Na pokojach u hrabiego - Pałac w Kozłówce

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Spędzając tegoroczną majówkę w okolicach Lublina postanowiłam ponownie odwiedzić miejscowość Kozłówka, a w niej wspaniały pałac, w którym obecnie mieści się Muzeum Zamoyskich. Będąc tam za pierwszym razem zimą, oglądając jedynie pałac z zewnątrz i nie zaznajamiając się uprzednio z historią tego miejsca nie miałam świadomości, że pałac w Kozłówce to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce. Pałac w Kozłówce nie został zniszczony przez armię niemiecką, radziecką ani nawet przez półwiecze komunizmu.

Historia odwiedzonego przez mnie miejsca - jak się dowiedziałam od przewodniczki oprowadzającej po muzeum - sięga XVIII wieku, lecz apogeum świetności przypadało na rok 1903 kiedy to hrabia Konstanty Zamoyski założył tu ordynację. Zamoyski miał ambicję stworzyć rezydencję marzeń. Zamawiał więc u artystów kopie najwspanialszych dzieł jakie widział w życiu. Nie żałował też pieniędzy na oryginały.

, Anja
, Anja

Zwiedzając pałac, mamy wrażenie, że nie jesteśmy w muzeum, lecz na pokojach u hrabiego. Wrażeń estetycznych nie psują tu muzealne gabloty, sznurki czy barierki. Meble, lustra, szkło, porcelana i wszelkie inne przedmioty stoją na swoim miejscu jak przed laty.

Warto wspomnieć, że przy pałacu jest kaplica niczym żywcem „przeniesiona” z Wersalu, a w niej nagrobek Zofii Czartoryskiej - niczym z kościoła Santa Croce z Florencji. Ponadto tuż przy niej otwarto w zeszłym roku ekspozycję „Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940-1941”. Poza kilkoma innymi ekspozycjami oraz powozownią, w której możemy obejrzeć historyczne pojazdy z XIX i początku XX wieku pochodzące głównie z kolekcji Zamku w Łańcucie, w muzeum w Kozłówce znajduje się również jedyna tego typu w Europie Galeria Sztuki Socrealizmu. Kilka lat po wojnie w pałacu urządzono Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury. Po 1956 roku, kiedy socrealizm zaczął odchodzić do lamusa, do tutejszych magazynów zwożono z całej Polski rzeźby i obrazy wychwalające komunizm. W sumie ponad półtora tysiąca eksponatów.

, Anja
, Anja

Należy też wspomnieć, że park otaczający pałac dorównuje mu rozmachem. 19 hektarów podzielono na trzy części. Przed frontowym wejściem pięknie prezentują się trawniki z klombami. Za pałacem rozciąga się uporządkowany ogród francuski. Na południe od ogrodu francuskiego urządzono ogród włoski z aleją grabową. W słoneczny dzień można z powodzeniem odpocząć tu od codziennego zgiełku.

Nie sposób opisać wszystkiego dlatego zachęcam do odwiedzenia Kozłówki. Mnie to miejsce zaskoczyło i zachwyciło.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 14
2017-05-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Sławko
Sławko
12 maj 2017 10:56

Wspaniały pałac.

Avatar użytkownika Anja
Anja
09 maj 2017 21:31
Prawda Lutodarze. Przyciągające...ilość autentycznych elementów wyposażenia robi wrażenie. Poza tym takie zaciszne jednocześnie.
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
09 maj 2017 20:39

Kozłówka to wspaniałe miejsce.

Avatar użytkownika Anja
Anja
09 maj 2017 15:21

[cytuj autor=' Danusia']Kozłówka i na mnie w swoim czasie zrobiła podobne wrażenie. Byłam tam latem, wokół pałacu spacerowały pawie, a w rosarium piękne róże oszałamiały różnorodnością i zapachem. Pałacowe wnętrza pełne eksponatów jakby zatrzymane w czasie. Lubię takie miejsca, bardzo. [/cytuj]

Latem musi być jeszcze piękniej.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
08 maj 2017 19:38

Kozłówka i na mnie w swoim czasie zrobiła podobne wrażenie. Byłam tam latem, wokół pałacu spacerowały pawie, a w rosarium piękne róże oszałamiały różnorodnością i zapachem. Pałacowe wnętrza pełne eksponatów jakby zatrzymane w czasie. Lubię takie miejsca, bardzo.

