Spotkanie z Wołodyjowskim na Zamku w Janowcu

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Kazimierzu Dolnym byłam już nie raz, a do pobliskiego Janowca nigdy nie dotarłam. Tym razem więc postanowiłam skupić się na zwiedzeniu ruin janowieckiego Zamku, tym bardziej że przy okazji majówki na Zamku prezentowane były rekonstrukcje i pokazy historyczne, które zaczerpnięte zostały z Sienkiewiczowskiej Trylogii.

Dzięki pobytowi w Janowcu miałam możliwość zobaczenia jednej z bardziej widowiskowych scen, a mianowicie zdobycia obozu wojsk. Co ciekawe ślady wydarzeń opisanych w Trylogii Sienkiewicza widać także na samym janowieckim Zamku. Zabytek został zburzony przez wojska Karola Gustawa podczas potopu. Odbudowano go dzięki rodzinie Lubomirskich.

, Anja
, Anja

W salach ekspozycyjnych we wnętrzach Zamku zgromadzono eksponaty poświęcone kolejnym właścicielom Zamku, jego historii i dziejom jego konserwacji. Mi najbardziej podobała się kolekcja porcelany z różnych wieków. Lubię oglądać takie ekspozycje, mam słabość do „skorupek”.

Warto również przespacerować się ścieżką biegnącą spod samego Zamku na punkt widokowy z przepiękną panoramą na okolice Kazimierza Dolnego. Skorzystałam i polecam każdemu. Ewentualnie w przypadku ograniczeń czasowych można po prostu przysiąść na chwilę na nadwiślańskiej skarpie tuż przy Zamku. Malownicze położenie Zamku niewątpliwie sprzyja imprezom plenerowym.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Komentarze 8
2017-05-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Angelika Krajewska
29 lipiec 2017 20:44

Też byłam okazałe ruiny Zamku kusiły by o nie zachaczyc 🙂 

mokunka
09 maj 2017 10:31

[cytuj autor=' Anja'][cytuj autor=' Danusia']Zamek w Janowcu to bardzo ciekawe miejsce. Chyba jedyny w Polsce zamek w paski:-) Dawno temu miałm okazje am być,jednka wtedy było tam cicho i spokojnie. Świetnie,że udało Ci się zawitać do Janowca podczas majowki i trafić na plenerowe atrakcje. [/cytuj] Lubię takie imprezy. Majówka z rycerzami w ruinach Krzyżtoporu to też był dobry pomysł. Były m.in.: pokazy żonglerki chorągwiami, musztry halabardników, pokazy artyleryjskie, warsztaty tańca dworskiego, pokazy salwy z muszkietów. Postaram się dodać wkrótce zdjęcia. Choć chyba ze względu na położenie Janowiec bardziej przypadł mi do gustu. [/cytuj]

Janowiec odwiedziłam przed kilku laty będąc w Nałęczowie i Kazimierzu.

Pokazów rycerskich nie widziałam w takowym. Natomiast nawiązując do tego co pisze Anja i Danusia, to rekonstrukcje wszelkie historyczne nie tylko rycerskie, choć Turniej Rycerski fajna sprawa  ale np Szwedzi na zamku czy Piknik Średniowieczny....są super. Zdarzyło mi sie uczestniczyć w takowych w Ogrodzieńcu, Rabsztynie , Chudowie.

Bardzo interesujące i zarazem żywe lekcje historii.

pozdrawiam 🙂

Anja
09 maj 2017 10:00

[cytuj autor=' Danusia']Zamek w Janowcu to bardzo ciekawe miejsce. Chyba jedyny w Polsce zamek w paski:-) Dawno temu miałm okazje am być,jednka wtedy było tam cicho i spokojnie. Świetnie,że udało Ci się zawitać do Janowca podczas majowki i trafić na plenerowe atrakcje. [/cytuj]

Lubię takie imprezy. Majówka z rycerzami w ruinach Krzyżtoporu to też był dobry pomysł. Były m.in.: pokazy żonglerki chorągwiami, musztry halabardników, pokazy artyleryjskie, warsztaty tańca dworskiego, pokazy salwy z muszkietów. Postaram się dodać wkrótce zdjęcia. Choć chyba ze względu na położenie Janowiec bardziej przypadł mi do gustu.

Anja
09 maj 2017 08:52

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ale fajne, szkoda że nie byłam na tym 🙂 Bardzo lubię Sienkiewiczowskie klimaty! Zamek w Janowcu widzieliśmy, ciekawy i orygnalny [/cytuj]

W zeszłych latach grupy rekonstrukcyjne odgrywały tam sceny z pierwszych dwóch części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Podczas tegorocznej majówki można było obejrzeć wydarzenia związane z bohaterem ostatniej części Trylogii. Zatem odegrano już sceny ze wszystkich części Trylogii, ale impreza cieszy się dużym powodzeniem i mają być kolejne  z tego cyklu nawiązujące do poprzednich...więc może za rok.

 

Anna Piernikarczyk
09 maj 2017 08:36

Ale fajne, szkoda że nie byłam na tym 🙂 Bardzo lubię Sienkiewiczowskie klimaty! Zamek w Janowcu widzieliśmy, ciekawy i orygnalny

Anja
09 maj 2017 08:13

[cytuj autor=' marian']Takie pokazy historyczne napewno dodawają uroku zamkowi.Tak bardzo obce mi są tamte strony.Muszę się kiedyś  zmobilizować. [/cytuj]

Lubelskie, mam wrażenie, było jeszcze do niedawna dosyć niedocenianym turystycznie regionem Polski.

marian
08 maj 2017 21:50

Takie pokazy historyczne napewno dodawają uroku zamkowi.Tak bardzo obce mi są tamte strony.Muszę się kiedyś  zmobilizować.

Danusia
08 maj 2017 19:27

Zamek w Janowcu to bardzo ciekawe miejsce. Chyba jedyny w Polsce zamek w paski:-) Dawno temu miałm okazje am być,jednka wtedy było tam cicho i spokojnie. Świetnie,że udało Ci się zawitać do Janowca podczas majowki i trafić na plenerowe atrakcje.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024