Edmundova soutěska
Przełom rzeki Kamenice, to naturalna formacja skalna, głęboka dolina w Szwajcarii Czeskiej w dolnym biegu Kamenice niedaleko Hřenska, o długości około 450m i prawie pionowych ścianach których wysokość dochodzi do 150m. Pochyłe ściany skalne i dno doliny pokrywa gruz wapienny, a wzdłuż biegu rzeki układają się osady piaszczyste. Powyżej w kierunku górnego biegu rzeki znajduje się soutěska Ve Střzi, a poniżej Edmundova soutěska. Do wąwozu Edmundova soutěska prowadzi malownicza droga wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany i wieże z piaskowca.
Z parkingu Mezna ruszamy żółtym szlakiem turystycznym, który po około 500m doprowadzi nas do przełomu potoku Kamenice, a dokładnie do miejsca gdzie nad potokiem po przejściu mostka – Mezni mustek – stoi domek (teraz nieczynny), dawniej kupowało się tutaj bilety. Jest to połączenie dwóch przełomów Edmundova soutěska i Divoká soutěska.
Nazwa wąwozu Divoká soutěska wywodzi się od charakteru otoczenia rzeki Kamenice w tym rejonie, które jest dzikie i niedostępne. Obecnie odcinek tego przełomu jest zamknięty ze względu na zagrożenie osuwającymi się kamieniami.
Nasza droga Edmundova soutěska poprowadzi w prawo malowniczym kanionem. Podziwiamy różne formy skalne pionowych skał, wąskimi ścieżkami i tunelami po około 1km dochodzimy do punktu, gdzie na szlaku dalszą drogę należy przebyć łódkami.
Najpierw przemierzając pieszo, a teraz płynąc łódeczką po dnie doliny mamy okazje dalej podziwiać formy skalne, oraz gatunki roślin na wyżej położonych skałach, wystających ponad las, występują tutaj podgórskie i górskie rośliny.
Po spływie łódeczkami (każda zabiera 26 turystów) wysiadamy i dalszą drogę pokonujemy pieszo wzdłuż przełomu potoku Kamenice i dochodzimy do Hrenska, miejscowości położonej nad rzeką Łabą.
Hrensko to wąska, malowniczo położona miejscowość graniczna rozciągnięta wzdłuż drogi i rzeki Kamienice, w wąskim skalnym kanionie, charakteryzująca się ścisłą, skupioną zabudową po obu stronach rzeki i drogi. Domy wciśnięte są w skalne wnęki pionowych ścian wąwozu, których wysokie na kilkadziesiąt metrów wierzchołki górują nad miejscowością.
Zwiedzając tę malowniczą miejscowość oraz idąc spacerkiem do ujścia rzeki Krzemienice do Łaby kończymy naszą wycieczkę.