkiew z 1822r. Po dłuższej jeździe zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap, został utworzony w 1974r. Miejsce to jest szczególnie ważne dla Polaków, gdyż właśnie tutaj zginął nasz najsłynniejszy rycerz - Zawisza Czarny. Twierdza jest obecnie w remoncie, podziwiamy mury i baszty. Ostatni punkt programu to wizyta w eko-wiosce Kapetan Miśin Breg. Degustujemy serbskie przysmaki widokiem na wody Dunaju. Przejazd do hotelu w Dolnym Milanovacu.

Widoki ze Wzgórza Zamkowego - Parlament, Tadeusz Walkowicz
Widoki ze Wzgórza Zamkowego - Parlament, Tadeusz Walkowicz

10.05.2016r.

Po śniadaniu podjeżdżamy do statku który zabierze na rejs po Dunaju w Żelaznych Wrotach. W czasie rejsu podziwiamy największą skalną rzeźbę w Europie - legendarnego wodza Daków, Decebala oraz Tablicę Trajana, upamiętniającą budowę drogi w przełomie Dunaju w II w n.e. Krótka wizyta w Negotinie, spacer po rynku. Przejazd do Rajaczkich Piwnic winnych koło Negotina. To unikatowe kilkusetletnie kamienne piwnice, w których do dziś leżakują wysokiej jakości wina, produkowane metodami mającymi swoje korzenie w starożytności. W jednej z piwnic degustujemy lokalne wina i tradycyjne smakołyki. Przejazd do miasta Zajeczar, przy granicy z Bułgarią.

.Baszty rybackie, Tadeusz Walkowicz
.Pomnik Św. Stefana, Tadeusz Walkowicz
Kościół Macieja, Tadeusz Walkowicz

11.05.2016r.

Hotel znajduje się w pięknej okolicy. Po śniadaniu wizyta w Muzeum Narodowym. Znajdują się tutaj eksponaty z wykopalisk Felix Romuliana. Przejazd do archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego ozdobionego mozaikami z III w. n.e, otoczone murami. Następny punkt programu to zwiedzanie monastyru Manasija - najlepiej ufortyfikowanego w całej Serbii. Po południu udamy się do Resavskiej Jaskini - jednej z najciekawszych w Serbii ze względu na bogatą szatę naciekową. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Widoki ze Wzgórza Zamkowego, Tadeusz Walkowicz
Widoki ze Wzgórza Zamkowego, Tadeusz Walkowicz

12.05.2016r.

Po śniadaniu przejazd widokową trasą doliny rzeki Ibar zwaną Doliną Jorgovana do średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami z znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w. Po dłuższej jeździe znajdujemy się Novym Pazar, miasta o orientalnym, tureckim charakterze. Zwiedzanie cerkwi św. Piotra z IX w., najstarszej w Serbii. Teraz czas na rejs łódkami meandrami kanionu rzeki Uvac - najpiękniejszego miejsca w Serbii. Na niedostępnych półkach skalnych gnieżdżą się tam sępy białogłowe. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Uliczki Starówki, Tadeusz Walkowicz
Uliczki Starówki, Tadeusz Walkowicz

13.05.2016r.
Po śniadaniu przejazd do Sjenicy, zwanej „serbską Syberią”. Wyprawa busami na punkt widokowy Modlitwa, skąd widać zjawiskowo uformowane meandry rzeki Uvca i mamy szczęście podziwiamy w locie sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków. Przejazd do Mokrej Gory i spacer po Drvengradzie - drewnianej wiosce zbudowanej przez znanego reżysera, Emira Kusturicę. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich.


14.05.2016r.

Budapeszt w Góry Gellerta, Tadeusz Walkowicz
8.05.2016r, Ratusz w Suboticy, Tadeusz Walkowicz
Wnętrza ratusza, Tadeusz Walkowicz

Wcześnie rano przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Powrót śniadanie i wyjazd. Przejazd do Bośni i Hercegowiny. W Wyszegradzie spacer przez najsłynniejszy most na Bałkanach, zbudowany w XVI w. most byłła się inspiracją dla pisarza Ivo Andrića do napisania powieści pt.: „Most na Drinie”, za którą otrzymał Nagrodę Nobla. Czas wolny w Andrićgradzie, kolejnej realizacji pomysłu Emira Kusturicy, który chciał w ten sposób upamiętnić autora powieści. Przejazd w kierunku Sarajewa. Zakwaterowanie w hotelu.

15.05.2016r.