Avatar użytkownika Anja
Anja
08 maj 2017 11:26

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Nie miałem okazji ani zwidzać a tym bardziej widzieć. Wyglądem przypomina Pałac w Młoszowej. Ciekawa relacja, fajny opis, udana majówka. Prześliczne wnętrze. pozdrawiam. [/cytuj]

Dziękuję🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
08 maj 2017 10:59

Nie miałem okazji ani zwidzać a tym bardziej widzieć. Wyglądem przypomina Pałac w Młoszowej. Ciekawa relacja, fajny opis, udana majówka. Prześliczne wnętrze.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
08 maj 2017 09:54

[cytuj autor=' Anja'][cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Joanna']Byłam tam... dość dawno. Otoczenie chyba jeszcze wypiękniało od tamtej pory. [/cytuj] Też byłam przed kilku laty . Cały dzień zwiedzania i jeszcze pewnien niedosyt....Moją uwagę zwróciło też tzw Muzeum Socrealizmu( dokładnie cały pawilon) będący integralną częscią Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozłówce. pozdrawiam 🙂 [/cytuj] Pomysł stworzenia Galerii Socrealizmu budził skrajne emocje. Ale moim zdaniem to żadna gloryfikacja, ot po prostu kawałek historii, którą nie wszyscy znają...więc może zgromadzenie tych wszystkich "upiorów przeszłości" w jednym miejscu nie było takie bez sensu. [/cytuj]

Zdecydowanie racja Anju! Relikty socrealizmu...tak historycznie i ku przestrodze dla przyszłych pokoleń. Warto odwiedzając piękną Kozłówkę zajrzeć i tam.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
08 maj 2017 08:47

Ślicznie, Kozłówka to wspaniałe miejsce, można spacerzyć i spacerzyć 🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
08 maj 2017 07:35

[cytuj autor=' marian']Piękny pałac.Nigdy w tych okolicach nie byłem.Może kiedyś .... [/cytuj]

Warto. Urządzony z ogromnym przepychem... Już sama klatka schodowa imponująca. Zamoyski zamówił na nią rzeźbę wzorowaną na Mojżeszu Michała Anioła. A do salonu – kopie obrazów m.in. Tycjana i van Dycka. Przepiękne piece z miśnieńskich kafli, gdańskie szafy czy niezwykłe zbiory porcelany z manufaktur niemieckich, francuskich, chińskich i japońskich to tylko niewielka cząstka wspaniałości, które można podziwiać. No i ta kaplica wzorowana na wersalską - byłam zauroczona.

Ostatnio edytowany: 2017-05-08 10:13

Avatar użytkownika Anja
Anja
08 maj 2017 07:30

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Joanna']Byłam tam... dość dawno. Otoczenie chyba jeszcze wypiękniało od tamtej pory. [/cytuj] Też byłam przed kilku laty . Cały dzień zwiedzania i jeszcze pewnien niedosyt....Moją uwagę zwróciło też tzw Muzeum Socrealizmu( dokładnie cały pawilon) będący integralną częscią Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozłówce. pozdrawiam 🙂 [/cytuj]

Pomysł stworzenia Galerii Socrealizmu budził skrajne emocje. Ale moim zdaniem to żadna gloryfikacja, ot po prostu kawałek historii, którą nie wszyscy znają...więc może zgromadzenie tych wszystkich "upiorów przeszłości" w jednym miejscu nie było takie bez sensu.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
07 maj 2017 23:03

[cytuj autor=' Joanna']Byłam tam... dość dawno. Otoczenie chyba jeszcze wypiękniało od tamtej pory. [/cytuj]

Też byłam przed kilku laty . Cały dzień zwiedzania i jeszcze pewnien niedosyt....Moją uwagę zwróciło też tzw Muzeum Socrealizmu( dokładnie cały pawilon) będący integralną częscią Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozłówce.

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
07 maj 2017 20:40

Byłam tam... dość dawno. Otoczenie chyba jeszcze wypiękniało od tamtej pory.

Avatar użytkownika marian
marian
07 maj 2017 19:05

Piękny pałac.Nigdy w tych okolicach nie byłem.Może kiedyś ....

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024