Witraż, Tadeusz Walkowicz
Witraż, Tadeusz Walkowicz

Wyjeżdżamy z Sarajewa, na budynkach widać jeszcze ślady ostatniej i bombardowań. Zatrzymujemy na spacer po rezerwacie źródeł rzeki Bosny, głównej rzeki Bośni. Zaczęło padać. Krótki postój przy młynkach na rzece Pliva, stojących malowniczo wśród uskoków wodnych rzeki. Przejazd do miasta Jajce, położonego na jajowatym wzgórzu nad wodospadem. Głównymi atrakcjami Jajce są: twierdza górująca nad miastem, katakumby i meczet żeński. W drodze powrotnej niesamowitym kanionem rzeki Vrbas kierujemy się na Banja Lukę. Przejazd do Polski przez Słowenię, Austrię i Czechy. Następne dnia w godzinach porannych docieramy do końca wycieczki.

 Sala posiedzeń Rady Miasta - prezydium, Tadeusz Walkowicz
Sala posiedzeń Rady Miasta - prezydium, Tadeusz Walkowicz

Przejechaliśmy około 3600 km.

Widok z wieży Ratusza -Teatr, Tadeusz Walkowicz
Widok z wieży - Katedra, Tadeusz Walkowicz
 Widok z wieży - Fontanna, Tadeusz Walkowicz
Widok z wieży- Synagoga, Tadeusz Walkowicz
Pomnik hydraulika, Tadeusz Walkowicz
Pomnik na rynku, Tadeusz Walkowicz
Budnek telewizji - ruiny, Tadeusz Walkowicz
Karlowice - Cerkiew św. Mikołaja, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew św. Mikołaja, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew św. Mikołaja - rozmowa z popem, Tadeusz Walkowicz
Malowidła wew., Tadeusz Walkowicz
Oczekiwania na ślub - pop proponuje im przyjść jutro, Tadeusz Walkowicz
Kościół Pokoju - miejsce podpisania pokoju między Rosją, Turcją i Serbi, Tadeusz Walkowicz
Kościół Pokoju, Tadeusz Walkowicz
Kościół Pokoju, Tadeusz Walkowicz
Degustacja win i potraw, Tadeusz Walkowicz
Budunek gimnazjum z 1790r, Tadeusz Walkowicz
Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz
Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz
Karłowice - spacer po centrum, Tadeusz Walkowicz
8.05.2016r. Belgrad, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Kalemegdan, Tadeusz Walkowicz
Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz
Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz
Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz
Pojazdy z I w. św., Tadeusz Walkowicz
 Pojazdy z II w. św., Tadeusz Walkowicz
Rzeki Sawa i Dunaj, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Kalemegdan, Tadeusz Walkowicz
Pomnik wdzięczności francuzów, Tadeusz Walkowicz
Ulica Kneza Mihajla, Tadeusz Walkowicz
Ulica Kneza Mihajla, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Smederev, Tadeusz Walkowicz
Mury zewnętrzne, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Smederev, Tadeusz Walkowicz
Mury zewnętrzne, Tadeusz Walkowicz
Poziomy zabudowań, Tadeusz Walkowicz
Widok na Dunaj, Tadeusz Walkowicz
Spacer po murach, Tadeusz Walkowicz
Miasto wewnętrzne, Tadeusz Walkowicz
Baszta wewnętrza, Tadeusz Walkowicz
Taran, Tadeusz Walkowicz
Miasto Smederev, Tadeusz Walkowicz
Cerkiew z 1822r, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Golubac, Tadeusz Walkowicz
Baszta nad Dunajem, Tadeusz Walkowicz
Płyta pamięci Zawiszy Czarnego, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Golubac - w remoncie, Tadeusz Walkowicz
Wioska Kapetan Misin Breg, Tadeusz Walkowicz
Widok na Dunaj, Tadeusz Walkowicz
Potrawy dnia, Tadeusz Walkowicz
Potrawy dnia, Tadeusz Walkowicz
10.05.2016r. Rejs po Dunaju do Żelaznych Wrót, Tadeusz Walkowicz
Monastryr, Tadeusz Walkowicz
Skalna rzeźba wodza Decebasla, Tadeusz Walkowicz
Tablica Trajana, Tadeusz Walkowicz
Negotin, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2016-05-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
19 maj 2017 21:56

Dzięki Marianie, jutro Góry Bałkanów i Siedmiogród - Bułagaria i Rumunia.

 

Pozdrawiam Tadek

Ostatnio edytowany: 2017-05-19 21:56

marian
19 maj 2017 17:49

Super wycieczka.Masz szczęście że tyle ciekawych krajów udało Ci się zwiedzić.Wspomnienia na lata.Tak trzymaj.

Zwiedzone atrakcje

Sarajewo

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024